Szlaki turystyczne

Znajdziesz tu informacje na temat miejsc, które są ciekawe do odwiedzenia. Prezentacja wizualizacji i zdjęć oraz opisów szlaków pieszych, rowerowych i Nordic Walking.

Ze słownika Polsko-Kaszubskiego:grypa | pòszëdło, gripa (sł. Eugenisz Gołąbek)
piątek, 05 luty 2021 20:25

Symboliczne przejście do nowej szkoły w Tuchomiu

Autor:  SP
Oceń ten artykuł
(2 głosów)
Nowa szkoła w Tuchomiu Nowa szkoła w Tuchomiu

W poniedziałek 1 lutego 2021 r. o godz. 8.00 po raz pierwszy zabrzmiał dzwonek w nowej szkole w Tuchomiu. Najpierw dzieci z tuchomskiej szkoły pożegnały stary budynek i z uśmiechem na ustach wkroczyły w progi nowo wybudowanej szkoły.

- Jest to wyjątkowa chwila dla naszej społeczności. Po tylu latach starań wielu ludzi, nadszedł moment przeprowadzki do nowej pięknej szkoły. Jest to historyczna chwila, ponieważ dokładnie 62 lata temu 1.02.1959r. dziadkowie niektórych naszych uczniów rozpoczęli naukę w starej szkole. I byli szczęśliwi, ponieważ nie musieli chodzić do szkoły pieszo do odległych o 4 km Karczemek. – mówiła Elżbieta Pryczkowska – dyrektor szkoły. - My dzisiaj również jesteśmy szczęśliwi, ponieważ otrzymaliśmy nowy budynek i jest to spełnienie marzeń kolejnych pokoleń mieszkańców Tuchomia. Na ustach naszych uczniów widzimy uśmiech zgodnie z mottem naszej szkoły „Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat” Janusza Korczaka i tę radość dziś widać.

Wojciech Kankowski Burmistrz Gminy Żukowo przekazał na ręce Elżbiety Pryczkowskiej dyrektor szkoły, symboliczny klucz do drzwi placówki.

- Lata szkolne, to moje najszczęśliwsze lata. Życzę, żebyście i Wy wspominały te lata jak najlepiej – zwrócił się do dzieci burmistrz. – Rozpoczynacie naukę w nowej, dużej, pięknej i kolorowej szkole. Niech przyniesie ona Wam dużo radości. Z mojej strony chciałbym prosić, żebyście dbali o nią, aby zawsze była taka ładna – dodał Wojciech Kankowski.

Dyrektor szkoły zapewniła, że wszyscy będą o nią dbać i starać się, aby była chlubą tej miejscowości, gminy, regionu i kraju. Przed społecznością szkolną jeszcze uroczyste otwarcie nowego budynku, które nastąpi wówczas, kiedy warunki ze względu na panującą pandemię pozwolą. Wówczas prezentowany będzie film o Tuchomiu oraz książka o historii tej miejscowości i szkole – którą pisze Eugeniusz Pryczkowski. W związku z tym ogłoszono konkurs na „Legendę o Tuchomiu” oraz na wspomnienia o Tuchomiu. Podziękowania popłynęły również w stronę rodziców, którzy wspierają i pomagają w przezwyciężaniu pojawiających się trudności.

Podziękowania za wspólny trud, jakim niewątpliwie były dążenia oraz sama budowa szkoły, złożyła Wioletta Gan Przewodnicząca Rady Rodziców. Podczas symbolicznego otwarcia zaproszeni goście otrzymali prezenty w postaci wizerunku starej i nowej szkoły w jednym ujęciu. Przed przejściem do nowego budynku pani Alicja Haase, była pani dyrektor wypuściła siedem balonów w kolorach haftu kaszubskiego, które symbolizowały siedem dziesięcioleci szkoły w Tuchomiu. Było również symboliczne rozsunięcie kotary przez panie Alicję Karczewską i Alicję Haase, panie które najdłużej pracują w tej szkole i są łączniczkami pomiędzy tym, co było a tym, co się dzieje dzisiaj. Każdy z uczniów i zaproszonych gości przeszedł przez tę symboliczną bramę do nowej rzeczywistości.

(SP)

 

Czytany 205 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 08 luty 2021 09:26

Skomentuj

Komentarz zostanie opublikowany po zatwierdzeniu przez redakcję.


Proszę rozwiązać proste zadanie (blokada antyspamowa):

Skocz do:

Zdjęcie z galerii

Ostatnie komentarze

Gościmy

Odwiedza nas 391 gości oraz 0 użytkowników.

szwajcaria-kaszubska.pl