Szlaki turystyczne

Znajdziesz tu informacje na temat miejsc, które są ciekawe do odwiedzenia. Prezentacja wizualizacji i zdjęć oraz opisów szlaków pieszych, rowerowych i Nordic Walking.

Ze słownika Polsko-Kaszubskiego:dostatek | dostatk (sł. Eugenisz Gołąbek)
wtorek, 18 marzec 2014 14:58

Nieznana korespondencja wysłana do Muzeum Kaszubskiego w sprawie radiostacji.

Autor: 
Oceń ten artykuł
(3 głosów)

Warszawa, dnia 24 czerwca 2010r.

Pan

Norbert Maczulis

Muzeum @muzeum – kaszubskie.gda.pl

Będąc na wypoczynku w kartuzach odwiedziłem Muzeum Kaszubskie, była sposobność ciekawej rozmowy z Panem, po której otrzymałem książki o historii Kaszub. Z ciekawością , już na miejscu w Kartuzach część z nich przeczytałem i zaznajomiłem się z opisanymi miejscami wydarzeń.

Interesuje się historią II wojny światowej, czytam,  współpracuję z Muzeum Powstania Warszawskiego, a także jestem członkiem Stowarzyszenia Pamięci Powstania Warszawskiego 1944. Mnie i mojej matce, udało się cudem przeżyć Powstanie Warszawskie będąc w centrum działań powstańczych w 1944 r. Ojciec rozpoczął działania powstańcze, ale szybko został złapany przez Niemców i wywieziony na prace przymusowe do Hanoweru
i być może… dzięki temu przeżył. W Powstaniu straciłem 2 osoby z rodziny.

Wychowany w rodzinie powstańczej, dopiero po przeżyciu 50 lat doszły do mojej świadomości wydarzenia wojenne, zainteresowały mnie te sprawy i teraz po latach chcę podziękować jednemu z powstańców za uratowanie życia w czasie Powstania Warszawskiego, tak jak obecnie mogę .

Z zawodu jestem elektronikiem, a moje hobby to krótkofalarstwo. Dawno poznałem twórcę radiostacji powstańczej „Błyskawica „– Antoniego Zębika SP7LA, także konstruktora radiostacji „Burza”, która jako pierwsza radiostacja foniczna zaczęła przekazywać informacje o Powstaniu Warszawskim  - Włodzimierzu Markowskim SP5WM.

Jako krótkofalowiec, a mój znak to SP5AYY, włączyłem się razem z innymi kolegami
w prace wykonania replik radiostacji powstańczych Błyskawica i Burza. Oczywiście prace te (rok 2004 i 2005) prowadzili ich twórcy Antoni Zębik i Włodzimierz Markowski. Po ich wykonaniu zostały przekazane panu Prezydentowi Warszawy – Lechowi Kaczyńskiemu dla budowanego w tym czasie Muzeum Powstania Warszawskiego 1944. Teraz w  osobnym pokoju, przypominającym studio Błyskawicy z 1944 r. repliki radiostacji są na ekspozycji
w Muzeum. Są to radiostacje sprawne i w niektóre rocznice Powstania uruchamiane są przez krótkofalowców i nadawane są fragmenty audycji powstańczych zapisanych z nasłuchów przez stacje w Anglii. Ale wyposażenia repliki „Błyskawicy„ trochę brakuje. Rok temu udało się znaleźć taki sam mikrofon jaki był w 1944 r .  – mikrofon wiedeńskiej firmy Dralowit , który został dołączony do repliki „Błyskawicy” i dobrze z nią współpracuje.

Obecnie usilnie poszukujemy brakującego gramofonu-patefonu z tamtych lat, oraz przedwojennych płyt szelakowych prędk. 78 obr/min. z nagraniami utworów Chopina „Warszawianki”, „poloneza es-dur opus 58” i „Etiudy” Rewolucyjnej”, które były nadawane w audycjach Polskiego Radia przez „Błyskawicę”. Jaki to był typ gramofonu-patefonu w obecnym czasie nikt nie wie, ale jeden z żyjących powstańców Adam Drzewoski, który był przy „Błyskawicy” w czasie Powstania mówi, że urządzenie to było bez tuby, małe przenośne. … A może ktoś na terenie Kaszub posiada poszukiwane przez Muzeum Powstania Warszawskiego opisany gramofon-patefon, płyty gramofonowe?

W ubiegłym roku w lato zmarli twórcy powstańczych radiostacji „Błyskawica” i „Burza” -Antoni Zębik i Włodzimierz Markowski.

 Zapraszamy do zwiedzenia Muzeum Powstania Warszawskiego w Warszawie.

Pozwoliłem sobie przesłać kilka zdjęć fotograficznych z opisanych wydarzeń (budynek Muzeum Powstania Warszawskiego, grupy powstańców, konstruktor Błyskawicy przy replice w pokoju w Muzeum 2005 rok i Lech Kaczyński przemawiający przez radiostację repliki „Błyskawicy”,  artykuł, który napisałem dla „Powstańca Warszawskiego”. Trochę materiałów na powyższy temat znajduje się na Internecie.

Pozdrawiamy z Warszawy

Zygmunt i Krystyna Seliga tel. (telefon bepośrendni znany redakcji i w Muzeum Kaszubskim w Kartuzach, można go uzyskać po bezpośrednim kontakcie na maila)

Czytany 2262 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 18 marzec 2014 15:15
Aleksander Kostuch

Redaktor Naczelny portalu "Szwajcaria-Kaszubska.pl".

Zapraszam do eksploracji, a potem do współredagowania...

Strona: www.szwajcaria-kaszubska.pl

Skomentuj

Komentarz zostanie opublikowany po zatwierdzeniu przez redakcję.


Proszę rozwiązać proste zadanie (blokada antyspamowa):

Skocz do:

Polecamy

Dom pod Gruszą
( / Baza noclegowa)

Zdjęcie z galerii

Ostatnie komentarze

Gościmy

Odwiedza nas 143 gości oraz 0 użytkowników.

szwajcaria-kaszubska.pl