Społeczność

Kaszuby - (kasz. Kaszëbë lub Kaszëbskô) to kraina historyczna w Polsce, będąca częścią Pomorza, którą zamieszkują Kaszubi, Tutaj prezentujemy historie ludzi związanych z regionem Kaszub.

Administrator

Administrator

Redakcja

niedziela, 06 styczeń 2019 03:24

HOMOVIATOR – podsumowanie wyprawy przez USA

Wyprawa rowerowa przez USA realizowana przez Janka i Zbyszka dobiegła końca.

Nadszedł czas podsumowań i refleksji, powrotu, najpierw do Nowego Jorku, gdzie rowerzyści spędzili Święta Bożego Narodzenia w gościnnej parafii w Linden, a potem powrót przez Londyn do Polski.

Cała trasa wyprawy rowerowej to 7450 km przez 15 stanów USA. Trasa wyprawy rowerowej przebiegała przez rejony zróżnicowane klimatycznie i krajobrazowo – pustynię, tropiki i rejony chłodne lub deszczowe, tereny pofałdowane i nizinne, góry i brzegi oceaniczne. Równoleżnikowo Ameryka rozciąga się od Oceanu Spokojnego do Oceanu Atlantyckiego. Janek i Zbyszek mieli szansę zażywać kąpieli w jednym i w drugim oceanie. Ameryka od brzegu zachodniego do wschodniego to rejony zróżnicowane pod każdym względem – geograficznym, ekonomicznym, kulturowym, etnicznym. Nawet przepisy ruchu drogowego są zróżnicowane. Jednak życzliwość i serdeczność napotykanych osób, a przede wszystkim Polaków mieszkających w USA zawsze była jednakowo wielka. Zarówno Rodacy, jak Amerykanie otaczali ich opieką i pomocą, udostępniali gościnne progi swych domów.

W trakcie wyprawy, 11 listopada, Janek przebiegł maraton w Las Vegas zajmując II miejsce w swojej kategorii wiekowej. Przed maratonem znakomitą opiekę lekarską zapewnił Jankowi Sanjoy, małżonek dziennikarki Katarzyny Dorosz. Kasia przeprowadziła z rowerzystami wywiady udostępnione w Internecie. Kasia i Sanjoy bardzo gościnnie przyjęli Janka i Zbyszka w swym domu, udzielili im wszelkiej pomocy, także technicznej. 11 listopada zapisał się w ich pamięci bardzo uroczystą akademią z okazji 100 rocznicy Niepodległej Polski, zorganizowaną w Las Vegas przez Polonię Amerykańską. Troska Polonii Amerykańskiej o zachowanie tradycji i kultury polskiej, o historię swych przodków i patriotyzm były widoczne w wielu miejscach i wydarzeniach, w których Janek i Zbyszek brali udział. Oni również jadąc rowerami przez USA starali się popularyzować nasz kraj i jego tradycje. Był to ich wkład w obchody 100 - lecia Niepodległej Polski.

Przemierzając Amerykę rowerzyści uczestniczyli we Mszach św. w napotykanych kościołach. Gdy nie wiedzieli gdzie jest kościół, Opatrzność Boża prowadziła ich właściwą drogą, wyznaczając przewodników, nawet w postaci policjanta. Zarówno księża, zakonnicy, jak parafianie oferowali im życzliwość i serdeczność. Janek i Zbyszek zawsze będą wspominać gorące przyjęcia w domach swych amerykańskich gospodarzy. Kontakty z bliźnimi w trakcje wyprawy spowodowały, że bardzo powiększyło się grono ich przyjaciół. Duchową opiekę i realną pomoc zapewnił rowerzystom ks. Tomasz Koszałka z parafii w Linden, pomysłodawca i organizator, a często przewodnik wielu wypraw rowerowych. Podczas jazdy na rowerach, i w czasie wolnym od innych zajęć Janek i Zbyszek modlili się, odmawiali różaniec w wielu powierzonych intencjach, także w intencji swoich dobroczyńców, którym zawdzięczali gościnność i serdeczność, a Panu Bogu dziękowali za jego codzienną, wyjątkową opiekę nad nimi, bezpieczną drogę i przyjaznych ludzi napotykanych na drodze.

2018 3 20190106 2000292738

Szczegóły wyprawy oraz fotografie i filmy można prześledzić w serwisie FaceBook pod adresem:

 

 https://pl-pl.facebook.com/pages/category/Community/Homoviator-294629340966523/

Kowboj na koniu – malowniczy symbol Teksasu, bohater westernów oraz ciężkiej pracy hodowcy bydła spodobał się rowerzystom z Polski, przemierzającym USA na swoich jednośladach.

