Szlaki turystyczne

Znajdziesz tu informacje na temat miejsc, które są ciekawe do odwiedzenia. Prezentacja wizualizacji i zdjęć oraz opisów szlaków pieszych, rowerowych i Nordic Walking.

Ze słownika Polsko-Kaszubskiego:klinkieryt | klinkerit, sziber (sł. Eugenisz Gołąbek)
środa, 29 lipiec 2020 16:17

Jezioro Ostrzyckie

Autor: 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Jezioro Ostrzyckie jest częścią tzw. Pętli Raduńskiej - kilku jezior, które połączone ze sobą gwarantują doskonałe warunki dla kajakarzy. Położone jest w atrakcyjnej części Kaszubskiego Parku Krajobrazowego, z urozmaiconą linią brzegową osiągającą 20 km.

Dla kajakarzy: Zdecydowanie!
Jezioro Ostrzyckie leży na szlaku tzw. Kółka Raduńskiego i łącząc się z innymi jeziorami (j.Potulskie, j. Brodno Wielkie, a dalej j. Brodno Małe, j. Kłodno i wreszcie j. Raduńskie Dolne i j.Raduńskie Górne) tworzy wspaniały szlak kajakowy, który trzeba opłynąć. Trasę sprawdziliśmy i polecamy: bajkowe widoki, kilka lekkich przenosek na trasie, wyspy, które trzeba opłynąć, zatoczki w których można wyjść na plażę i skorzystać z kąpieli - po prostu super. 

Wskazówki dla kajakarzy:
1.Żeby wpłynąć z  j.Ostrzyckiego na j.Potulskie należy trzymać się lewej części j. Ostrzyckiego (wąska rzeczka jest sprytnie ukryta w trzcinach - wskazówką może być znajdujący się niedaleko połamany pomost)

2.Wpływając z j. Ostrzyckiego na j.Brodno Wielkie należy trafić do zatoczki przy krańcu wsi Ostrzyce i Brodnica Dolna (w miejscu gdzie jest łączący jeziora kanał widać z kajaka pensjonat Lakeside znajdujący się na wzgórzu - żółty, widać go z daleka). Płynąc kanałem dotrze się do zapory i tu jest przenoska (najwygodniejsza po lewej stronie, piękne zejście na brzeg, obok sklepik ). 

Dla pływających wpław:

Mnóstwo urokliwie położonych plażyczek, gdzie można się wykąpać. Strzeżona jest plaża gminna we wsi Ostrzyce (niewielka, ale nie ma tu tłumów więc spokojnie starczy miejsca), tuż przy niej jest również pomost, restauracje i stąd też można udać się na rejs stateczkiem Stolem po j. Ostrzyckim. Poza tym większość plaż jest niestrzeżonych, ale całkiem wygodne, i bez plączących się po nogach "roślinek". 

Plus: na jeziorze obowiązuje strefa ciszy, więc można płynąć z asekuracyjną bojką bez obaw że potrąci nas motorówka (tu ich nie ma, za to pływających wpław po jeziorze całkiem sporo!).

Dla wędkarzy: tak, zresztą wcale ich tu nie brakuje i to mimo faktu, że od dawna narzeka się tu na rabunkową gospodarkę zarządcy jeziora (Radbur).  Jezioro Ostrzyckie jest j. typu leszczowego. Przy ośrodkach bywają do wypożyczenia łódki wędkarskie, a sama infrastruktura jest niezła: kładki, pomosty, dużo miejscówek. 


Ryby: okonie, krąp, leszcze, liny, płocie, ukleje, szczupaki i węgorze.
Zakaz łowienia nocnego, wyłącznie od zmierzchu do świtu..
Sezon letni wędkowania: 1 kwiecień - 30 listopad, zimowy: 1 grudzień - 31 marzec.
Zezwolenia można wykupić na miejscu lub online ( zezwolenia.radbur.com.pl) , a dla leniwych: świeże ryby sprzedaje ichtiolog nadzorujący gospodarkę jeziorową (tel. 695-200-887).

Dla nurków: Raczej nie polecamy, woda jest czysta,  fajna, ale nie ma wysokiej przejrzystości (sprawdzaliśmy w sierpniu 2014), więc podziwianie podwodnych cudów odpada.

Dla obserwatorów przyrody: jak najbardziej. Jezioro leży w uważanej za najatrakcyjniejszą części Kaszubskiego Parku Krajobrazowego. Mnóstwo gatunków chronionych, które oczywiście nie jest łatwo zobaczyć:) Tracze: szlachar i nurogęś, sowa włochatka, żuraw, zimorodek, cyraneczka, pliszka górska. Raków niestety nie ma - wyginęły w latach 60-tych XXw. Nad zachodnim brzegiem j. Ostrzyckiego znajduje się Rezerwat Przyrody Ostrzycki Las (cenna roślinność chroniona).

Dla spacerowiczów: Szlak Kaszubski. Bardzo dobre warunki do dłuższych spacerów (poza odcinkiem między końcówką wsi Ostrzyce a wioską Brodnica Dolna - tu niestety zdaje się urzędnikom zabrakło funduszy na chodnik, a mijanie się z samochodami na dość wąskiej tutejszej drodze raczej nie należy do przyjemnych… ).

Obowiązkowe spacery w okolicy: punkt widokowy Wieżyca, trasa wokół jeziora (którą w dużej części da się przejść, a miejsca zamknięte bez dostępu do linii brzegowej - niestety! - oznaczono szlabanami albo płotami), spacer dla leniwych: rejs stateczkiem wycieczkowym, który polecamy - kapitan "z misją" świetnie opowiada o tych rejonach, a widoki z wody są bajeczne.  Warto też przejść się po samych Ostrzycach i wejść po schodach nad biegnący nad drogą "wiadukt" - to piękny punkt widokowy i jednocześnie miejsce z którego można zejść na ładną plażyczkę

Galeria

{gallery}2883{/gallery}
Czytany 1134 razy

Skomentuj

Komentarz zostanie opublikowany po zatwierdzeniu przez redakcję.


Proszę rozwiązać proste zadanie (blokada antyspamowa):

Skocz do:

Polecamy

Hotel ** Janta Dziemiany
( / Baza noclegowa)

Zdjęcie z galerii

  • Kategoria: Fatima
  • Odsłon: 63

Ostatnie komentarze

Akademia Kaszubska

szwajcaria-kaszubska.pl