Ódżin to straszny gósc.
Ogień to straszny gość.
Gminny Ośrodek Kultury w Chmielnie zwany w skrócie GOKSiR
Podsumowaniem 30 grudnia zakończyliśmy realizację projektu dotowanego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w programie Kultura Ludowa i Tradycyjna pt. "Jak powstają knara, sznara i kółatka - warsztaty budowy narzędzi muzycznych z przedstawieniem i omówieniem ich elementów".
Projekt realizowany był od maja 2024 r. Warsztaty, w których łącznie udział wzięło 10 uczniów, prowadził Mistrz Tadeusz Makowski, a po Jego śmierci dzieła dokończył Janusz Świątkowski - instrumentalista z Kożyczkowa. Swoją wiedzą podzielił się też uczeń Makowskiego Dominik Konkel.
Podczas podsumowania wspominano śp. Tadeusza Makowskiego - mistrza budowy tradycyjnych kaszubskich instrumentów ludowych.
Poniedziałkowe wydarzenie było okazją, by z bliska przyjrzeć się bogactwu lokalnej tradycji i wspólnego celebrowania sukcesów, które zbliżają nas do zachowania tego, co w kaszubskiej kulturze najcenniejsze.
Projekt jest dopełnieniem cyklu warsztatów budowy tradycyjnych kaszubskich instrumentów ludowych, realizowanych systematycznie od kilku lat przez GOKSiR Chmielno. Przy wsparciu finansowym Instytutu Muzyki i Tańca oraz Ministra Kultury zrealizowane zostały w latach 2017-2023 warsztaty, których istotą był międzypokoleniowy przekaz umiejętności związanych z wytwarzaniem: diabelskich skrzypiec, burczybasa, bazuny, ryńczyka i rzępieli.
Dofinansowano z budżetu państwa - ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Ogłaszamy V Gminny Konkurs Kolęd i Pastorałek
Regulamin oraz karta zgłoszenia dostępne na stronie www.chmielno.naszgok.pl oraz w załączeniu.
Nagranie wraz z kartą zgłoszenia należy przesłać do 13 stycznia 2025 r.
Zapraszamy do udziału!
W Chmielnie 1 stycznia o godzinie 13:00 w Parku Kamiennym zabrzmiały donośne dźwięki wygrane na bazunach przez członków zespołu PLESKOTA. W ten sposób Kaszubi powitali w Chmielnie nadejście Nowego Roku!
Ową tradycję Tadeusz "Pleskot" Makowski wprowadził (albo bardziej - przywrócił) razem z Januszem Świątkowskim. Nawiązuje ona do starego kaszubskiego zwyczaju, wedle którego właśnie na powitanie Nowego Roku po całej okolicy niósł się dźwięk bazun.
Wszystkiego dobrego na Nowy Rok!
IX Chmieleńskie Spotkanie z Mikołajem rozpoczęło się od mszy św. odpustowej w Kościele pw. św. Piotra i Pawła w Chmielnie. Dzieci bardzo licznie zgromadziły się na mszy świętej, gdzie tradycyjnie zostały obdarowane piernikami.
Potem razem z Mikołajem udały się przed Urząd Gminy aby rozświetlić wspólnie choinkę. Po rozświetleniu choinki Mikołaj zaprosił wszystkich do Domu Kultury żeby rozdać prezenty, a także zrobić sobie z nim zdjęcie.
W Gminnym Ośrodku Kultury czekało na nich mnóstwo atrakcji, m.in. ozdabianie pierników, malowanie figurek świątecznych, na kiermaszu można było zakupić przeróżne świąteczne upominki, ozdoby. Choć główną częścią chmieleńskiej zabawy Mikołajkowej było spotkanie z samym Świętym oraz jego objazd po gminie, to na rodziny również czekała zabawa z animatorem, fotobudka oraz loteria mikołajkowa. Odwiedził nas również Grinch.
Do zobaczenia za rok na X Chmieleńskim Spotkaniu z Mikołajem!
Zdjęcia na stronie:
https://chmielno.naszgok.pl/n,ix-chmielenskie-spotkanie-z-mikolajem-1
Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Chmielnie zaprasza wystawców na Kiermasz Świąteczny.
Link do formularza zgłoszeniowego: https://tiny.pl/dgw936c4
Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Chmielnie zrealizował projekt, który zaprasza wszystkich miłośników historii, przygód i aktywnego spędzania czasu do udziału w wyjątkowej grze terenowej "PrzewoGra - trochę przewodnik, trochę gra".
Projekt został dofinansowany ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu ,,Patriotyzm Jutra". ,,PrzewoGra" jest inspirowana książką dr. Aleksandra Majkowskiego ,,Zdroje Raduni"z 1913 roku, jest to połączenie przewodnika turystycznego i zabawy, która przeniesie Cię w fascynującą przeszłość regionu. Powstały ilustracje, które zostały umieszczone na tabliczkach, dedykowane miejscu albo historii opisywanej przez Majkowskiego.
Na czym polega „PrzewoGra”?
„PrzewoGra” to nowatorska gra terenowa, która pozwala odkrywać Chmielno i jego najbliższą okolicę w zupełnie nowy sposób. Wyruszając z Centrum Informacji Turystycznej w Chmielnie, gracze otrzymują specjalną mapę z trasą prowadzącą przez 20 niezwykłych lokalizacji. Każde z tych miejsc nawiązuje do historycznych opisów zawartych w „Zdrojach Raduni”, przez co uczestnicy mogą na własne oczy zobaczyć, jak zmieniała się kaszubska ziemia na przestrzeni ponad 100 lat.
„Głosy przeszłości”
Na uczestników czekają również “Głosy przeszłości” — nagrania audio fragmentów dawnego przewodnika “Zdroje Raduni”, które opisują wybrane miejsca w kontekście roku 1913. To wyjątkowa okazja, aby przenieść się w czasie i poznać historię tych okolic z perspektywy sprzed ponad stu lat. Wystarczy przyłożyć telefon do tabliczki w miejsce widocznego kodu QR i uruchomić link, który jest ścieżką dźwiękową fragmentu książki dr. Aleksandra Majkowskiego czytaną przez lektora. Można odnieść wrażenie, że czyta sam autor w otoczeniu przyrody i krajobrazu Szwajcarii Kaszubskiej.
„PrzewoGra” Kaszubska gra planszowa
„PrzewoGra” to również gra historyczna w formie gry planszowej, w którą może zagrać jedna, dwie lub nawet 4 osoby. W grę można zagrać w Centrum Informacji Turystycznej w Chmielnie jak również w innych lokalizacjach turystycznych regionu. To również nagroda dla wytrwałych uczestników gry terenowej.
31 października odbył się IV Przegląd Twórczości Teatralnej "Legendy Chmielna".
Główne cele projektu to:
- integracja dzieci, młodzieży i osób niepełnosprawnych poprzez realizację małych form teatralnych,
- poznanie się i nawiązanie nowych relacji pomiędzy uczestnikami projektu,
- wejście do społeczeństwa i podtrzymanie kontaktów międzyludzkich.
Odwiedza nas 153 gości oraz 0 użytkowników.