Prze słuńcu swiéca ani łapa widu nie daje.
Jak świeca przy słońcu zgaśnie.
Gminny Ośrodek Kultury w Chmielnie zwany w skrócie GOKSiR
Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Chmielnie zrealizował projekt, który zaprasza wszystkich miłośników historii, przygód i aktywnego spędzania czasu do udziału w wyjątkowej grze terenowej "PrzewoGra - trochę przewodnik, trochę gra".
Projekt został dofinansowany ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu ,,Patriotyzm Jutra". ,,PrzewoGra" jest inspirowana książką dr. Aleksandra Majkowskiego ,,Zdroje Raduni"z 1913 roku, jest to połączenie przewodnika turystycznego i zabawy, która przeniesie Cię w fascynującą przeszłość regionu. Powstały ilustracje, które zostały umieszczone na tabliczkach, dedykowane miejscu albo historii opisywanej przez Majkowskiego.
Na czym polega „PrzewoGra”?
„PrzewoGra” to nowatorska gra terenowa, która pozwala odkrywać Chmielno i jego najbliższą okolicę w zupełnie nowy sposób. Wyruszając z Centrum Informacji Turystycznej w Chmielnie, gracze otrzymują specjalną mapę z trasą prowadzącą przez 20 niezwykłych lokalizacji. Każde z tych miejsc nawiązuje do historycznych opisów zawartych w „Zdrojach Raduni”, przez co uczestnicy mogą na własne oczy zobaczyć, jak zmieniała się kaszubska ziemia na przestrzeni ponad 100 lat.
„Głosy przeszłości”
Na uczestników czekają również “Głosy przeszłości” — nagrania audio fragmentów dawnego przewodnika “Zdroje Raduni”, które opisują wybrane miejsca w kontekście roku 1913. To wyjątkowa okazja, aby przenieść się w czasie i poznać historię tych okolic z perspektywy sprzed ponad stu lat. Wystarczy przyłożyć telefon do tabliczki w miejsce widocznego kodu QR i uruchomić link, który jest ścieżką dźwiękową fragmentu książki dr. Aleksandra Majkowskiego czytaną przez lektora. Można odnieść wrażenie, że czyta sam autor w otoczeniu przyrody i krajobrazu Szwajcarii Kaszubskiej.
„PrzewoGra” Kaszubska gra planszowa
„PrzewoGra” to również gra historyczna w formie gry planszowej, w którą może zagrać jedna, dwie lub nawet 4 osoby. W grę można zagrać w Centrum Informacji Turystycznej w Chmielnie jak również w innych lokalizacjach turystycznych regionu. To również nagroda dla wytrwałych uczestników gry terenowej.
31 października odbył się IV Przegląd Twórczości Teatralnej "Legendy Chmielna".
Główne cele projektu to:
- integracja dzieci, młodzieży i osób niepełnosprawnych poprzez realizację małych form teatralnych,
- poznanie się i nawiązanie nowych relacji pomiędzy uczestnikami projektu,
- wejście do społeczeństwa i podtrzymanie kontaktów międzyludzkich.
W ostatnią niedzielę października w sali widowiskowej Domu Kultury w Chmielnie odbyła się premiera „Małego Oratorium Kaszubskiego. Apokalipsa” Mateusza Ryczka na mezzosopran i baryton, chór, saksofon i orkiestrę smyczkową. Poprzedziły ją próby orkiestry smyczkowej Evviva l’arte! pod dyr. Antoniny Poli Banaś- Nitkowskiej i chóru Kaszubskiego Zespołu Pieśni i Tańca „Chmielanie” pod kierownictwem Marii Leszczyńskiej oraz solistów: Ewa Zeuner z Opery w Dreźnie, Damian Wilma z Opery Narodowej w Warszawie oraz sopranistki Roksany Korban z Opery w Bydgoszczy, które odbyły się w Gdańsku w sali Niebo Polskie użyczonej przez Mieczysław Struk Marszałek Województwa Pomorskiego.
Muzykę skomponował Mateusz Ryczek na zamówienie GOKSiR Chmielno. W warstwie tekstowej dzieła autor libretta Jarosław Banaś zawarł wybrane fragmenty Apokalipsy św. Jana w przekładzie z greki na język kaszubski o. Adama Ryszarda Sikory OFM. Tradycyjnie w rolę narratora wcielił się Tadeusz Makowski.
Utwór jest trzecią po Śpiewogrze „Zamek we mgle” (rok prod. 2022) i Kantacie Kaszubskiej „Remùsowô miłota" (rok prod. 2023), częścią „Tryptyku Kaszubskiego”: Legenda, Miłość, Narodziny. Kanwą snująca wątek przez wszystkie trzy części jest dzieło Aleksandra Majkowskiego „Żëcé i przigòdë Remùsa” będące klasyką literatury kaszubskiej w ramach. Wydarzenie i utwór „Małe Oratorium Kaszubskie. Apokalipsa” powstały w ramach projektu GOKSiR Chmielno dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w programie „Kultura-Interwencje”,którego operatorem jest Narodowe Centrum Kultury w Warszawie.
