Szlaki turystyczne

Znajdziesz tu informacje na temat miejsc, które są ciekawe do odwiedzenia. Prezentacja wizualizacji i zdjęć oraz opisów szlaków pieszych, rowerowych i Nordic Walking.

Ze słownika Polsko-Kaszubskiego:anonimowy | anonimòwi, nieznóny (sł. Eugenisz Gołąbek)
wtorek, 15 lipiec 2014 15:52

Wsparcie dla zabytków - Chmielno

Autor: 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Kościół w Chmielnie Kościół w Chmielnie

 

            Gmina Chmielno, już od kilku lat prowadzi działania wspierające, zmierzające do odrestaurowania obiektów wpisanych do rejestru zabytków. Największymi, a jednocześnie najstarszymi zabytkami, które otrzymują wsparcie gminy jest Kościół Parafialny w Chmielnie PW. Św. Apostołów Piotra i Pawła oraz Kościół Parafialny PW. Św. Józefa w Wygodzie. Oba kościoły wpisane są do rejestru zabytków i otoczone zostały nadzorem konserwatorskim. Kościół w Wygodzie od 2008r., a chmieleński od 1978r. Gmina Chmielno wychodząc naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców, we współpracy z proboszczami parafii przeznacza część swoich środków na prace renowacyjne i konserwatorskie przy kościołach wpisanych do rejestru zabytków. 

 

W 2010r. w budżecie gminy Chmielno zarezerwowano kwotę 53.000 zł. Ze środków tych dofinansowano wymianę dachu kościoła w Wygodzie i renowację ołtarza głównego w Chmieleńskim kościele.

W 2011r. w budżecie gminy zarezerwowano kwotę 20.000 zł. Przeznaczono ją na prace renowacyjne kolejnej części ołtarza głównego w kościele parafialnym w Chmielnie oraz na renowację ścian kościoła w Wygodzie.

W 2012r. gmina przyjęła w budżecie 30.000 zł, którą wydatkowano na renowację ołtarza bocznego matki Boskiej Chmieleńskiej w kościele chmieleńskim oraz na organy w kościele w Wygodzie.

W 2013r. na ochronę zabytków w budżecie gminy przyjęto kwotę 83.282,91 zł. Wydatkowano ją na dofinansowanie malowania wnętrza kościoła w Wygodzie oraz na renowacje ołtarzy bocznych w chmieleńskim kościele parafialnym.

Na sesji, która odbyła się 3 lipca br. Rada Gminy Chmielno, na wniosek Wójta Gminy wyraziła zgodę na dofinansowanie kolejnych prac renowacyjnych w obu kościołach. 32.000 zł przeznaczone zostaną na dofinansowanie odnowienia obejścia kościoła wraz z odwodnieniem i przygotowaniem nowego ciągu procesyjnego przy kościele w Wygodzie oraz na przeprowadzenie prac konserwatorskich przy feretronie znajdującym się w Chmieleńskim kościele.

            Wymienione dofinansowania, stanowią część wydatków przeznaczonych na renowację zabytków. Pozostałą, potrzebną kwotę wnosi parafia. Wszystkie prace zlecane są przez Proboszczów, a realizowane pod nadzorem konserwatorów zabytków. Dofinansowania udzielane przez gminę zgodne są z przyjętym „Gminnym Programem Opieki nad Zabytkami Gminy Chmielno na lata 2013-2016”.

            Dzięki stałemu i systematycznemu wspieraniu prac konserwatorskich możemy już dziś cieszyć się efektami wykonanych renowacji. Oba kościoły są miejscem modlitwy i zadumy, ale również wizytówką turystyczną Chmielna i Kaszub, dlatego warto wspierać te dobra architektury sakralnej.

Czytany 2261 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 15 lipiec 2014 16:01
Aleksander Kostuch

Redaktor Naczelny portalu "Szwajcaria-Kaszubska.pl".

Zapraszam do eksploracji, a potem do współredagowania...

Strona: www.szwajcaria-kaszubska.pl

Skomentuj

Komentarz zostanie opublikowany po zatwierdzeniu przez redakcję.


Proszę rozwiązać proste zadanie (blokada antyspamowa):

Skocz do:

Ostatnio dodane

Zdjęcie z galerii

Ostatnie komentarze

Gościmy

Odwiedza nas 213 gości oraz 0 użytkowników.

szwajcaria-kaszubska.pl