Szlaki turystyczne

Znajdziesz tu informacje na temat miejsc, które są ciekawe do odwiedzenia. Prezentacja wizualizacji i zdjęć oraz opisów szlaków pieszych, rowerowych i Nordic Walking.

Ze słownika Polsko-Kaszubskiego:mizantropka | samòtnica (sł. Eugenisz Gołąbek)
wtorek, 29 czerwiec 2021 00:00

Spełnione marzenia o szkole w Tuchomiu

Autor:  SP
Oceń ten artykuł
(2 głosów)
Nowa szkoła w Tuchomiu Nowa szkoła w Tuchomiu

Wspaniała uroczystość miała miejsce 25 czerwca br. w Szkole Podstawowej w Tuchomiu. Po czasie pandemicznych obostrzeń mogło się odbyć uroczyste otwarcie i poświęcenie nowego budynku szkoły. Rok szkolny w sposób uroczysty zakończyli uczniowie klasy III - ostatni rocznik, który odchodzi do Chwaszczyna oraz promocja nowo wydanej książki „Tuchom. Szlachetne dziedzictwo kaszubskiej wsi” autorstwa Eugeniusza Pryczkowskiego.

- Symboliczne przejście do nowej szkoły odbyło się 1.02 2021r. dokładnie 62 lata wcześniej 1.02.1959r. dziadkowie niektórych naszych uczniów rozpoczęli naukę w starej szkole. I byli szczęśliwi, ponieważ nie musieli chodzić do szkoły do Karczemek oddalonych o cztery kilometry. Wówczas szkołę prowadzili Państwo Irena i Edward Suchorzowie. My natomiast jesteśmy szczęśliwi, ponieważ otrzymaliśmy nowy budynek i jest to spełnienie marzeń kolejnych pokoleń mieszkańców. Będziemy dbać o naszą szkołę i starać się, aby była chlubą naszej miejscowości, gminy, regionu i kraju – powiedziała na początku uroczystości Elżbieta Pryczkowska, dyrektor szkoły.

Po obejrzeniu filmu o Tuchomiu i szkole Pani Elżbieta podziękowała wielu osobom, którzy przyczynili się do powstania szkoły: m. in. Burmistrzowi Gminy - Wojciechowi Kankowskiemu i Przewodniczącemu Rady Miejskiej - Witoldowi Szmidtkie a także wszystkim Radnym. Wiesławowi Pałce i Wioletcie Wiśniewskiej za włożone serce i inspiracje podczas jej realizacji, Sołtysowi Zbigniewowi Lidzbarskiemu oraz wszystkim przedstawicielom tuchomskiej społeczności, którzy zabiegali o jej powstanie, dyrektorom szkoły, swoim poprzednikom na czele z panią Alicją Haase oraz firmie Apollo za jej wybudowanie.

Uroczystego otwarcia szkoły poprzez przecięcie wstęgi dokonali:

Burmistrz Gminy Żukowo-Wojciech Kankowski; Dyrektor Delegatury Kuratorium Oświaty w Kościerzynie - Joanna Sawczyn, Przewodniczący Rady Miejskiej w Żukowie - Witold Szmidtke, Wicestarosta Powiatu Kartuskiego - Piotr Fikus; Radny Rady Miejskiej z Tuchomia - Tadeusz Klawikowski, Sołtys Tuchomia – Zbigniew Lidzbarski; Dyrektor Szkoły Podstawowej w Tuchomiu - Elżbieta Pryczkowska; Przewodnicząca Rady Rodziców - Wioletta Gan i uczeń klasy II SP w Tuchomiu Natniel Fularczyk. Poświęcenia dokonał ks. Kanonik Piotr gruba proboszcz parafii w Chwaszczynie, który też rano odprawił mszę świętą w intencji nieżyjących dyrektorów Szkoły Państwa Ireny i Edwarda Suchorzów oraz o błogosławieństwo dla całej społeczności szkolnej.