Finał konkursu plastyczno - literackiego pt. "Ksiądz Hilary Jastak widziany moimi oczami".
Podsumowanie konkursu uświetnili swą obecnością zaproszeni goście:
Biskup - Arkadiusz Okroj,
diakon - Zbigniew Machnikowski,
ks. Tomasz Borek,
Wójt Gminy Chmielno - Michał Melibruda.
Na Konkurs nadesłano 61 prac plastycznych w dwóch kategoriach. Jury w składzie Katarzyna Waszewska- Adamowska, Mariola Czaja, Blandyna Mirosławska przyznało następujące miejsca:
Kat I przedszkola - kl. III SP
I miejsce Szymon Leszk, kl. III, Szkoła Podstawowa w Borzestowie
II miejsce Grzegorz Okrój kl. "0" Przedszkole Samorządowe w Chmielnie "Baśniowa Kraina "
III miejsce Marta Bulczak kl. II, Szkoła Podstawowa w Miechucinie
Oraz przyznano 8 wyróżnień
Kat. II uczniowie kl. IV-VIII SP
I miejsce Oliwia Czaja kl.VII, Szkoła Podstawowa w Chmielnie
II miejsce Patryk Seewald kl.V, Szkoła Podstawowa w Miechucinie
III miejsce Milena Trepczyk kl. VII Szkoła podstawowa w Miechucinie
oraz 5 wyróżnień
W literackiej części konkursu laureatką została Celina Arendt z Mezowa za felieton o księdzu Hilarym Jastaku.
27 października w Gminnym Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji w Chmielnie
odbędzie się premiera "Małego Oratorium Kaszubskiego".
Małe Oratorium Kaszubskie jest wydarzeniem artystycznym realizowanym przez Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji w Chmielnie w ramach zadania dofinansowanego przez Narodowe Centrum Kultury w Warszawie, w programie "Kultura-Interwencje". Zadanie zakłada produkcję polsko-kaszubskiego wydarzenia artystycznego: Małe Oratorium Kaszubskie na mezzosopran i baryton, chór, głos męski oraz saksofon i orkiestrę kameralną.
Utwór będzie trzecią po Śpiewogrze „Zamek we mgle” i Kantacie Kaszubskiej „Remùsowô miłota", częścią „Tryptyku Kaszubskiego” – Legenda, Miłość, Narodziny. Kanwą snująca wątek przez wszystkie trzy części jest dzieło Aleksandra Majkowskiego „Żëcé i przigòdë Remùsa” będące klasyką literatury kaszubskiej. Warstwa tekstowa Oratorium zawiera wybrane fragmenty Apokalipsy św. Jana w tłumaczeniu o. Adama Sikory OFM na język kaszubski.
Licząc, że zechcecie Państwo wesprzeć prapremierę Oratorium Kaszubskiego
już teraz serdecznie zapraszamy na to wyjątkowe wydarzenie,
które będzie przedstawione w Gminnym Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji w Chmielnie
w ostatnią niedzielę października o godz. 19:00.
Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji w Chmielnie zakończył projekt zrealizowany
w ramach umowy zawartej z Województwem Pomorskim pt. ,,GOSPODARNE GOSPODYNIE - szkolenie i warsztaty dla KGW na temat wykorzystania bioodpadów w kuchni i w ogrodzie’’.
W ostatnią sobotę września w naszym domu kultury w Chmielnie zorganizowaliśmy wydarzenie pt. ,,Gospodarne Gospodynie - szkolenie i warsztaty dla KGW na temat wykorzystywania bioodpadów w kuchni i w ogrodzie". W celu upowszechnienia idei ZERO WASTE wśród gospodyń wiejskich, zaprosiliśmy prelegentów.
Klaudia Sidorowicz opowiedziała o wykorzystaniu bioodpadów w ogrodach, o permakulturze, kompostowaniu, a przedstawiciele firmy Regionalne Centrum Mikroorganizmów Brunka Natural Marek Brunka zaprezentowali możliwości wspomaganie procesu rozwoju warstwy próchniczej w glebie i szerokie możliwości stosowania probiotyków.
Przerwa kawowa również była okazją do promowania idei zero WASTE:
- Ekobabki - Koło Gospodyń Wiejskich przygotowały degustacje z produktów, które często uznajemy za odpadki. Były m. in. konfitura ze skórek arbuza, chipsy z listków brukselki, pesto z podagrycznika, kotlety z wytłoczyn z buraka...
- Podczas warsztatów uczestniczki wydarzenia przygotowały wraz z Ekobabkami i kucharzem Tomaszem Grzegorzewskim te i inne zaskakujące smakołyki.
Nabyta wiedza posłuży do przeciwdziałania marnotrawieniu produktów, zmniejszenia wytwarzania śmieci poprzez ciekawe spożytkowanie odpadów. Prelegenci wykazali, że wiele rzeczy może dostać drugie życie, a poprzez to pozytywnie wpłynąć na środowisko naturalne.
