Występowało 53 recytatorów. Sześć kategorii.
Jury w składzie: ks. prof. dr hab. Jan Walkusz – przewodniczący, członkowie: Tomasz Fopke, Zbigniew Jankowski, Stanisław Janke oraz Danuta Pioch.
Oto lista laureatów:
Kategoria przedszkolna i klas „O”
I miejsce – Samuel Serkowski z Zespołu Kształcenia i Wychowania w Dzierżążnie,
II miejsce – Tadeusz Baranowski ze Szkoły Podstawowej w Jastarni,
III miejsce – Oliwia Szczęśniak z Zespołu Szkół w Kołczygłowach oraz Dominik Machaliński z Zespołu Szkół z Oddziałami Integracyjnymi w Kielnie.
Wyróżnienie: Anna Narloch ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Kościerzynie.
Kategoria uczniów klas I – III szkół podstawowych
I miejsce – Marcin Konkol ze Szkoły Podstawowej Nr 2 w Kartuzach,
II miejsce – zajęła Marta Melibruda z Zespołu Szkół w Miechucinie,
III miejsce – Agata Leliwa Piechowska ze Szkoły Podstawowej w Kosobudach i Agnieszka Leszczyńska z Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Popowie.
Wyróżnienia: Aleksandra Okoniewska ze Zespołu Kształcenia w Łubianie, Bartosz Stenzel ze Szkoły Podstawowej w Jastrzębiej Górze oraz Anna Witos z Zespołu Szkól w Miechucinie.
Kategoria uczniów klas IV – VI szkół podstawowych
I miejsce – otrzymał Kamil Depka Prądzyński z Zespołu Szkół w Borowym Młynie,
II miejsce – zajął Krzysztof Czaja ze Szkoły Podstawowej w Borzestowie,
III miejsce – otrzymała: Dominika Rozpędowska ze Szkoły Podstawowej w Jastrzębiej Górze.
Wyróżnienia: Marta Mucha ze Szkoły Podstawowej w Lubani oraz Marta Witos z Zespołu Szkół w Miechucinie.
Kategorii uczniów klas gimnazjalnych
I miejsce – Joanna Skrzypkowska z Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej w Gdańsku,
II miejsce – Szymon Heland z Zespołu Szkół w Starzynie,
III miejsce – Monika Miszk z Zespołu Szkół w Rokitach oraz Sylwia Szreder z Zespołu Szkoły Podstawowej i Publicznego Gimnazjum w Pomieczynie.
Kategorii uczniów klas ponadgimnazjalnych
I miejsce – Aneta Krefta z I Liceum Ogólnokształcącego w Kartuzach,
II miejsce – Karol Barzowski z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 w Wejherowie oraz Patrycja Depka Prądzyńska z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Bytowie,
III miejsce – Mateusz Orzłowski z Zrzeszenia Koszubsko-Pomorskiego Oddział w Konarzynach .
W kategorii recytatorów dorosłych
I miejsce – Adam Dorau z I Liceum Ogólnokształcącego w Kościerzynie,
II miejsce – Krzysztof Dziemiński z Checzy Nardowych Kaszebów ZKP o/ Dębogórze-Kosakowo,
III miejsce – Marek Serkowski z Kartuz
{gallery}stories/KrystianMichalewicz/rodnomowa2014/{/gallery}