Szlaki turystyczne

Znajdziesz tu informacje na temat miejsc, które są ciekawe do odwiedzenia. Prezentacja wizualizacji i zdjęć oraz opisów szlaków pieszych, rowerowych i Nordic Walking.

Ze słownika Polsko-Kaszubskiego:kreować | kreowac, twòrzëc, stwarzac (sł. Eugenisz Gołąbek)
wtorek, 09 sierpień 2016 21:06

"Swiónowskô nasza matinkò" za na koniec VI Festiwalu Filmów Kaszubskich

Autor: 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
A.Groth A.Groth VI Festiwal Kaszubskich Filmów

Pokaz ò naszi Matince

Zakończył się VI Festiwal Kaszubskich Filmów. Pod wieloma względami był on rekordowy. Przede wszystkim frekwencja na każdym z seansów oscylowała wokół stu widzów. Pokazy odbywały się tradycyjnie w restauracji "Mùlk" w Miszewku (3) oraz na nowej sali remizy w Żukowie (2 w tym pierwszy) oraz na sali w Baninie (ostatni seans). Wśród gości byli m.in. prof. Duszan Pazdzierski, dr Wiesław Kwapisz, Marian Hirsz, red. Mariusz Szmidka, scenarzysta Mirosław Piepka, rodzina Czapiewskcih i prof. Andrzej Groth, który mówił o pracy doktorskiej o sanktuarium Królowej Kaszub w Sianowie.

- Jest to pierwsza praca naukowa o tym ważnym sanktuarium kaszubskim. Wykorzystano w niej imponującą ilość źródeł. Przeprowadzono kwerendę w szesnastu archiwum. Nadto przeprowadzono rozmowy z ponad sto pięćdziesięcioma osobami, spośród których część już nie żyje. Praca napisana jest przystępnym językiem dla każdego - mówił prof. Andrzej Groth, który był jednym z recenzentów pracy wydanej już w formie książkowej pod tytułem "Swiónowskô nasza Matinkò".

Taki sam tytuł nadano filmowi pokazanemu po raz pierwszy na koniec festiwalu. Półgodzinny film dokumentalny przedstawia dwa zasadnicze aspekty kultu Sianowskiej Pani. Pierwszy to wątek historyczny zawierający oryginalne zdjęcia filmowe z koronacji sprzed pół wieku. Zdjęcia te odnaleziono podczas prac nad doktoratem. Drugi aspekt to kult Królowej Kaszub za oceanem w Kanadzie. Ukazano go na podstawie materiału zrealizowanego podczas pobytu tam grupy Kaszubów w maju br., kiedy to uroczyście wniesiono replikę sianowskiej figury do centralnego kościoła Kanadyjskich Kaszubów.

- Bardzo dobry i ciekawy film - westchnął prof. Groth po projekcji. Podobnie wrażenie przekazała Wanda Lew-Kiedrowska, która aż ze Stężycy przybyła, by go obejrzeć. Była ona także jedną z całej osiemnastki w Kanadzie. Przybyli także inni uczestnicy wyprawy, między innymi żukowskie gimnazjalistki Patrycja Kwidzińska i Agnieszka Kąkol, które także wzięły udział w wyjeździe. Obecna była także dyrektor gimnazjum, Mirosława Żołna.

- Trzeba koniecznie zorganizować pokaz tego filmu w gimnazjum - stwierdziła dyrektorka.

Na pewno będzie to możliwe już wkrótce po rozpoczęciu roku szkolnego. Jeszcze wcześniej prezentacja filmu będzie w kartuskim Domu Rzemiosła 20 sierpnia o godz. 14. oprócz tego zostanie też pokazany film "Kaszubi w Kanadzie". Oba są zrealizowane przez Eugeniusza Pryczkowskiego, autora doktoratu o sianowskim sanktuarium.

- VI Festiwal Filmów Kaszubskich uważam za zamknięty - tym sakramentalnym słowem przewodniczący Rady Miejskiej w Żukowie, Witold Szmidtke, zakończył tegoroczne prezentacje filmowe.

Jan Dosz

Czytany 1953 razy
Aleksander Kostuch

Redaktor Naczelny portalu "Szwajcaria-Kaszubska.pl".

Zapraszam do eksploracji, a potem do współredagowania...

Strona: www.szwajcaria-kaszubska.pl

Skomentuj

Komentarz zostanie opublikowany po zatwierdzeniu przez redakcję.


Proszę rozwiązać proste zadanie (blokada antyspamowa):

Skocz do:

Polecamy

noimage
( / Baza noclegowa)

Zdjęcie z galerii

Ostatnie komentarze

Gościmy

Odwiedza nas 118 gości oraz 0 użytkowników.

szwajcaria-kaszubska.pl