Zjadłi chléb căżkò să zarôbiô.
Zjedzony chleb ciężko odrabiać.
Muzeum Kaszubskie im. Franciszka Tredera w Kartuzach
E k s p o z y c j e - Gmach Główny i Informacja Turystyczna Muzeum Kaszubskiego im. F. Tredera w Kartuzach
83-300 Kartuzy, ul. Kościerska 1
tel./fax (58) 58 681 03 78
tel. (58) 58 681 14 42
W Noc Muzeów - Muzeum Kaszubskie w Kartuzach zaprasza w świat historii i dronów. Z okazji 100 - lecia 66. Kaszubskiego Pułku Piechoty w Muzeum odbędzie się pokaz musztry, życia codziennego oraz umundurowanie żołnierzy 66..
23 czerwca w Muzeum Kaszubskim w Kartuzach odbyła się inscenizacja kaszubskiego widowiska obrzędowego Ścinanie Kani.
Tak jak obiecaliśmy, będziemy Państwu, przypominać postacie związane z Muzeum Kaszubskim w Kartuzach.
Jedną z nich jest Franciszka Majkowska – siostra Aleksandra Majkowskiego. W tym roku mija 50 rocznica jej śmierci. Postać Franciszki Majkowskiej nie doczekała się naukowego opracowania. Jej biogramy napisali Bogusław Breza w Słowniku Biograficznym Pomorza Nadwiślańskiego[1] oraz Róża Ostrowska i Izabella Trojanowska w Bedekerze Kaszubskim[2].
Organizatorami konkursu było Muzeum Kaszubskie wraz z Towarzystwem Przyjaciół Muzeum Kaszubskiego im. F. Brzezińskiego w Kartuzach. Konkurs był skierowany do uczniów szkół podstawowych Gminy Kartuzy. Do konkursu przystąpiło osiem szkół. Frekwencja była stuprocentowa.Celem konkursu byłoprzybliżenie uczniom postaci Franciszka Tredera – założyciela i patrona Muzeum Kaszubskiego w Kartuzach. Ponadto organizatorzy chcieli rozpropagować wiedzę o samym Muzeum Kaszubskim i Kaszubach.
Franciszek Brzeziński urodził się 8 czerwca 1925 roku w Borzestowie w powiecie kartuskim. Już we wczesnym dzieciństwie stracił oboje rodziców. Dalszym wychowaniem Franciszka oraz dwojga jego rodzeństwa Jana i Stasi, zajęła się siostra matki o nazwisku Król. Ciotka franciszkanka, wesołego usposobienia, dobrze opiekowała się trójką dzieci[1].
W piątek 17 marca w siedzibie Muzeum odbyło się spotkanie z dr. Krzysztofem Kordą autorem książki pt. ks. ppłk Józef Wrycza (1884-1961) biografia historyczna. Publikacja ta, jest rozprawą doktorską autora, obronioną j na Uniwersytecie Gdańskim.
Pan Krzysztof w bardzo ciekawy i przystępny sposób omówił biografię ks. Józefa Wryczy, postaci niezwykle ważnej dla Pomorza.
W spotkaniu wzięli udział mieszkańcy Kartuz, młodzież z Gimnazjum Katolickiego w Kartuzach, z Zespołu Szkół w Kiełpinie oraz Gimnazjum w Somoninie pod opieką Jolanty Czerwińskiej.
Na spotkaniu obecny był także Burmistrz Kartuz Mieczysław Grzegorz Gołuński, który podziękował Krzysztofowi Kordzie za ciekawy wykład i przyjazd do naszego muzeum.
Spotkanie zakończyło się ożywioną dyskusją na temat książki i postaci ks. Jóżefa Wryczy.
Dziękujemy bardzo naszemu gościowi za przyjazd i poświęcenie dla nas czasu.
To była bardzo ciekawa lekcja historii.
Muzeum Kaszubskie im. Franciszka Tredera w Kartuzach
zaprasza na spotkanie z
Krzysztofem Kordą autorem książki
Ks. ppłk Jóżef Wrycza (1884 - 1961) biografia historyczna,
które odbędzie się 17 marca o godz. 16.00
Odwiedza nas 417 gości oraz 0 użytkowników.