Szlaki turystyczne

Znajdziesz tu informacje na temat miejsc, które są ciekawe do odwiedzenia. Prezentacja wizualizacji i zdjęć oraz opisów szlaków pieszych, rowerowych i Nordic Walking.

Ze słownika Polsko-Kaszubskiego:bezdźwięczność | bezzwãcznosc (sł. Eugenisz Gołąbek)
wtorek, 13 październik 2015 17:48

STRZELANINA W KARTUSKIM PUBP

Autor:  nadesłane przez Dyr. Barbarę Kąkol
Oceń ten artykuł
(2 głosów)

W sobotę, 3 października żołnierze Armii Krajowej odbili więźniów z Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego przy ul. Kościerskiej w Kartuzach.

Około godz. 18:15 do budynku PUBP przywieziono dwóch więźniów zabitych podczas próby zatrzymania. Poległych wnieśli do budynku inni zatrzymani, którzy od kilku dni byli przesłuchiwani i torturowani. Wieczorem na posterunek przyjechał inny transport z kolejnym zatrzymanym, jednak jak się okazało, byli to uzbrojeni żołnierze Armii Krajowej, którzy rozpoczęli natarcie na posterunek urzędu próbując odbić z rąk prosowieckich oprawców swoich kolegów. Szturm okazał się udany, po kilkunastominutowej walce budynek ''bezpieki'' został zdobyty, a jeńcy uwolnieni.

Taki pokrótce scenariusz miała inscenizacja historyczna, która odbyła się w sobotę, 3 października 2015 w Kartuzach na terenie Muzeum Kaszubskiego, które niegdyś rzeczywiście było siedzibą Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego. Patronat nad tą niecodzienną lekcją historii objął ''Nasz Dziennik'', ale podziękowania należą się również innym, którzy czynnie włączyli się we współorganizację tego widowiska:

  • pan Piotr Dybowski - pomysłodawca i propagator przedsięwzięć historycznych,
  • Gdański Oddział Instytutu Pamięci Narodowej,
  • Trójmiejska Grupa Rekonstrukcji Historycznych z panem Leszkiem Glinieckim na czele,
  • Muzeum Kaszubskie im. Franciszka Tredera w Kartuzach
  • oraz młodzież z Zespołu Szkół Ogólnokształcących Nr 2 w Kartuzach w składzie: Stanisław Gołuński, Przemysław Arent, Daniel Radomski, Karol Lubocki, Kamil Dawidson oraz Krystian Kieliński, Karolina Kąkol i Patrycja Złoch.

 

Po inscenizacji, na zapleczu muzeum na wszystkich czekała smaczna grochówka. Można było zrobić sobie zdjęcia z bohaterami inscenizacji,a co odważniejsi mieli okazję własnoręcznie strzelać z historycznej broni.

 
Czytany 1843 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 03 grudzień 2015 22:06

Skomentuj

Komentarz zostanie opublikowany po zatwierdzeniu przez redakcję.


Proszę rozwiązać proste zadanie (blokada antyspamowa):

Skocz do:

Polecamy

Wichrowe Wzgórze
( / Baza noclegowa)

Zdjęcie z galerii

Ostatnie komentarze

Gościmy

Odwiedza nas 148 gości oraz 0 użytkowników.

szwajcaria-kaszubska.pl