Szlaki turystyczne

Znajdziesz tu informacje na temat miejsc, które są ciekawe do odwiedzenia. Prezentacja wizualizacji i zdjęć oraz opisów szlaków pieszych, rowerowych i Nordic Walking.

Ze słownika Polsko-Kaszubskiego:hufiec | rzma, gromada (sł. Eugenisz Gołąbek)
czwartek, 31 październik 2019 00:00

Helloween

Autor: 
Oceń ten artykuł
(12 głosów)
Helloweenowa Dynia Helloweenowa Dynia A.Kostuch

Świętowanie Helloween wywodzi się z tradycji świąt zmarłych.

Halloween jest obchodzony 31 października. Z tej okazji dynie przerabia się na latarnię z wyciętymi oczami, noskiem i upiornym uśmiechem i świeczką w środku, zwana jest w Stanach „Jack-o’-lantern”. Zwyczaj robienia halloweenowych latarni narodził się w Irlandii. Tyle że zamiast dyń wykorzystywano bulwy rzepy, buraków lub brukwi. Jednocześnie w Ameryce farmerzy świętowali zakończenie zbiorów. Korzenie Halloween sięgają celtyckiego święta "Samhain" przypadającego na koniec lata i koniec żniw. Według kalendarza celtyckiego nowy rok, a także zima rozpoczynały się 1 listopada. Wierzono, że w noc poprzedzającą ten dzień granica pomiędzy światem żywych i umarłych się zaciera, a duchy zmarłych wracają na ziemię. Wszystko złe, co miało wówczas miejsce, działo się z winy duchów. Druidzi rozpalali wielkie ogniska, przy których przebrani ludzie zbierali się, by składać ofiary z roślin oraz zwierząt. Dynia o wiele lepiej nadaje się do robienia latarni niż rzepa. Symbol z Dyni - pokutujących duszyczek odstraszają „nieczyste moce”, które kręcą się wokół ludzi w jesienną noc. 

Wśród plemion słowiańskich popularne były "Dziady" (dzisiejsze Zaduszki), podczas których należało ugościć dusze zmarłych i zapewnić im spokój w zaświatach. W Polsce w ten dzień (przed dniem Wszystkich Świętych) są coraz popularniejsze imprezy i bale przebierańców. Zabawa wśród dzieci i młodzieży w Halloween to zabawa cukierek albo psikus (od ang. trick or treat). Poprzebierane w strachy dzieci chodzą z pojemnikami na cukierki po okolicy i odwiedzają mieszkańców, mówią "cukierek albo psikus". Za to dostają słodycze. Gdy ktoś nie chce dać cukierka otrzymuje od dzieci w zamian psikusa.

Dynia Helloween'owa

Galeria

{gallery}958{/gallery}
Czytany 5330 razy Ostatnio zmieniany piątek, 01 listopad 2019 11:23
Aleksander Kostuch

Redaktor Naczelny portalu "Szwajcaria-Kaszubska.pl".

Zapraszam do eksploracji, a potem do współredagowania...

Strona: www.szwajcaria-kaszubska.pl

Skomentuj

Komentarz zostanie opublikowany po zatwierdzeniu przez redakcję.


Proszę rozwiązać proste zadanie (blokada antyspamowa):

Skocz do:

Polecamy

Dom pod Gruszą
( / Baza noclegowa)

Zdjęcie z galerii

Ostatnie komentarze

Akademia Kaszubska

szwajcaria-kaszubska.pl