Szlaki turystyczne

Znajdziesz tu informacje na temat miejsc, które są ciekawe do odwiedzenia. Prezentacja wizualizacji i zdjęć oraz opisów szlaków pieszych, rowerowych i Nordic Walking.

wtorek, 18 lipiec 2017 23:32

Zapraszamy na wystawę poświęconą księdzu Szczepanowi Kellerowi w 190 rocznicę jego urodzin

Autor: 
Oceń ten artykuł
(1 głos)

   W dniu 10 lipca bieżącego roku w Bibliotece Gminnej w Chmielnie otwarto wystawę poświęconą księdzu Szczepanowi Kellerowi w 190 rocznicę jego urodzin.

Szczepan Keller był synem chmieleńskiego nauczyciela i dzieciństwo spędził w Chmielnie. W dorosłym życiu, jako kapłan diecezji chełmińskiej pełnił posługę duszpasterska w Kościerzynie, Ostródzie, Leśnie i Pogódkach. W pamięci potomnych pozostał głównie jako twórca „Pielgrzyma”, jego redaktor i autor większości tekstów od 1869 roku aż do śmierci w 1872. O tym, jak trafnie odczytał ksiądz Keller potrzebę wydawania diecezjalnego czasopisma katolickiego najlepiej świadczy fakt, że stworzony przez Niego tytuł za półtora roku świętować będzie swoje 150 lecie. Drugim, równie wielkim dziełem Szczepana Kellera jest „Zbiór pieśni nabożnych katolickich do użytku kościelnego i domowego”, z którego korzystamy po dzień dzisiejszy.

Chmieleńska wystawa ma na celu przypomnienie sylwetki tego niezwykłego, utalentowanego i pracowitego chmielanina.

Organizatorem wystawy są Gminna Biblioteka Publiczna i Stowarzyszenie „Katolickie Dzieło Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Chmielnie” oraz ksiądz doktor Tomasz Rakowski – proboszcz parafii chmieleńskiej. Zainspirowała ich praca pani Krystyny Krynickiej „Z dziejów parafii i Kościoła w Chmielnie”, która ukazała się pod koniec czerwca br. nakładem wspomnianego stowarzyszenia.

Otwarcie wystawy poprzedziła Msza św. W intencji twórców muzyki sakralnej i pieśni kościelnych z diecezji chełmińskiej, dziś pelplińskiej.

Wystawę otworzyła dyrektor Biblioteki – pani Wanda Szczęsna, a ks. dr Rakowski podzielił się z uczestnikami uroczystości swoim podziwem dla Szczepana Kellera jako twórcy „Zbioru pieśni…”, z którym zetknął się już na początku swojej pracy naukowej.

Na wystawie zaprezentowano fragmenty różnych ciekawych tekstów autorstwa Szczepana Kellera, w tym spisaną przez Niego wierszem chmieleńską legendę o złotych drzwiach. Teksty te ilustrowały panie: Monika Stenka i Krystyna Malek.

Zaprezentowano także kopię pierwszego numeru „Pielgrzyma” i pierwszego dodatku „dla dobrych dzieci” oraz fotografie kościołów, w których ksiądz Keller pełnił posługę kapłańską. Całość wystawy uzupełniają cenne wydawnictwa pochodzące ze zbiorów prywatnych księdza dra Rakowskiego – pierwsze wydanie „Zbioru pieśni nabożnych …” z 1871 roku, „Melodje do Zbioru …” opracowane przez ks. Józefa Mazurowskiego z tego samego okresu oraz „Zbiór pieśni z melodyjami…” Teofila Klonowskiego z 1867 roku.

Wystawa spotkała się z życzliwym zainteresowaniem mieszkańców, a Wójt Gminy, pan Jerzy Grzegorzewski dziękując organizatorom powiedział, że przedsięwzięcie to wspaniale wpisuje się w promocję Chmielna.

Wystawa czynna będzie w do 20 października br. kiedy to przypada 145 rocznica śmierci ks. Szczepana Kellera.

 

Czytany 844 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 24 lipiec 2017 11:39
GOK Chmielno

Gminny Ośrodek Kultury w Chmielnie zwany w skrócie GOKSiR

Skomentuj

Komentarz zostanie opublikowany po zatwierdzeniu przez redakcję.


Proszę rozwiązać proste zadanie (blokada antyspamowa):

Skocz do:

Polecamy

Zakątek na tej Ziemi
( / Baza noclegowa)

Zdjęcie z galerii

Ostatnie komentarze

Gościmy

Odwiedza nas 228 gości oraz 0 użytkowników.

szwajcaria-kaszubska.pl