Szlaki turystyczne

Znajdziesz tu informacje na temat miejsc, które są ciekawe do odwiedzenia. Prezentacja wizualizacji i zdjęć oraz opisów szlaków pieszych, rowerowych i Nordic Walking.

Ze słownika Polsko-Kaszubskiego:homologacja | hòmòlogacjô (sł. Eugenisz Gołąbek)
poniedziałek, 07 marzec 2016 10:41

Wykład Piotra Szubarczyka z IPN na temat żołnierzy wyklętych w Muzeum Kaszubskim w Kartuzach

Autor: 
Oceń ten artykuł
(2 głosów)
Wykładu Piotra Szubarczyka z IPN na temat żołnierzy wyklętych Wykładu Piotra Szubarczyka z IPN na temat żołnierzy wyklętych

Tematyka wykładu, który przedstawił  Pan Piotr  to Inka i żołnierze wyklęci – klęska zamieniona w zwycięstwo.

 

Spotkanie odbyło się w ramach II Kartuskich Narodowych Dni Pamięci Żołnierzy Wyklętych pod patronatem Burmistrza Kartuz.
 

 Piotr Szubarczyk  był konsultantem przy produkcji spektaklu Teatru Telewizji pt. Inka 1946 z 2007, w reżyserii Natalii Korynckiej-Gruz, poświęconego Danucie Siedzikównie ps. „Inka” .a także autorem publikacji "Powiedzcie mojej babci, że zachowałam się jak trzeba...": Danuta Siedzikówna „Inka” (*3 IX 1928 +28 VIII 1946) (2008)
 

Mówił o ludziach niezłomnych, o ludziach polskiego podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego. Przez wiele lat tym ludziom, którzy poświęcili zdrowie, życie dla ojczyzny, odmawiano dobrej pamięci i należnej wdzięczności. Tak się potoczyła nasza historia, że zarówno bohaterscy żołnierze Armii Krajowej, Polskie Siły Zbrojne na Zachodzie jak i powojenna partyzantka niepodległościowa, długo czekali na należną im pamięć.

Piotr Szubarczyk poza żołnierzami wyklętymi  dotknął tez tematu leśników w konspiracji i wspierających  zołnierzy wyklętych. Na wykładzie był także Pan Kornel prawnuk Sobiesława Mościckiego, ostatniego przedwojennego nadleśniczego w Kartuzach, zamordowanego w ramach zbrodni katyńskiej. Nadleśniczy Mościcki był bratankiem prezydenta RP, prof. Ignacego Mościckiego.

Czytany 2134 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 07 marzec 2016 10:46
Barbara Kąkol

Barbara Kąkol - Dyrektor Muzeum Kaszubskiego w Kartuzach (od 2015 r.)

Zapraszam do http://muzeum-kaszubskie.pl/

Skomentuj

Komentarz zostanie opublikowany po zatwierdzeniu przez redakcję.


Proszę rozwiązać proste zadanie (blokada antyspamowa):

Skocz do:

Polecamy

Galeria Pępowo
( / Baza noclegowa)

Zdjęcie z galerii

Ostatnie komentarze

Gościmy

Odwiedza nas 187 gości oraz 0 użytkowników.

szwajcaria-kaszubska.pl