Szlaki turystyczne

Znajdziesz tu informacje na temat miejsc, które są ciekawe do odwiedzenia. Prezentacja wizualizacji i zdjęć oraz opisów szlaków pieszych, rowerowych i Nordic Walking.

niedziela, 01 lipiec 2018 00:00

Z dziejów Kaszub i Kaszubów - zakończenie

Autor: 
Oceń ten artykuł
(1 głos)

ZAKOŃCZENIE

Obszar Kaszub Środkowych jest przykładem życia i działalności Kaszubów, dla których wychowanie w tradycji miało ogromne znaczenie.

Doroczne kultywowanie obrzędów, obyczajów i zwyczajów przodków utrwala w przekonaniu, że tradycje te kultywowane są nadal przez kolejne pokolenia Kaszubów. Stopniowo następują zmiany związane okresami historycznymi, niemniej jednak poszanowanie tradycji na Kaszubach odgrywało wielką rolę i przywiązuje się tu do niej nadal ogromną wagę.
Kaszubi są narodem kultywującym własne tradycje narodowe, własną odrębną tożsamość, własną mowę, własne obrzędy i obyczaje. Są społecznością bardzo zachowawczą, niechętnie widzącą zmiany obyczajów, obrzędów czy zachowań. Są raczej pewni słuszności własnych poczynań i przekonań czy to w sferze religijnej, społecznej, politycznej czy kulturalnej.
Pocieszające jest, że w ostatnich latach na Kaszubach Środkowych nasileniu ulega zainteresowanie kulturą regionu, poszukiwanie i docieranie do własnych korzeni kulturowych oraz udział i zainteresowanie tymi problemami w uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych.
To samo dotyczy obrzędowości. Uczniowie – pod kierunkiem swych nauczycieli – w wielkim stopniu Kaszubów - coraz częściej biorą udział w konkursach regionalnych, wykonują prace artystyczne, organizują obrzędy związane z Bożym Narodzeniem, Nowym Rokiem, Wielkanocą czy też Sobótkami. Uczniowie w coraz większym stopniu uczestniczą w lekcjach muzealnych w Muzeum Kaszubskim, gdzie zapoznają się z historią i dawnymi obyczajami ludu kaszubskiego. Sami natomiast podejmują próby kontynuacji tradycji. Dzisiaj na pewno zauważany jest ścisły związek życia ludności kaszubskiej z wiarą katolicką i życiem kościoła. Znaczna część zwyczajów czy obrzędów ludowych Kaszub jest związana z wiarą katolicką i jest dowodem ich wiary w Boga. Źródeł tych zachowań społeczności kaszubskiej upatrywać należy w stosunku Kaszubów do ich własnej ziemi oraz naukach kościoła. Po dzień dzisiejszy Kaszubi uczestniczą licznie w Mszach św. oraz świętach kościelnych, przestrzegając praw ustalonych przez kościół.
Z historii wiadome jest, że Kościół Katolicki popierał na terenie Kaszub miejscowe zwyczaje ludowe, które w swej większości miały związek z wiarą katolicką oraz uczyły młode pokolenia Kaszubów miłości do ziemi i tradycji Ojców.
Rok obrzędowy na Kaszubach zawiera właściwy dla siebie rytm zmienności czasów i pór roku, które w życiu społeczności kaszubskiej odgrywały znaczącą rolę. Okresy roku kalendarzowego zawierają dla Kaszubów treści liturgiczne.
Pamiętać jednak należy, że kultywowanie tradycji na Kaszubach wiąże się także z okresem przedchrześcijańskim, słowiańskim, którego obrzędy nałożyły się późniejszy kalendarz chrześcijański. Nie oznacza to naturalnie, że obecnie kultywowane obrzędy i zwyczaje mają charakter pogański czy antychrześcijański. Współcześni mieszkańcy często nawet nie kojarzą tych faktów z poganami lub przodkami sprzed tysięcy lat. Wiążą je bardziej z legendami, opowiadaniami ludowymi, często anonimowymi, które przytoczone zostały przez najbliższych lub lokalną prasę lub własną szkołę, a dotyczą ich własnej ziemi – regionu Kaszub.

Czytany 406 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 02 sierpień 2018 13:00
Norbert Maczulis

Zapraszam na stronę portalu Szwajcaria-Kaszubska.pl gdzie można przeczytać moje publikacje.

Dyrektor Muzeum Kaszubskiego w Kartuzach (do 30 kwietnia 2015), Norbert Maczulis

Mój profil na fb.com/norbert.maczulis

Skomentuj

Komentarz zostanie opublikowany po zatwierdzeniu przez redakcję.


Proszę rozwiązać proste zadanie (blokada antyspamowa):

Skocz do:

Polecamy

Zdjęcie z galerii

Ostatnie komentarze

Gościmy

Odwiedza nas 119 gości oraz 0 użytkowników.

szwajcaria-kaszubska.pl