Społeczność

Kaszuby - (kasz. Kaszëbë lub Kaszëbskô) to kraina historyczna w Polsce, będąca częścią Pomorza, którą zamieszkują Kaszubi, Tutaj prezentujemy historie ludzi związanych z regionem Kaszub.

Ze słownika Polsko-Kaszubskiego:grabarski | kòpacczi (sł. Eugenisz Gołąbek)
środa, 13 kwiecień 2016 23:44

Uczniowie I LO w Kartuzach w finale Konkursu Młodych Naukowców UE

Autor:  M. Kostuch
Oceń ten artykuł
(4 głosów)


EUCYS to nazwa Międzynarodowego Konkursu "Młodych Naukowców Unii Europejskiej".

 

W LOGO EUCYStym roku do grona finalistów tego konkursu dołączyli uczniowie z I Liceum Ogólnokształcącego im. H. Derdowskiego w Kartuzach, Dominika Kankowska, Robert Kreft, Filip Werochowski. Udział w finałach konkursu EUCYS stał się mozliwy dzięki skonstruowaniu przez zespół w skadzie czteroosobowym, wraz z Samuelem Hejdenem urządzenia "Window - climber", wykorzystującego zmiany ciśnienia do poruszania się po powierzchniach nachylonych pod różnymi kątami do poziomu. Uczestnicy zespołu zdobyli III miejsce w konkursie "Interaktywny produkt IT". Do konkursu EUCYS mogła przystąpić grupa, maksymalnie trzyosobowa. Przygotowanie pracy konkursowej EUCYS wymagało przeprowadzenia i opracowania dodatkowych pomiarów i doświadczeń badawczych. Przygotowane opracowanie konkursowe EUCYS nosi tytuł „Zastosowania elektropneumatyki na przykładzie urządzenia  Window – Climber”. 

 

W dniach od 8 do 10 kwietnia w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie podczas ostatniego etapu polskiej edycji Międzynarodowego Konkursu "Młodych Naukowców Unii Europejskiej", EUCYS odbywały się finałowe rozmowy z jurorami, wystawa prac oraz pokazy. W finałach brały udział projekty badawcze, które zostały najwyżej ocenione w toku analizy przesłanych  zgłoszeń. Polska edycja EUCYS odbyła się w ramach Festiwalu Młodych Badaczy ODKRYCIA. Organizatorem EUCYS w Polsce, z ramienia Komisji Europejskiej, jest Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci. Do finału zakwalifikowano 21 prac spośród 86 nadesłanych.

Uczestnicy finałowych rozgrywek przez 2 dni przedstawiali swoje prace oraz przebieg badań przed członkami jury, w skład którego weszli przedstawiciele polskiej nauki – profesorowie, wykładowcy wyższych uczelni. Rozmowy odbywały się na stanowiskach wystawowych, które musieli przygotować samodzielnie wszyscy finaliści.

 

Trzeciego dnia odbyło się uroczyste podsumowanie polskiej edycji konkursu z udziałem rektora UW, przedstawiciela MEN, a także wręczenie dyplomów oraz nagród. Wystawę udostępniono dla publiczności.

 

Wszyscy finaliści poza czasem przeznaczonym na rozmowy konkursowe mogli zwiedzić Centrum Nauki Kopernik.  Sobotni wieczór spędzili na wyjątkowym koncercie fortepianowym, który odbył się w planetarium CNK. Był też czas na integrację młodych naukowców oraz wymianę doświadczeń.

 

W międzynarodowych finałach EUCYS biorą udział laureaci konkursów poszczególnych krajów UE. Tematyka prac obejmuje nauki ścisłe, przyrodnicze, technikę, nauki społeczne i ekonomiczne. Każdy kraj może zgłosić najwyżej trzy prace. Nie mogą one mieć więcej niż trzech autorów. Oprócz Europejczyków w konkursie biorą udział m.in. reprezentanci USA i Chin. Laureaci polskiej edycji otrzymują nagrody finansowe oraz indeksy na dowolny kierunek studiów.

 

Tegoroczni laureaci, którzy zostali wytypowani jako polska reprezentacja na finały międzynarodowe, które odbędą się w Brukseli przygotowali prace z dziedziny biotechnologii: "Urządzenie do produkcji płuca-na-chipie" – Maciej Mańka z Chorzowa,  "Amber Drug. Badanie wpływu ekstraktów z żywic kopalnych i subfosylnych oraz kwasu 1,4-butanodiowego na wybrane mikroorganizmy” - Igor Kaczmarczyk z Osinowa-Piotrowa oraz z dziedziny matematyki teoretycznej: "Kolorowanie płaszczyzny, prostych i okręgów"- związek geometrii z kombinatoryką – Jadwiga Czyżewska z Warszawy.

 

 

Finałom polskiej edycji konkursu EUCYS towarzyszyło podsumowanie konkursu "Fizyczne ścieżki".

 

Finalistom konkursu EUCYS z powiatu kartuskiego gratulujemy oraz życzymy dalszych sukcesów naukowych.

 

Wszystkich młodych pasjonatów wybranej dziedziny wiedzy, którzy prowadzą własne badania i eksperymenty zachęcamy do skorzystania z propozycji fundacji wspierającej rozwijanie zainteresowań naukowych wśród dzieci i młodzieży (www.fundusz.org) oraz wzięcia udziału w konkursie "Młodych naukowców UE".

 

Galeria zdjęć ilustruje przygotowania wystawy prac, ich tematykę, rozmowy finalistów z Jury oraz podsumowanie konkursu.

 

  

 

Galeria

Czytany 1931 razy Ostatnio zmieniany środa, 26 październik 2016 09:04

Skomentuj

Komentarz zostanie opublikowany po zatwierdzeniu przez redakcję.


Proszę rozwiązać proste zadanie (blokada antyspamowa):

Skocz do:

Polecamy

Willa na zobczu
( / Baza noclegowa)

Zdjęcie z galerii

Ostatnie komentarze

Gościmy

Odwiedza nas 192 gości oraz 0 użytkowników.

szwajcaria-kaszubska.pl