Szlaki turystyczne

Znajdziesz tu informacje na temat miejsc, które są ciekawe do odwiedzenia. Prezentacja wizualizacji i zdjęć oraz opisów szlaków pieszych, rowerowych i Nordic Walking.

wtorek, 10 kwiecień 2012 11:59

Garcz-Przywidz

Autor: 
Oceń ten artykuł
(4 głosów)

Trasa rowerowa dla raczej doświadczonych rowerzystów na odcinku 25 km. Trasa jest bogata w podjazdy i zjazdy z górek. Wysokość na trasie od 167 m (Rąty - po około godzinie jazdy - za Goręczynem) do 280 m. (Egiertowo) nad poziomem morza. Spalanie na trasie to około 500 kalori teoretycznie ponieważ dla ochotników można wziąść rower na plecy i mamy spalanie kalorii wzmożone. Przy jeździe średnio 15 km/g czas trwania to niecałe dwie godziny.

1. Garcz - Chmielno 4 km wzdłuż drogi publicznej,  w Chmielnie miniemy jezioro Białe, później Jezioro Kłodno. W Chmielnie znajdują się restauracje i plaże

2. Chmielno - Zawory - Ręboszewo - malownicza droga publiczna - mały ruch, ale trzeba uważać ponieważ niektórzy kierowcy jeżdżą tu bardzo szybko.

3. W Ręboszewie dojeżdzamy do skrzyżowania : Kartuzy (na lewo) i Brodnica Górna (po prawej). Skręcamy w lewo na Kartuzy i po przejechanki ok. 100 m. po prawej stronie drogi znajduje się mała dróżka gruntowa. Należy w nią skręcić.  (W Ręboszewie za mostem w kierunku Brodnicy pomiędzy jeziorami Brodno Małe i Brodno Wielkie jest źródło rzeczki "Zdrój Ręboszewa").

4. W Ręboszewie z drogi gruntowej należy odbić na ścieżkę boczną pomiędzy polem, a lasem. Ścieżka ta wiedzie pod górę i uwaga - góra jest długa i stroma. Kto podjedzie rowerem to - gratuluję siły w nogach i tlenu w płucach. Szczyt góry to wieś Ramleje.

5. Przy wyjeździe na drogę w Ramlejach należy skręcić na lewo. Ramleje są położone na górze i  teraz zjeżdźa się drogą asfaltową w dół do Goręczyna. Z Goręczyna dalej kierujemy się w stronę szkoły i boiska. Kolejna górka by dojechać do szkoły i wjeżdzamy w ścieżkę prowadzącą do wsi Rąty.

6. We wsi Rąty jedziemy na stary most kolejowy i brukową drogą do Sławek. Kolejna góra pod która trzeba podjechać (komu się uda -reszta prowadzi rower). Jest to bardzo trudny podjazd ponieważ prowadzi po drodze brukowej i niezwylke śliskiej. mijamy wieś Sławki i dojeżdzamy do Egiertowa.

7. Z Egiertowa drogą publiczną, ale mało ruchliwą dalej do Przywidza.

PS. Fajna, wymagająca trasa - górek jest sporo, ale też i niezwykle ciekawa - w sumie zdala od intensywnego ruchu kołowego.

Drogę powrotną można sobie urozmaicić przejeżdżając trasę o około 3 kilometry dłuższą. Spalimy to ponad 500 kcal. Za Wyczechowem a przed Somoninem jest tu góra z 262 m do 185 m. nad poziomem morza

1. Wracamy tą samą drogą publiczna z Przywidza do Roztoki.

Roztoka to wieś, która  mi przypomina osobiście Mazury - zobaczymy tam  - czaple, bociany, zające, sarny i dziką przyrodę tak niedaleko od Gdańska.

2. W Roztoce skręcamy w prawo na mniej uczęszczana drogę prowadzącą do Nowej Wsi Przywidzkiej

3. W Nowej Wsi Przywidzkiej skręcamy na Lewo i potem cały czas prosto.

4. Dojeżdżamy do ruchliwej trasy pomiędzy Żukowem, a Kościerzyną. Tu ostrożnie (ze względu na duży ruch) trzeba przejść z rowerem na drugą stronę.

5. Jedziemy prosto do Nowego Dworu

6. W Somoninie skręcamy w prawo do centrum

7. W Somoninie przed przejazdem kolejowym skręcamy w prawo do miejscowości Bernardówka

8. W Lesznie skręcamy w lewo przez przejazd kolejowy

9. Dojeżdżamy do Kartuz, tu musimy uważać na ulicy Zamkowej na wyjeździe do Ręboszewa. Jest to bardzo ruchliwa droga.

10. Kawałek jedziemy drogą publiczną (ulica Chmieleńska)

11. Mijamy drogę na Kosy i wjeżdzamy do lasu - droga gruntowa i jedziemy przez las.

12. Jedziemy drogą gruntową (pożarową) i dojeżdzamy do zamku w Łapalicach.

13. Kierujemy się w lewo w stronę Łapalic.

14. Z Łapalic już drogą publiczną dojeżdżamy do Garcza

Czytany 3493 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 29 sierpień 2013 20:33
Jan Kostuch

Przedsiębiorca, przejechał na rowerze kilkakrotnie Europę.

Skomentuj

Komentarz zostanie opublikowany po zatwierdzeniu przez redakcję.


Proszę rozwiązać proste zadanie (blokada antyspamowa):

Skocz do:

Polecamy

Restauracja Kaszubska
( / Baza kulinarna)

Zdjęcie z galerii

Ostatnie komentarze

Gościmy

Odwiedza nas 278 gości oraz 0 użytkowników.

szwajcaria-kaszubska.pl