Społeczność

Kaszuby - (kasz. Kaszëbë lub Kaszëbskô) to kraina historyczna w Polsce, będąca częścią Pomorza, którą zamieszkują Kaszubi, Tutaj prezentujemy historie ludzi związanych z regionem Kaszub.

środa, 26 październik 2016 00:25

"Ślady łap"

Autor:  M. Kostuch
Oceń ten artykuł
(5 głosów)

Zbliża się okres zimowy, trudny czas dla zwierząt, szczególnie pozbawionych opieki. W powiecie kartuskim oraz innych na terenie Polski, samorządy poszczególnych gmin są zobowiązane do dbałości o czworonożnych i dwunożnych przyjaciół w ramach ustawy o ochronie zwierząt. Każda gmina współpracuje ze schroniskami dla bezdomnych zwierząt, które zapewniają im opiekę na miarę swoich funduszy, a tych niestety zawsze brakuje.Zapewnieniem opieki zwierzętom zajmują się także oddziały Towarzystwa Opieki Zwierząt, instytucje oraz organizacje współpracujące z przedstawicielami samorządów lokalnych, a nade wszystko wolontariusze, którzy oprócz swego czasu i zasobów finansowych zapewniają też serdeczne podejście do podopiecznych, a także poprzez swoją aktywność poszerzają kręgi opiekunów.


Psy i koty towarzyszyły człowiekowi od najdawniejszych czasów, pełniąc role stróża, pomocnika polowań, opiekuna, obrońcy i kompana.

Kilka złotych myśli o wzajemnych relacjach człowiek – zwierzę

 „Na początku Bóg stworzył człowieka, ale widząc go tak słabym, dał mu psa” - Alfons Toussenel
„Ratując jednego psa, nie zmienimy świata … ale świat zmieni się dla tego jednego psa”
 „Pies jest jedynym stworzeniem na ziemi, które kocha cię bardziej niż samego siebie” -  Josh Billings
„Bo na tym pieskim świecie to się bardzo liczy, by iść na sześciu łapach i na jednej smyczy”  - Marek Majewski
 „Dopóki ktoś nie pokocha zwierzęcia, część jego duszy pozostanie w uśpieniu” -  Anatol France

Cytaty zebrała wolontariuszka, opiekunka zwierząt, tegoroczna absolwentka I Liceum Ogólnokształcącego w Kartuzach, Klaudia Koszałka. Klaudia, jako uczennica klasy biologiczno - chemicznej I LO rozpoczęła swoją działalność na rzecz zwierząt w 2014 roku, akcją „Zwierzę nie jest rzeczą”, propagującą humanitarne traktowanie wszystkich zwierząt i przeciwdziałanie wszelkim przejawom łamania praw zwierząt. Równolegle, we współpracy z pedagogiem szkolnym, wychowawcami oraz szkolnymi kolegami i koleżankami zajęła się prowadzeniem zbiórki wszelkich artykułów wspierających funkcjonowanie schroniska dla bezdomnych zwierząt  - „Ciapkowo” w Gdyni.
Kolejne działania Klaudii to akcja „ Podziel się kocykiem”, popularyzacja adopcji zwierząt ze schronisk, organizacja spotkań uczniów szkoły z przedstawicielami Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami, a także z pracownikami Ośrodka Rehabilitacji Dzikich Ptaków i Drobnych Ssaków „Ostoja” z Pomieczyna. Dzięki tym akcjom uczniowie I LO dowiedzieli się, jak prawidłowo opiekować się zwierzętami, co robić w przypadku spotkania z chorym dzikim zwierzęciem. Gdy nie jest możliwe zapewnienie opieki choremu lub bezdomnemu zwierzęciu, można kontaktować się ze strażą miejską, oddziałami TOZ i Ośrodkiem „Ostoja” z Pomieczyna.

Wszystkie działania Klaudii oraz jej przyjaciół miały na celu propagowanie idei ochrony zwierząt i prawidłowej opieki nad nimi, a także rozwijanie akcji wolontariatu na rzecz zwierząt wśród uczniów I LO oraz społeczności lokalnej. Aktywność  wolontariuszy spowodowała, że do schroniska Ciapkowo w Gdyni oraz schroniska w Sopocie, co semestr trafiały zebrane zapasy karmy, koce, środki opatrunkowe i inne artykuły potrzebne czworonogom, a poprawiające jakość ich egzystencji.

Klaudia założyła na terenie szkoły organizację „Ślady łap”, której zadaniem jest kontynuacja dotychczasowych działań i podejmowanie nowych akcji wspierających opiekę nad zwierzętami. Klaudia poprzez wytrwałe dążenie do celu i systematyczną realizację kolejnych zadań zorganizowała pomoc, przyczyniając się do poprawy warunków życia wielu zwierząt. Jednocześnie  pokazała członkom społeczności szkolnej,  jak należy działać, aby zrealizować swoje zamierzenia, nawet, jeżeli są bardzo trudne w realizacji.
Do czytelników tego artykułu kieruję apel o wsparcie akcji pomocy dla zwierząt  poprzez zaangażowanie w popularyzację idei pomocy bezdomnym i niechcianym zwierzętom, dokarmianie ptaków i bezdomnych kotów, zapewnienie właściwej ochrony zwierzętom dzikim i zapewnienie opieki zwierzętom domowym. A jeżeli potrzebny jest nam szczerze oddany przyjaciel, może znajdziemy go w schronisku dla zwierząt?

Czytany 1499 razy Ostatnio zmieniany środa, 26 październik 2016 09:41

Skomentuj

Komentarz zostanie opublikowany po zatwierdzeniu przez redakcję.


Proszę rozwiązać proste zadanie (blokada antyspamowa):

Skocz do:

Polecamy

Dino park w Malborku
( / Place zabaw)

Zdjęcie z galerii

Ostatnie komentarze

Gościmy

Odwiedza nas 66 gości oraz 0 użytkowników.

szwajcaria-kaszubska.pl