Szlaki turystyczne

Znajdziesz tu informacje na temat miejsc, które są ciekawe do odwiedzenia. Prezentacja wizualizacji i zdjęć oraz opisów szlaków pieszych, rowerowych i Nordic Walking.

Ze słownika Polsko-Kaszubskiego:dosypiać | dospawac (sł. Eugenisz Gołąbek)
wtorek, 17 maj 2016 00:00

Zaczarowany świat dziecka - spotkania z Januszem Mamelskim

Autor: 
Oceń ten artykuł
(1 głos)
Zaczarowany świat dziecka - spotkania z Januszem Mamelskim Zaczarowany świat dziecka - spotkania z Januszem Mamelskim

W ramach projektu „Zaczarowany świat dziecka” – odtworzenie dawnych gier i zabawek kaszubskich wraz z warsztatami rzeźbiarskimi i tkackimi"  w muzeum  gościł Janusz Mamelski, poeta, prozaik i tłumacz kaszubski, autor książek z legendami kaszubskimi oraz wierszami dla dzieci, nauczyciel języka kaszubskiego. 

Spotkanie odbyło się 17 maja 2016 r    Pan Janusz opowiadał o czarownicach głównie tych z rejonu Staniszewa i Przodkowa. Dzieci były zachwycone tymi opowieściami. Słuchały mrocznych historii o czarownicach. A przecież nie brakuje wzgórz na Kaszubach, na których odbywały się sabaty. W pamięci ludowej zachowała się pamięć o sabatach na Górze Spiczastej w Kartuzach, Staniszewie, Prokowie. Opowiadał dzieciom, że czarownice poddawane były pod sąd po czym palone na stosie. Dzieci słuchały tych opowieści z wielkim zaciekawieniem. Pan Janusz przeprowadzał test z miotłą. Potem chętne panie  i dzieci mogły przejść próbę miotły, która pozwala stwierdzić, czy są… czarownicami. Jeśli bowiem kobieta czy dziewczyna jest czarownicą, to, gdy stanie nad miotłą, ta zacznie się podnosić. Pan Janusz przywiózł ze sobą Legendy kaszubskie i  „Bursztynowy skarb”, który  ukazał się w 2004 roku. W tym czasie gdy Janusz Mamelski opowiadał o czarownicach Zbigniew Stankowski tworzył miotły. Panie jak również Muzeum wzbogaciło się o kilka egzemplarzy.

Projekt dofinansowany przez Powiat Kartuski.

Czytany 1749 razy Ostatnio zmieniany sobota, 25 czerwiec 2016 13:40
Barbara Kąkol

Barbara Kąkol - Dyrektor Muzeum Kaszubskiego w Kartuzach (od 2015 r.)

Zapraszam do http://muzeum-kaszubskie.pl/

Skomentuj

Komentarz zostanie opublikowany po zatwierdzeniu przez redakcję.


Proszę rozwiązać proste zadanie (blokada antyspamowa):

Skocz do:

Zdjęcie z galerii

Ostatnie komentarze

Gościmy

Odwiedza nas 406 gości oraz 0 użytkowników.

szwajcaria-kaszubska.pl