 

2018 2 20190106 1886886391

na podst. maps.google.pl

 

Z Dallas w Teksasie, dokąd dotarli na Święto Dziękczynienia oraz rocznicę zamachu na prezydenta Johna Kennedy’ego, Janek i Zbyszek udali się do Nowego Orleanu – kolebki jazzu, bluesa i współczesnej muzyki. 27 listopada Zbyszek obchodził swoje urodziny w Nowym Orleanie przy dźwiękach muzyki. W drodze na Florydę niezapomniane, gościnne progi swojego domu zaoferowała im Lilly, 90 – letnia Amerykanka, pełna życzliwości, serdeczności, pozytywnej energii i humoru.

Floryda przywitała rowerzystów chłodem, ponurą deszczową i burzową aurą. Jednak spotkania z mieszkańcami, szczególnie polskiego pochodzenia było ciepłe i sympatyczne.

W miejscowości Korona, w zgromadzeniu Karmelitów, Ojciec Józef. przywitał cyklistów chlebem i nakarmił duchem Wiary i miłości do Boga. Gospodarze parafii bardzo serdecznie zajęli się rowerzystami. Historia Korony sięga 1914 roku, kiedy to  Polacy po przybyciu  w bagniste rejony nadali miejscu taką właśnie nazwę. Wybudowali drewniany kościół który stoi do dzisiaj. Obok drewnianego, znajduje się nowo wybudowany podwezwaniem Our Lady St. Mary. Ojcowie Karmelici co niedziela odprawiają tu Mszę św. języku polskim. Ojciec Artur był przewodnikiem Janka i Zbyszka po okolicy. Zwiedzili razem miasto St. Augustine – najstarszą europejską osadę w USA.

W drodze do Miami rowerzyści zboczyli na półwysep Canaweral, gdzie mieści się Centrum Kosmiczne i siedziba agencji NASA.

Polonusi z Miami oraz Pompano Beach przyjęli rowerzystów w swoich domach bardzo gościnnie, z wielką serdecznością i zainteresowaniem ich wyprawami.

11 grudnia Janek i Zbyszek dotarli do Key West, najbardziej na południe wysuniętego krańca Florydy, uznawany prze Amerykanów za Karaiby. Rowerowa trasa z Miami do Key West urzekła rowerzystów.

Zbyszek napisał na ten temat „Słońce, ciepły tropikalny wiaterek. 200 km w głąb oceanu. Po drodze kilka różnej długości mostów i niezliczona ilość małych wysepek. Ocean w tym miejscu jest stosunkowo płytki, widać piasek, a padające promienie słoneczne tworzą niesamowitą gamę kolorów. Z jednego mostu jest to błękit, drugiego zieleń z następnego turkus. ... Key  West to wyspa 6,4 km długości i 3,2 km szerokości. Jak głosi legenda, na wyspie ciąży Indiańska klątwa, kto raz tu zawita, do końca życia będzie chciał tu wrócić. Na wysepkach słychać śpiew ptaków, a nozdrza syciły się zapachem oceanu. Potwierdzam, z pewnością będę chciał tu wrócić.”

13 grudnia Janek i Zbyszek wybrali się w trasę powrotną. W Pompano Beach koło Miami na spotkaniu Polonii opowiedzieli o swoich dotychczasowych wyprawach, motywacjach, zrealizowanych celach. Zaprezentowali zdjęcia i filmy.

Rowerzyści skorzystali z bliskości archipelagu wysp Bahama oraz życzliwości i pomocy logistycznej  przyjaciół z Metropolitan Investment, popłynęli promem na największą wyspę  Grand Bahama. Spędzili tam 2 dni odpoczynku i relaksu, niestety bez rowerów.

 

Szczegóły wyprawy oraz fotografie i filmy można prześledzić w serwisie FaceBook pod adresem:

 

 https://pl-pl.facebook.com/pages/category/Community/Homoviator-294629340966523/

 

 

 

 

 

 

 

piątek, 23 listopad 2018 00:27

HOMOVIATOR – wyprawa przez USA c.d.

Zbyszek Czajka i Janek Kostuch przemierzają Stany Zjednoczone.

Szczegóły wyprawy oraz fotografie i filmy można prześledzić w serwisie FaceBook pod adresem:

 https://pl-pl.facebook.com/pages/category/Community/Homoviator-294629340966523/

Wyprawa Janka i Zbyszka przez USA przypada w okresie bardzo ważnym dla Polski i wszystkich Polaków na świecie: 40 rocznica wyboru Papieża Polaka, 11 listopada - 100 rocznica odzyskania niepodległości przez naród Polski.

