Ze słownika Polsko-Kaszubskiego:jagoda | jagòda (sł. Eugenisz Gołąbek)
Stanisław Klimowicz

Stanisław Klimowicz

czwartek, 13 sierpień 2015 11:22

120 lat tradycji letniskowych Chmielna

Nie byłoby Chmielna, gdyby nie miłość dwojga młodych ludzi. Ona biedna, on syn bogatego gospodarza. Kiedy ich rodzice stanęli uczuciom na przeszkodzie, dziewczyna utopiła się, a chłopak zmarł z żalu. Na grobach młodych ludzi, po obu stronach kościoła wyrosły pędy chmielu. Pięły się one po murach świątyni aż po jej szczyt, gdzie połączyły się i zakwitły cudownym kwiatem. Miejscowość, w której zrodziła się tak piękna legenda nie może nazywać inaczej niż Chmielno.

Dyrektor Zespołu Szkół w Chmielnie

ogłasza w ramach XXI Konkursu Wiedzy o Kaszubach

                                                                   

pt.„Jezioro Kłodno – nasza sprawa”

 

Chmielno 2015

Odbyło się podsumowanie projektu „Jezioro Kłodno- nasza sprawa” ,który był zarazem gimnazjalnym projektem edukacyjnym dla uczniów klas II Gimnazjum w Chmielnie.

sobota, 27 czerwiec 2015 14:00

ANALIZA PRÓBEK WODY Z JEZIORA KŁODNO

 

W ramach szkolnego projektu „ Jezioro Kłodno – poznajmy, by zachować” uczniowie klas II gimnazjum przeprowadzili w roku szkolnym 2014/ 15 analizę 7 próbek wody głównego kąpieliska jeziora.

Wielkanoc, to święto obfitujące w różnego rodzaju tradycje, które co rok powtarzamy, celebrujemy. Każdy kraj i region ma swoją wielkanocną tradycję, dla nas Polaków święta kojarzą się z malowaniem i święceniem jajek, świątecznym śniadaniem, pysznymi babkami i śmigusem dyngusem. A jak dawniej i dzisiaj wyglądają święta na Kaszubach, jakie są tu tradycje?

Oto opis przygotowań do Wielkanocy  i zwyczajów wielkanocnych zaczerpnięte z przewodnika po Chmielnie autorstwa znanego regionalisty Bernarda Grzędzickiego wydanego w 1980 roku.

Skocz do:

Polecamy

Hotel ** Janta Dziemiany
( / Baza kulinarna)

Zdjęcie z galerii

  • Kategoria: DRAMA
  • Odsłon: 98

Ostatnie komentarze

Gościmy

Odwiedza nas 156 gości oraz 0 użytkowników.

szwajcaria-kaszubska.pl