Szlaki turystyczne

Znajdziesz tu informacje na temat miejsc, które są ciekawe do odwiedzenia. Prezentacja wizualizacji i zdjęć oraz opisów szlaków pieszych, rowerowych i Nordic Walking.

Ze słownika Polsko-Kaszubskiego:konwulsyjny | krãpny, krãpòwi, kònwùlsyjny (sł. Eugenisz Gołąbek)
wtorek, 04 styczeń 2022 18:06

Działalność „Cassubii” z wysoką oceną

Autor:  Jan Dosz
Oceń ten artykuł
(1 głos)

Minęło już pięć lat owocnego działania klubu „Cassubia” po reaktywacji w 2016 r. Klub zrzesza około 30 młodych ludzi związanych z Oddziałem Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Baninie.

Są to absolwenci uczelni, studenci, uczniowie, ludzie zaangażowani w różnych działaniach i dziedzinach życia publicznego. Ich wspólnym celem jest praca na rzecz Kaszub, swego języka i kultury. Ta przestrzeń ich jednoczy, dodaje energii, jest płaszczyzną znakomitej nauki. Jej efekty można było dostrzeć choćby podczas profesjonalnie przeprowadzonego spotkania wyborczego klubu, w dniu 2 stycznia 2022 r., w Sali Kultury w Baninie. Spotkanie zakończyło kadencję Gracjana Fopki na stanowisku prezesa klubu.

- Òstatnym szlachã bëła òrganizacja Kaszëbsczi Gwiôzdczi, chtërna òkróm baro brzadnégò chòdzeniégò pò chëczach 25 gòdnika, wëstąpia mët na Jôrmarkù Gòdowim w Lënie a priwatny, debelt-jãzékòwi szkòle spòleczny we Wejrowie – „Naja szkòła”. Akcjô ta òdbiła sã mòcnym pòklãka w spòlëznowëch, radiowëch a telewizjowëch mediach w całi Pòlsce. Gwiôzdka Cassubie emitowónô bëła w Swiãta m.jin. w TVP Gduńsk, TVP 1, TVP 2, TVP 3, TVP Info i TVN – mówił w swoim sprawozdaniu ustępujący prezes.

W ciągu minionych trzech lat członkowie klubu podejmowali przeróżne inicjatywy. Tworzyli nowe piosenki, realizowali teledyski, organizowali spotkania w szkołach, przygotowywali przedstawienia. W szczególności wykazali duże wsparcie dla oddziału ZKP w przygotowaniu zdalnych spotkań. Dość powiedzieć, że spośród około 60 odziałów ZKP, tylko part w Baninie organizował takie wydarzenia. Spektakularnym przedsięwzięciem była zdalna Kaszubska Droga Krzyżowa przy sanktuarium w Sianowie. Było to w największej mierze dzieło członków „Cassubii”, zarówno od strony merytorycznej, jak i technicznej.

Nic dziwnego, że Zarząd zasłużenie spotkał się z entuzjastyczną oceną Komisji Rewizyjnej oraz dwudziestki obecnych na zebraniu członków, którzy jednomyślnie udzielili mu absolutorium. Wybrano także nowy zarząd, który na najbliższym posiedzeniu wybierze nowego prezesa. Póki co, obowiązki te nadal pełni G. Fopke. W skład zarządu weszli ponadto: Patrycja Andryskowska, Weronika Ceynowa, Marta Okrój, Marta Bobkowska, Klaudia Frankowska, Dorota Bach, Krzysztof Patok i Robert Groth.

„Cassubię” czekają kolejne ambitne wezwania. Niewątpliwie stanowi ona zastęp młodych działaczy ZKP Banino, którzy już wkrótce będą bardzo dobrze przygotowani do podejmowania zadań obejmujących zasięgiem całe Kaszuby.

(jd)

Czytany 712 razy

Skomentuj

Komentarz zostanie opublikowany po zatwierdzeniu przez redakcję.


Proszę rozwiązać proste zadanie (blokada antyspamowa):

Skocz do:

Ostatnio dodane

Polecamy

Agro-Dorota
( / Baza noclegowa)

Zdjęcie z galerii

Ostatnie komentarze

Gościmy

Odwiedza nas 167 gości oraz 0 użytkowników.

Akademia Kaszubska

szwajcaria-kaszubska.pl