Przemierzając Stany Zjednoczone Janek i Zbyszek wszędzie dotychczas spotykali się z sympatią i zainteresowaniem. Liczni Przedstawiciele Polonii Amerykańskiej chętnie spotykali się z nimi, zapraszali, informowali o organizowanych uroczystościach, w których mogli uczestniczyć, a także oferowali swą pomoc i opiekę, z której korzystali.

Szczególną gościnność i opiekę zapewnili im dziennikarka, Katarzyna Dorosz i jej małżonek. Katarzyna przeprowadziła wywiady z udziałem Zbyszka i Janka 30 października i 11 listopada jako transmisje na żywo, udostępnione na profilu Homoviator, na FaceBook’u. Mąż Katarzyny, który jest lekarzem zajął się ich kondycją i zdrowiem. Po przebadaniu stwierdził, że kondycję mają dobrą, mogą kontynuować swą podróż, a Janek biec w maratonie.

10 listopada rowerzyści dotarli do Las Vegas. Zwiedzili to wyjątkowe miejsce pełne imprez rozrywkowych, ale też ważnych wydarzeń kulturalnych. W Las Vegas Polonia Amerykańska z wielkim rozmachem świętowała setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Janek i Zbyszek zostali zaproszeni na uroczystą akademię z tej okazji. Było to patriotyczne, bardzo wzruszające wydarzenie, obfitujące we wspomnienia o polskich przodkach, polskie pieśni i recytacje. Wspominano Kazimierza Pułaskiego, Tadeusza Kościuszkę, Józefa Piłsudskiego, powstańców, żołnierzy walczących podczas II wojny światowej.

11 listopada Janek wziął udział w maratonie, a Katarzyna w biegach na 5 km i na 10 km. Obydwoje dotarli do mety. Katarzyna zdobyła dwa medale. Janek zajął II miejsce w swojej kategorii wiekowej. Otrzymał medal i dyplom.

Po maratonie, przez 2 dni Janek miał trudności z jazdą rowerową. Trzeba było wspomóc się samochodem. Dzięki temu udało się rowerzystom zwiedzić okolice Las Vegas oraz nieco przyspieszyć na dalszej trasie w kierunku Dallas, gdzie planowali dotrzeć na Święto Dziękczynienia - 22 listopada. Jest to data rocznicy zamachu na prezydenta J.F. Kennedy’ego.

trasa 3 20181122 1605911264

trasa 2 20181122 1058577717

                                              na podst. google.maps

Trasa z Las Vegas do Dallas i przewyższenia w stopach

 

Szczególnym miejscem na trasie rowerowej wyprawy jest miejscowość Santa Fe - Święta Wiara, położona na wysokości 2100 m n.p.m., gdzie w kaplicy znajdują się spiralne schody, liczące 33 stopnie, wykonane jak głosi legenda przez samego Świętego Józefa, który był cieślą.

Rowerową wyprawą zainteresował się polski podróżnik, Dawid Andres, który przemierza Stany Zjednoczone, a także inne kraje ciężarówką, dokumentując swoje trasy filmami, które można oglądać na TVN Turbo. Dawid bardzo ciekawie opowiedział o swoich wyprawach i dalszych planach.

W miejscowości Lubbock, gdzie Janek i Zbyszek uczestniczyli we mszy św. w kościele, spotkali profesora Dawida Marzaka, Polaka, autora licznych publikacji o tematyce historycznej, socjologicznej, pedagogicznej, religijnej, w tym książki pt. „Fatima – czasy końca”. Profesor Marzak zaprosił Zbyszka i Janka do swojego domu, w którym zgromadził liczne pamiątki związane z historią Polski, walką o niepodległość oraz polskimi bohaterami.

Trasy rowerowe podczas tej wyprawy są bardzo zróżnicowane geograficznie i klimatycznie, od tropiku poprzez chłodne, a niekiedy zaskakująco zimne rejony, szczególnie w górach. Większość tras prowadzi przez tereny górzyste i pustynne. Amerykańskie ścieżki rowerowe są zróżnicowane jakościowo – od bardzo komfortowych na wschodnim i na zachodnim wybrzeżu oraz w Kalifornii, po szutrowe lub niebezpieczne w Oregonie, Nowym Meksyku i Teksasie. Gorszej jakości drogi są przyczyną częstych awarii dętek i opon. Sklepów i serwisów rowerowych jest niestety zdecydowanie mniej niż w Europie. Rowerzyści jednak ufają Opatrzności Bożej, nie zrażają się awariami i jadą dalej.

