Szlaki turystyczne

Znajdziesz tu informacje na temat miejsc, które są ciekawe do odwiedzenia. Prezentacja wizualizacji i zdjęć oraz opisów szlaków pieszych, rowerowych i Nordic Walking.

Ze słownika Polsko-Kaszubskiego:malaria | malariô (sł. Eugenisz Gołąbek)
wtorek, 23 lipiec 2013 21:00

Wyprawa Kaszëbë-Sybir 2013

Autor: 
Oceń ten artykuł
(6 głosów)
Kaszëbë-Sybir 2013 Kaszëbë-Sybir 2013

Dwanaście granic, czworo Pomorzan, piętnaście tysięcy kilometrów, auto warte 2000 złotych. Trzy cele: promocja ukochanych Kaszub, przypomnienie losów kaszubskich zesłańców na Wschodzie, a przy okazji walka o zwycięstwo w rajdzie na Jedwabnym Szlaku.

 - Rajd „The Bamako Summer” zaczynamy wraz z innymi zespołami 22 sierpnia na Węgrzech. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, powinniśmy ukończyć go 31 sierpnia w Taszkiencie, stolicy Uzbekistanu – mówi Piotr Bejrowski - Tam zaczniemy drugą, bardziej ambitna cześć wyprawy.

 Podstawowym celem projektu jest bowiem promocja Kaszub oraz przypomnienie losów pomorskich i kaszubskich zesłańców na Wschodzie poprzez upamiętnienie miejsc zsyłki na obszarze byłego Związku Sowieckiego. Po opuszczeniu Jedwabnego Szlaku pomorscy podróżnicy przejadą przez Kirgistan i Kazachstan w kierunku Syberii. Spotkają się z polską społecznością w Czkałowie w Kazachstanie, a za Uralem i w innych miejscach na trasie poszukają śladów sowieckich deportacji z Pomorza. W 1945 roku zesłano na Wschód ponad 15 tys. zidentyfikowanych z imienia i nazwiska polskich mieszkańców przedwojennego województwa pomorskiego, w tym kilka tysięcy Kaszubów.

 Do Europy wrócą przez Baszkirię i Tatarstan, gdzie zetkną się z licznymi ludami zamieszkującymi te republiki Federacji Rosyjskiej. Na zakończenie wyprawy członkowie "Kaszëbë Team" upamiętnią na Polskim Cmentarzu Wojennym 

w Katyniu polskich obywateli deportowanych i zamordowanych na Wschodzie.

  

Uczestnicy: Ewa Popiel, Piotr Bejrowski, Łukasz Kalociński, Grzegorz König

Zobacz ulotkę

Więcej o wyprawie na:

 

http://www.szwajcaria-kaszubska.pl/component/k2/item/313-kaszebe-sybir-2013

 

http://www.szwajcaria-kaszubska.pl/component/k2/item/362-kaszebe-sybir-2013-trzy-miesiace-po-zakonczeniu-wyprawy

 

http://www.szwajcaria-kaszubska.pl/component/k2/item/266-deportacje-polakow-z-pomorza-do-obozow-w-zwiazku-sowieckim-w-1945-roku

 

www.facebook.com/KaszebeTeam

 

 

Piotr Bejrowski

Kaszëbë Team

Tel. 504 502 230

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Czytany 13909 razy Ostatnio zmieniany piątek, 21 marzec 2014 05:32

Skomentuj

Komentarz zostanie opublikowany po zatwierdzeniu przez redakcję.


Proszę rozwiązać proste zadanie (blokada antyspamowa):

Skocz do:

Zdjęcie z galerii

Ostatnie komentarze

Gościmy

Odwiedza nas 354 gości oraz 0 użytkowników.

szwajcaria-kaszubska.pl