Szlaki turystyczne

Znajdziesz tu informacje na temat miejsc, które są ciekawe do odwiedzenia. Prezentacja wizualizacji i zdjęć oraz opisów szlaków pieszych, rowerowych i Nordic Walking.

Ze słownika Polsko-Kaszubskiego:kropielnica | kropielnica (sł. Eugenisz Gołąbek)
sobota, 14 styczeń 2023 22:58

Nowy hymn i dumne zwycięstwo

Autor:  Jan Dosz
Oceń ten artykuł
(2 głosów)
Nowy hymn i dumne zwycięstwo Nowy hymn i dumne zwycięstwo

- Znakomicie przygotowana i przeprowadzona była to uroczystość. Cieszę się, że mogłem wziąć w niej udział – nie krył zadowolenia Zbigniew Byczkowski, od lat aktywny działacz Komisji Edukacji Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego.

Reżyserem całości była dyrektor Szkoły Podstawowej w Tuchomiu, Elżbieta Pryczkowska. Ona podjęła też inicjatywę, by wystąpić w ogólnopolskim konkursie Edukacyjnym „Podziel się historią. Niepodłegła 104”. Tuż przed Bożym Narodzeniem dotarła informacja o zajęciu przez szkołę 1. miejsca, co okazało się znakomitym sukcesem. Na potrzeby konkursu powstał film „Kaszubi dla wolnej Polski”, w którym zaprezentowali się uczniowie klasy III. Jego prezentacja była ważną częścią szkolnej akademii. Po niej wręczono sprzęt edukacyjny o wartości ok. 5 tysięcy złotych. Dokonał tego osobiście Adam Bieńkowski, jeden z inicjatorów konkursu, który przybył do Tuchomiu aż z Zawiercia.
- Jesteśmy urzeczeni waszym filmem. Zarówno tematyka Zaślubin Polski z Morzem, wykonanie, udział dzieci mówiących po kaszubsku oraz pomysł realizacyjny wraz z montażem tak zafascynowały jurorów, że werdykt był oczywisty. Poza trzema nagrodami przyznano także ponad sto wyróżnień – wyjaśniał wiceprezes śląskiego stowarzyszenia Centrum Rozwoju Lokalnego.
Wynik konkursu jest chlubą dla Gminy Żukowo, czego nie krył włodarz Gminy Żukowo podkreślając, że szkoła w Tuchomiu  stała się obecnie w pełni sercem wsi.
- Znakomicie promuje też naszą gminę. Ta konkursowa praca pokazuje, że Kaszubi są znakomitymi Polakami, patriotami. Dokonaliśmy w historii wielkich rzeczy, dlatego warto to pokazywać na arenie kraju, za co serdecznie dziękuję twórcom filmiku – podkreślił  burmistrz Wojciech Kankowski.
Burmistrz wziął udział także w uroczystej inauguracji nowego hymnu szkoły. Pieśń nosi tytuł „Chãc do ùczbë”. Autorem muzyki do słów Eugeniusza Pryczkowskiego jest Jerzy Stachurski, który nie krył wzruszenia po znakomitym, bardzo dostojnym i temperamentnym odśpiewaniu tej pieśni przez tuchomskie dzieci.
- Jestem niezwykle dumny, że mogłem tu wnieść swoją cegiełkę do kreowania głównych symboli tej szkolnej społeczności. Napisanie muzyki sprawiło mi dużą radość, a jeszcze większą jej pierwsze wykonanie. Teraz wiem, że ta pieśń dobrze wpisuje się w specyfikę placówki – mówił znany kompozytor.
Uroczystość pięknie ubogaciły występy szkolnego zespołu „Mùlczi” oraz tradycyjnych gwiżdży. (jd)

Czytany 358 razy

Skomentuj

Komentarz zostanie opublikowany po zatwierdzeniu przez redakcję.


Proszę rozwiązać proste zadanie (blokada antyspamowa):

Skocz do:

Polecamy

Pensjonat Zacisze
( / Baza noclegowa)

Zdjęcie z galerii

Ostatnie komentarze

Gościmy

Odwiedza nas 135 gości oraz 0 użytkowników.

Akademia Kaszubska

szwajcaria-kaszubska.pl