-Bardzo się cieszę, że w Tuchomiu marzenia się spełniają i jest liczne grono ludzi, którzy działają dla dobra tej społeczności. Razem możemy więcej. Chciałbym, też przekazać informację, że od przyszłego roku szkolnego zacznie się rozszerzać organizacja szkoły zaczynając od klasy IV aż do VIII. Za jakiś czas pewnie potrzebna będzie dalsza rozbudowa tej szkoły. Życzę wszystkiego dobrego – powiedział Wojciech Kankowski – burmistrz Gminy Żukowo.

Podczas uroczystości nastąpiło również pożegnanie uczniów klasy III, którzy zakończyli edukację jako ostatni rocznik.

-Wielokrotnie wam powtarzaliśmy, że uczycie się dla życia, dla siebie a nie dla szkoły i nauczycieli. I z tym czego się nauczycie, jakie talenty w sobie odkryjecie pójdziecie w świat i będziecie dumą swoich rodziców i całej społeczności. A macie w sobie jeszcze wiele talentów do odkrycia. Z całego serca życzę Wam, abyście odnaleźli się w nowej szkole i w wolnych chwilach nas odwiedzali. Rozwińcie swoje skrzydła i polećcie daleko i wysoko, aż na szczyty – powiedziała do uczniów Elżbieta Pryczkowska - dyrektor szkoły.

Pan burmistrz i społeczność szkolna pożegnała również panią Alicję Haase wieloletniego nauczyciela i dyrektora szkoły, która po czterdziestu latach zakończyła pracę.

-Bardzo serdecznie dziękuję za wszystkie życzenia i wsparcie okazane mi przez społeczność Tuchomia, podczas mojej pracy. Cześć moich wspomnień z tych lat została opisana i opublikowana w promowanej dzisiaj książce. - powiedziała wzruszona pani Alicja Haase.

Uczniowie szkoły w Tuchomiu zaprezentowali nowoczesne wykonanie utworu „Jidã” autorstwa Tomasza Fopke w specjalnie przygotowanych strojach, „Taniec kapeluszowy” oraz piosenkę „Panie Redaktorze”, która była dedykowana Eugeniuszowi Pryczkowskiemu, który w niespełna pół roku przygotował książkę o Tuchomiu, historii szkoły i o ludziach tutaj żyjących.

-Udało się zebrać dużo zdjęć ale przede wszystkim mieszkańcy otworzyli swoje serca i chętnie dzielili się wspomnieniami z minionych lat. Były to dla mnie bardzo cenne rozmowy i poznawanie specyfiki tej miejscowości, która ma fascynującą przeszłość i ciekawe miejsca do odwiedzenia. – powiedział Eugeniusz Pryczkowski - autor książki.

Podziękowano również Państwu Barbarze i Piotrowi Pospiesznym, którzy przez wiele lat użyczali swoich sal w „Dworze Oleńka” na przeróżne szkolne uroczystości. Na zakończenie wystąpili artyści Akademii Muzycznej w Gdańsku Błażej Reiter, student III roku na wydziale instrumentalnym o specjalności akordeon w klasie prof. Krzysztofa Olczaka i dr hab. Pawła Zagończyka oraz Weronika Ceynowa i Dominika Kozak absolwentki Wydziału Wokalno-Aktorskiego o kierunku Musical Akademii Muzycznej w Gdańsku z utworami kaszubsko i anglojęzycznymi.

sp

Czytany 433 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 29 czerwiec 2021 16:47

Skomentuj

Komentarz zostanie opublikowany po zatwierdzeniu przez redakcję.


Proszę rozwiązać proste zadanie (blokada antyspamowa):

Skocz do:

Polecamy

Ośrodek Szuwarek
( / Baza noclegowa)

Zdjęcie z galerii

Ostatnie komentarze

Gościmy

Odwiedza nas 369 gości oraz 0 użytkowników.

szwajcaria-kaszubska.pl