Szlaki turystyczne

Znajdziesz tu informacje na temat miejsc, które są ciekawe do odwiedzenia. Prezentacja wizualizacji i zdjęć oraz opisów szlaków pieszych, rowerowych i Nordic Walking.

środa, 04 styczeń 2012 12:23

Zespoły przyrodniczo-krajobrazowe Szwajcarii Kaszubskiej

Autor: 
Oceń ten artykuł
(1 głos)
Kaszuby zimą Kaszuby zimą Wojciech Krawczyński

Na terenie powiatu kartuskiego, zespoły przyrodniczo krajobrazowe zostały ustanowione w 1998 r. Główne cele ich ustanowienia to:

  • zachowanie ciągłości przestrzennej struktur przyrodniczo-krajobrazowych  o szczególnym znaczeniu dla funkcjonowania przyrody;
  • ochrona harmonijnego krajobrazu seminaturalnego i kulturowego o szczególnym znaczeniu dla identyfikacji specyfiki krajobrazowej;
  • ochrona ostoi zwierząt, stanowisk rzadkich gatunków roślin i cennych zbiorowisk roślinnych związanych z formami dolinnymi, a zwłaszcza z terenami hydrogenicznymi  w ich dnach.

W powiecie kartuskim znajduje się osiem zespołów przyrodniczo-krajobrazowych (wszystkie położone w KPK) o łącznej powierzchni 13 054 ha. Są to:

1.  Rynna Potęgowska – unikalna w skali Pojezierza Kaszubskiego rynna jeziorna obejmująca różnorodne struktury przyrodnicze naturalne i seminaturalne, o dużych walorach kulturowych i fizjonomicznych, położona w gminach Linia i Kartuzy.

2.  Rynna Kamienicka – rynna jeziorna z harmonijnym krajobrazem rolno-leśnym  o małym stopniu przekształcenia przez osadnictwo, położona w gminie Sierakowice.

3.  Dolina Łeby – poligenetyczna forma dolinna,  wykorzystywana przez Łebę,

z licznymi ostojami ptaków wodno-błotnych, położona w gminach Chmielno,

Kartuzy i Stężyca.

4. Rynna Mirachowska – rynna polodowcowa o małym stopniu przekształcenia

antropogenicznego, z harmonijnym krajobrazem rolno-leśnym, położona w gminach

Chmielno, Kartuzy i Sierakowice.

5.  Rynna Raduńska – rynna pojezierna obejmujące największe jeziora Pojezierza Kaszubskiego o unikalnych walorach krajobrazowych, położona w gminach Chmielno i Stężyca.

6.  Obniżenie Chmieleńskie – rozbudowany zespół jezior, przesmyków, półwyspów   i zboczy rynien z wartościowym krajobrazem, fragmentami zdewastowanym w rejonach jednostek osadniczych, zwłaszcza Chmielna, położone w gminach Chmielno i Kartuzy.

7.  Rynna Brodnicko-Kartuska – rynna jeziorna stanowiąca „bramę wjazdową” do Kaszubskiego Parku Krajobrazowego i ważny ciąg percepcyjny na trasie „z” i „do” Kartuz, z harmonijnym krajobrazem rolno-leśnym, położona w gminach Kartuzy i Somonino.

8.         Rynna Dąbrowsko-Ostrzycka – złożony układ rynnowych jezior z mozaikową strukturą użytkowania terenu w otoczeniu, o szczególnym znaczeniu dla percepcji walorów krajobrazowych parku, położona w gminach Kartuzy, Somonino i Stężyca.

Czytany 8735 razy Ostatnio zmieniany piątek, 08 czerwiec 2012 12:16
Marzena Krawczyńska

Związana z regionem autorka Szlaków po Szwajcarii Kaszubskiej. Posiadam uprawnienia przewodnika. Inżynier Budownictwa, absolwentka Architektury Ogrodnictwa.

Na zdjęciu moja córa, Zosia.

Zapraszam do czytania moich tekstów.

Skomentuj

Komentarz zostanie opublikowany po zatwierdzeniu przez redakcję.


Proszę rozwiązać proste zadanie (blokada antyspamowa):

Skocz do:

Polecamy

( / Baza noclegowa)

Zdjęcie z galerii

Ostatnie komentarze

Gościmy

Odwiedza nas 133 gości oraz 0 użytkowników.

szwajcaria-kaszubska.pl