Szlaki turystyczne

Znajdziesz tu informacje na temat miejsc, które są ciekawe do odwiedzenia. Prezentacja wizualizacji i zdjęć oraz opisów szlaków pieszych, rowerowych i Nordic Walking.

środa, 04 styczeń 2012 12:13

Obszary chronionego krajobrazu Szwajcarii Kaszubskiej

Autor: 
Oceń ten artykuł
(4 głosów)
Kwaśna Buczyna pomorska Kwaśna Buczyna pomorska Marzena Krawczyńska

Obszary chronionego krajobrazu obejmują wyróżniające się tereny o różnych typach ekosystemów, w których powinno się zapewnić stan względnej równowagi ekologicznej systemów przyrodniczych. Są to tereny szczególnie atrakcyjne przyrodniczo, pełniące głównie funkcje turystyczno-wypoczynkowe, dlatego też są one adaptowane przez rozbudowę bazy noclegowej i gastronomicznej, zarówno dla krótkiego wypoczynku weekendowego, jak i urlopowego (stacjonarnego). Obszary te wyznacza się w skali gminy lub powiatu, a tworzy je Wojewoda lub Rada Gminy.

Na terenie powiatu kartuskiego zostały utworzone trzy obszary chronionego krajobrazu: Obszar Chronionego Krajobrazu Doliny Raduni, Gowidliński Obszar Chronionego Krajobrazu oraz Kartuski Obszar Chronionego Krajobrazu.

Obszar Chronionego Krajobrazu Doliny Raduni zajmuje powierzchnię 3 340 ha. Dolina rzeki Raduni z licznymi basenami i przełomami, z dobrze zachowanym strefowym układem zbiorowisk roślinnych (grądów, łęgów olszowych oraz buczyn; bardzo bogata flora roślin naczyniowych z licznymi gatunkami rzadkimi i chronionymi) przebiega prawie w całości przez Pojezierze Kaszubskie. Jej źródliska znajdują się w okolicach Stężycy. Rzeka ta jest nierozerwalnie związana z krajobrazem tego regionu, dlatego też zwykło się ją określać mianem najbardziej kaszubskiej wśród kaszubskich rzek. Radunia jest też najbardziej pracowitą wśród kaszubskich rzek, ponieważ jej wody, z uwagi na znaczny spadek, wykorzystywane są dla celów hydroenergetycznych, a od kilkunastu lat zaopatrują mieszkańców Gdańska w wodę pitną, uzupełniane przez ujęcia głębinowe.

Powierzchnia całkowita Gowidlińskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu wynosi 14 736 ha. Podstawowym walorem krajobrazowym obszaru jest silnie rozbudowana sieć hydrograficzna z licznymi jeziorami, z których Gowidlińskie (393 ha) należy do jednych z największych w zasięgu terytorialnym powiatu kartuskiego. Kolejnym charakterystycznym elementem Gowidlińskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu jest bardzo duży udział powierzchniowy lasów,  rozrzuconych w licznych kompleksach śródpolnych.

Kartuski Obszar Chronionego Krajobrazu obejmuje powierzchnię 6 575 ha. W całości położony jest w powiecie kartuskim. Swoim zasięgiem obejmuje obszar na młodoglacjalnej rzeźbie z licznymi jeziorami, w tym jeziora lobeliowe. Duże powierzchnie zwartych drzewostanów zdominowane są przez kwaśną buczynę pomorską.

Czytany 6956 razy Ostatnio zmieniany piątek, 08 czerwiec 2012 12:18
Marzena Krawczyńska

Związana z regionem autorka Szlaków po Szwajcarii Kaszubskiej. Posiadam uprawnienia przewodnika. Inżynier Budownictwa, absolwentka Architektury Ogrodnictwa.

Na zdjęciu moja córa, Zosia.

Zapraszam do czytania moich tekstów.

Skomentuj

Komentarz zostanie opublikowany po zatwierdzeniu przez redakcję.


Proszę rozwiązać proste zadanie (blokada antyspamowa):

Skocz do:

Polecamy

Zdjęcie z galerii

Ostatnie komentarze

Gościmy

Odwiedza nas 153 gości oraz 0 użytkowników.

szwajcaria-kaszubska.pl