Tãga je miliónë wôrt.
Po niepogodzie bywa pogoda.
Gminny Ośrodek Kultury w Chmielnie zwany w skrócie GOKSiR
Propozycja dla najmłodszych:
Turniej o Puchar Proboszcza
Stwórz własną drużynę, wymyśl ciekawą nazwę i zgarnij nagrody.
Formularz zgłoszeniowy i szczegółowe informacje dostępne są pod linkiem.
Podsumowaniem 30 grudnia zakończyliśmy realizację projektu dotowanego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w programie Kultura Ludowa i Tradycyjna pt. "Jak powstają knara, sznara i kółatka - warsztaty budowy narzędzi muzycznych z przedstawieniem i omówieniem ich elementów".
Projekt realizowany był od maja 2024 r. Warsztaty, w których łącznie udział wzięło 10 uczniów, prowadził Mistrz Tadeusz Makowski, a po Jego śmierci dzieła dokończył Janusz Świątkowski - instrumentalista z Kożyczkowa. Swoją wiedzą podzielił się też uczeń Makowskiego Dominik Konkel.
Podczas podsumowania wspominano śp. Tadeusza Makowskiego - mistrza budowy tradycyjnych kaszubskich instrumentów ludowych.
Poniedziałkowe wydarzenie było okazją, by z bliska przyjrzeć się bogactwu lokalnej tradycji i wspólnego celebrowania sukcesów, które zbliżają nas do zachowania tego, co w kaszubskiej kulturze najcenniejsze.
Projekt jest dopełnieniem cyklu warsztatów budowy tradycyjnych kaszubskich instrumentów ludowych, realizowanych systematycznie od kilku lat przez GOKSiR Chmielno. Przy wsparciu finansowym Instytutu Muzyki i Tańca oraz Ministra Kultury zrealizowane zostały w latach 2017-2023 warsztaty, których istotą był międzypokoleniowy przekaz umiejętności związanych z wytwarzaniem: diabelskich skrzypiec, burczybasa, bazuny, ryńczyka i rzępieli.
Dofinansowano z budżetu państwa - ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Ogłaszamy V Gminny Konkurs Kolęd i Pastorałek
Regulamin oraz karta zgłoszenia dostępne na stronie www.chmielno.naszgok.pl oraz w załączeniu.
Nagranie wraz z kartą zgłoszenia należy przesłać do 13 stycznia 2025 r.
Zapraszamy do udziału!
W Chmielnie 1 stycznia o godzinie 13:00 w Parku Kamiennym zabrzmiały donośne dźwięki wygrane na bazunach przez członków zespołu PLESKOTA. W ten sposób Kaszubi powitali w Chmielnie nadejście Nowego Roku!
Ową tradycję Tadeusz "Pleskot" Makowski wprowadził (albo bardziej - przywrócił) razem z Januszem Świątkowskim. Nawiązuje ona do starego kaszubskiego zwyczaju, wedle którego właśnie na powitanie Nowego Roku po całej okolicy niósł się dźwięk bazun.
Wszystkiego dobrego na Nowy Rok!
Odwiedza nas 109 gości oraz 0 użytkowników.