Projekt zrealizowany został przez Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji w Chmielnie w ramach umowy zawartej z Województwem Pomorskim z dofinansowaniem Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich."Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie "Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej "Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich" Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Wszystkich uczniów klas 0 - III oraz klas IV - VIII Szkół Podstawowych w Gminie Chmielnie zapraszamy do udziału w Konkursie Plastyczno- Literackim ,,Ksiądz Hilary Jastak widziany moimi oczami", zorganizowanym przez Zrzeszenie Kaszubsko - Pomorskie Oddział Chmielno oraz Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Chmielnie.
Głównym założeniem konkursu jest przybliżenie uczniom postaci ks. Hilarego Jastaka, rozwijanie kreatywności dziecięcych talentów plastycznych jak i literackich, także rozwijanie zainteresowań regionem, historią i tradycją oraz kształtowanie poczucia własnej tożsamości. Zadaniem uczestników z klas 0- III jest wykonanie pracy plastycznej przedstawiającej ks. Hilarego Jastaka (format pracy A4), uczniowie klas IV - VIII mają za zadanie wykonać malunek na szkle (format pracy dowolny). Młodzież ze szkół ponadpodstawowych oraz dorośli mają za zadanie napisać felieton.
Wszystkie prace zostaną nagrodzone dyplomami. Prace przyjmujemy do 21 października 2024 r. w Domu Kultury w Chmielnie. Uroczyste rozdanie nagród odbędzie się
25 października 2024 roku o godzinie 10:00 w Gminnym Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji w Chmielnie.
Podczas uroczystości ks. bp. Arkadiusz Okrój wygłosi prelekcję o życiu i twórczości ks. H. Jastaka.
20 października br. o godzinie 16:00 odbędzie się kolejny Jubileusz z okazji 40-lecia działalności Kaszubskiego Zespołu Pieśni i Tańca ,,Chmielanie".
Podczas występu zaprezentowane zostaną nowe stroje KZPiT Chmielanie, zakupione w ramach projektu pn. Zakup kaszubskich strojów rybackich i zaprezentowanie ich w programie folklorystycznym, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: EtnoPolska. Edycja 2024.
Wydarzenie to odbędzie się na Sali widowiskowej w Gminnym Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji w Chmielnie. WSTĘP WOLNY.
Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji w Chmielnie realizuje
projekt pt. GOSPODARNE GOSPODYNIE - szkolenie i warsztaty dla KGW
na temat wykorzystania bioodpadów w kuchni i w ogrodzie.
Wydarzenie adresowane do Kół Gospodyń Wiejskich,
odbędzie się 28 września 2024 r. od godz. 10:00
w Domu Kultury w Chmielnie ul. Gryfa Pomorskiego 20.
Serdecznie zachęcamy do wzięcia udziału.
Więcej informacji i rejestracja dostępna na www.chmielno.naszgok.pl.
Założeniem projektu jest upowszechnienie wiedzy wśród gospodyń wiejskich na temat możliwości efektywnego wykorzystywania w kuchni i w ogrodzie bioodpadów powstających w gospodarstwach domowych. Nabyta wiedza ma posłużyć do przeciwdziałania marnotrawieniu produktów, zmniejszenie wytwarzania śmieci poprzez ciekawe spożytkowanie odpadów, pokazanie, że wiele rzeczy może dostać drugie życie, a poprzez to pozytywnie wpłynie na środowisko naturalne.
Projekt realizowany w ramach umowy zawartej z Województwem Pomorskim z dofinansowaniem Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich.
"Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie ".
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej
"Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich" Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
23 wrześna 2024 w Domu Kultury w Chmielnie odbył się wernisaż wystawy plastycznej pt. "Piękny, czysty świat", którą współtworzyliśmy z przedszkolakami z Gminy Chmielno z okazji Światowego Dnia Sprzątania Świata.
Partnerem wydarzenia było Gminne Przedsiębiorstwo Komunalne sp. z o.o. w Chmielnie. Prezes Tomasz Maszke przekazał atrakcyjne nagrody dla dzieci. Dom Kultury przygotował dla uczestników książeczki edukacyjne o segregacji śmieci.
Po rozdaniu upominków, wspólnym malowaniu, dzieci przeszły do Kina za Rogiem w Chmielnie, gdzie obejrzały film przyrodniczy pt. ,,Woda i las. Źródło życia na Ziemi”
Wydarzenie zaplanowano jako działanie podnoszące świadomość ekologiczną wśród najmłodszych mieszkańców gminy Chmielno.
Autorami prac były dzieci z Gminy Chmielno:
- Przedszkole "Baśniowa Kraina" z Chmielna
- Przedszkola w Garczu przy SP Kożyczkowo,
- Przedszkole przy Szkole Podstawowej im. majora Henryka Sucharskiego w Chmielnie.
Wystawa jest dostępna w Sali Widowiskowej GOKSiR w Chmielnie codziennie do końca września - zapraszamy.
Odwiedza nas 864 gości oraz 0 użytkowników.