Szlaki turystyczne

Znajdziesz tu informacje na temat miejsc, które są ciekawe do odwiedzenia. Prezentacja wizualizacji i zdjęć oraz opisów szlaków pieszych, rowerowych i Nordic Walking.

Ze słownika Polsko-Kaszubskiego:budynek | bùdink (sł. Eugenisz Gołąbek)
środa, 04 styczeń 2012 13:33

Gmina Somonino

Autor: 
Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Gmina Somonino

Gmina jest położona jest u podnóży Wzgórz Szymbarskich. Jej krajobraz urozmaica przepływająca zakolami Radunia. Powierzchnia gminy liczy 112 km2, gdzie mieszka 9 237 mieszkańców. Siedzibą gminy jest wieś Somonino, nie mająca szczególnych walorów turystycznych. Głównym miejscem wypoczynkowym jest wieś Ostrzyce, popularna miejscowość turystyczna nad jeziorem Ostrzyckim, jednym z najbardziej urokliwych jezior na Pojezierzu Kaszubskim. W pobliżu wsi widoczne jest wzniesienie Jastrzębia Góra (227 m. n.p.m.). Na jego wierzchołku leży głaz narzutowy – Pomnik przyrody – „Kamień Królewski” o wysokości 1,6 m i obwodzie 6,7 m. Z urządzonego punktu widokowego położonego poniżej wierzchołka można podziwiać najbliższą okolicę. Na północno-zachodnim krańcu jeziora, na małym półwyspie niedaleko Czapielskiego Młyna, znajduje się średniowieczne grodzisko.
W miejscowości Goręczyno znajduje się XVI-wieczna świątynia, której sylwetka widnieje w herbie gminy. Do atrakcji regionu należy Kaszubski Zespół Folklorystyczny „Hopowanie” Jest to zespół wielopokoleniowy, popularyzujący folklor kaszubski.

Czytany 5398 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 10 grudzień 2012 09:20
Marzena Krawczyńska

Związana z regionem autorka Szlaków po Szwajcarii Kaszubskiej. Posiadam uprawnienia przewodnika. Inżynier Budownictwa, absolwentka Architektury Ogrodnictwa.

Na zdjęciu moja córa, Zosia.

Zapraszam do czytania moich tekstów.

Skomentuj

Komentarz zostanie opublikowany po zatwierdzeniu przez redakcję.


Proszę rozwiązać proste zadanie (blokada antyspamowa):

Skocz do:

Polecamy

Pod Lipą Anna i Jerzy Król
( / Baza noclegowa)

Zdjęcie z galerii

Ostatnie komentarze

Akademia Kaszubska

szwajcaria-kaszubska.pl