Szlaki turystyczne

Znajdziesz tu informacje na temat miejsc, które są ciekawe do odwiedzenia. Prezentacja wizualizacji i zdjęć oraz opisów szlaków pieszych, rowerowych i Nordic Walking.

Ze słownika Polsko-Kaszubskiego:kuźnictwo | kùznictwò, kòwalstwò (sł. Eugenisz Gołąbek)
wtorek, 09 czerwiec 2020 20:17

Lubòtny drëchnë i drësze 8.06.2020 r.

Autor:  Elżbieta Pryczkowska
Oceń ten artykuł
(1 głos)
Walne Zebranie Członków Oddziału ZKP w Baninie Walne Zebranie Członków Oddziału ZKP w Baninie

Czas, w którym się znaleźliśmy, ograniczył nasze bezpośrednie kontakty. Przez to nie mogły odbyć się niektóre ważne wydarzenia. Dotknęło to np. Konkurs Pieśni im. J. Trepczyka, który przeniesiono na październik. Nie odbyła się coroczna wanoga. Nie będzie także w tradycyjnej formie pielgrzymki do Sianowa. W zmienionej formie odbędzie się festyn kaszubski.

Działania przed i w czasie pandemii

Mimo obostrzeń podjęto sporo innych działań, które mogły być w tym czasie realizowane. Jeszcze przed pandemią zrealizowano film „Do morza przez serca Kaszubów”, który kilkakrotnie emitowano w telewizji. Jego premiera odbyła się na Sali Kultury w Baninie w dniu 9 lutego. Wówczas odbyła się oddziałowa uroczystość związana z 100. rocznicą Zaśłubin Polski z Morzem. Prelegentem był nasz członek, nauczycil historii, Łukasz Reiter.

Po pojawieniu się wirusa dokonano solowych nagrań 20 pieśni kościelnych. Nasz oddział wkrótce wyda płytę kompaktową z nowymi pieśniami dopuszczonymi do użytku kościelnego przez władze duchowne. Wykonawcą jest Weronika Ceynowa. Ona też nagrała kaszubską wersję znanej pieśni „Nie zastąpi Cebie nicht” w związku z 100. rocznicą urodzin Jana Pawła II. Również młodzi z klubu Cassubia zdalnie przygotowali oryginalne wykonanie tego utworu. Dokonano także nagrań nowych piosenek zespołu „Spiéwné kwiôtczi”.

W formie tradycyjnej nie mogła się także odbyć Kaszubska Droga Krzyżowa w Sianowie (podobnie w Baninie). Udało się jednak, pod kierunkiem Roberta Grotha, udanie przygotować zdalne nagranie rozważań i pieśni pasyjnych. Dzieło to emitowane było w Radiu Gdańsk. Cieszyło się także ogromnym zainteresowaniem w sieci. Podobnie też jest z innymi materiałami (np. Koronka do Miłosierdzia Bożego po kaszubsku) nagranymi i udostępnionymi przez członków naszego partu.

Na szczególną uwagę zasługuje praca naszych pań związanych ze szkołami haftu pod kierunkiem Aleksandry Hinz i Beaty Kreft. Wykonały piękne kaszubskie kominy, pojawiły się maseczki z kaszubskimi wzorami. Na coroczny konkurs do Lini wysłano szereg przepięknych prac, których powstanie jest już miłym i sporym osiągnięciem.

W tym trudnym czasie ogłosiliśmy też konkurs Kaszëbsczé Karaoke „Chwat do piesni”. Prace można jeszcze zgłaszać. Materiały dostępne są na naszej stronie: zkpbanino.pl. Rozstrzygnięcie konkursu będzie 9 lipca podczas finałowego spotkania w ramach festiwalu filmów.

 

X Festiwal Filmów Kaszubskich

W związku z łagodzeniem restrykcji podjęliśmy decyzję o organizacji Festiwalu Filmów Kaszubskich. W tym roku przypada jego jubileuszowa edycja. Trzy seanse odbędą się w Żukowie, jeden w „Mùlkù” w Miszewku. Szczegóły są na dołączonym plakacie-zaproszeniu. Festiwal tegoroczny ma dodatkową specyfikę, która częściowo wdrażana była już w poprzednich latach. Otóż, w połączeniu z seansami, odbywają się różne ważne wydarzenia. Pierwszy seans jest częścią rocznicowych obchodów 66 Kaszubskiego Pułku Piechoty. Tego dnia będzie także spotkanie Radë Westrzédnëch Partów, na które zapraszamy wszystkich zainteresowanych włączeniem się w szerszą kaszubską działalność.

I Kôrba kaszëbskô

To wydarzenie także powiązanie będzie z festiwalem. Odbędzie się 1 lipca o godz. 16 (szczegóły na dołączonym plakacie). Jest to zupełnie nowy duży – ogólnokaszubski - projekt, który ma wyznaczać kierunki działań w różnych dziedzinach działalności kaszubskiej w całym regionie. Plakat jest jednocześnie zachętą do uczestnictwa. Gorąco zaproszamy!!!

Walne Zebranie Członków Oddziału ZKP w Baninie

Podobnie serdecznie zapraszamy także na Walne Zebranie naszego oddziału w Żukowie, które odbędzie się 25 czerwca (przed drugim seansem). Organizację zebrania wymagają obowiązki statutowe oraz konieczność złożenia do końca czerwca sprawozdań wynikających z naszej przynależności do zaszczytnego grona Organizacji Pożytku Publicznego. Gorąco zapraszamy!!!

 

Elżbieta Pryczkowska

ZarządO/ZKPwBaninie

PS. Pismo zostało przyjęte przez Zarząd O/ZKP w Baninie, Banino, 8.06.2020 r.

Czytany 810 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 09 czerwiec 2020 20:27

Skomentuj

Komentarz zostanie opublikowany po zatwierdzeniu przez redakcję.


Proszę rozwiązać proste zadanie (blokada antyspamowa):

Skocz do:

Polecamy

Zdjęcie z galerii

Ostatnie komentarze

Gościmy

Odwiedza nas 238 gości oraz 0 użytkowników.

szwajcaria-kaszubska.pl