 

Fotografie dokumentują niektóre miejsca i wydarzenia na trasie:

 

niedziela, 11 listopad 2018 12:18

100 lat Polski Niepodległej

polska 1 20181111 1368331437

 

Święto Niepodległości Polski - świętem wszystkich Polaków

 

piątek, 09 listopad 2018 12:23

HOMOVIATOR - rowerami w USA

Zbyszek Czajka i Janek Kostuch - rowerzyści z grupy rowerowej Homoviator podjęli w tym roku inicjatywę przebycia kilku tras rowerowych w Stanach Zjednoczonych. Szczegóły wyprawy oraz fotografie i filmy można prześledzić w serwisie FaceBook pod adresem:

 

https://pl-pl.facebook.com/pages/category/Community/Homoviator-294629340966523/

 

Jest to przestrzeń internetowa udostępniona publicznie, a więc osoby, które nie posiadają konta na FB mogą obserwować relacje z wyprawy.

Plan wyprawy był następujący - cytuję z notatek Zbyszka:

"Homoviator co roku, na kilka dni przed Dniem Papieskim (2 niedziela października) organizuje rowerową sztafetę papieską na trasie z Wadowic do Gdańska. W tym roku będzie ku temu wyjątkowa okazja – przypada bowiem 40 rocznica wyboru Jana Pawła II na Stolicę Piotrową. Dodatkowo – w roku 100lecia niepodległości Polski - będzie to nasza 7sztafeta, a ponieważ w języku biblijnym „7” oznacza z jednej strony pełnię, z drugiej zaś występuje w celu zaznaczenia czegoś niezwykłego - zdecydowaliśmy się uczcić te wydarzenia w sposób wyjątkowy.
Część naszych pielgrzymkowych przyjaciół wybierze trasę z Wadowic do Gdańska, kontynuując tradycję uczczenia w ten sposób osoby św. Jana Pawła II i jego pontyfikatu. My natomiast – czyli Janek Kostuch i Zbyszek Czajka - podejmujemy próbę zaszczepienia idei tej sztafety na … ziemi amerykańskiej.
Z inicjatywy ks. Tomka Koszałki – pomysłodawcy sztafety i „ojca chrzestnego” naszej grupy – udajemy się do USA, by wraz z grupą Polonii Amerykańskiej pielgrzymować na dystansie ok. 500 km z Nowego Jorku do Waszyngtonu przez Amerykańską Częstochowę (Narodowe Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Doylestown w stanie Pensylwania). Wcześniej 07 października weźmiemy udział w 81 Paradzie Puławskiego Piątą Aleją na Manhatanie oraz we Mszy Św. w Katedrze Św. Patryka.
W Waszyngtonie zakończymy tą część wspólnego pielgrzymowania. Następnie już tylko z Jankiem polecimy samolotem do Vancuover w Kanadzie i stamtąd ruszymy Zachodnim Wybrzeżem Stanów Zjednoczonych przez Seattle - Portland - San Francisco - Los Angeles do Las Vegas. Tu 11 listopada Janek weźmie udział w maratonie nocnym na klasycznym dystansie 42,2 km (26,2 mil). Stamtąd ruszymy dalej - do Grand Canyon, przez Phoenix do granicy z Meksykiem w El Paso."

Powrót zaplanowano na grudzień. Trasa uległa nieznacznej modyfikacji, zamiast do Vancouver w Kanadzie, Janek i Zbyszek polecieli do Seattle, na zachodnim wybrzeżu USA, skąd rozpoczęli swoją drogę wzdłuż Oceanu Spokojnego.

Oto mapki:

trasanycz 1 20190207 1903938868

                            na podst. Google maps

Trasa z Nowego Jorku do Waszygtonu przez Linden, gdzie byli gośćmi ks. Tomka i Częstochowę w USA  

 

 

usa trasa 2 20181109 1306035528

                                                               

trasa 1 20181122 1285796685

                                                            na podst. Google maps

Trasa z Seattle do Las Vegas i przewyższenia w stopach

 

Galeria przedstawia niektóre ze zdjęć z dotychczasowej trasy.

 

Informacja o liczbie osób uprawnionych do głosowania oraz o liczbie wyborców, którym wydano karty do głosowania.

UWAGA! Zachęcamy do udziału w ponownym głosowaniu w dniu 4 listopada 2018 r. na Wybory Wójta Gminy Chmielno

 

KANDYDACI:

 

PIOTROWIAK Maria Wanda
        zgłoszona przez KWW RAZEM DLA GMINY CHMIELNO

 

MELIBRUDA Michał
        zgłoszony przez KWW RAZEM DLA POWIATU I GMIN

 

To od Was zależy kto będzie włodarzem GMINY CHMIELNO!

Strona 1 z 5

Skocz do:

Polecamy

Ośrodek Szuwarek
( / Baza noclegowa)

Zdjęcie z galerii

Ostatnie komentarze

Gościmy

Odwiedza nas 108 gości oraz 0 użytkowników.

szwajcaria-kaszubska.pl