Kamienie sã mòkną Kùłindze śpiewają na deszcz.
Przepióreczki śpiewanie — deszczu zwiastowanie.
Historia Neclów i ich ceramiki - Muzeum w Chmielnie
Nie byłoby Chmielna, gdyby nie miłość dwojga młodych ludzi. Ona biedna, on syn bogatego gospodarza. Kiedy ich rodzice stanęli uczuciom na przeszkodzie, dziewczyna utopiła się, a chłopak zmarł z żalu. Na grobach młodych ludzi, po obu stronach kościoła wyrosły pędy chmielu. Pięły się one po murach świątyni aż po jej szczyt, gdzie połączyły się i zakwitły cudownym kwiatem. Miejscowość, w której zrodziła się tak piękna legenda nie może nazywać inaczej niż Chmielno.
Dyrektor Zespołu Szkół w Chmielnie
ogłasza w ramach XXI Konkursu Wiedzy o Kaszubach
pt.„Jezioro Kłodno – nasza sprawa”
Chmielno 2015
Odbyło się podsumowanie projektu „Jezioro Kłodno- nasza sprawa” ,który był zarazem gimnazjalnym projektem edukacyjnym dla uczniów klas II Gimnazjum w Chmielnie.
W ramach szkolnego projektu „ Jezioro Kłodno – poznajmy, by zachować” uczniowie klas II gimnazjum przeprowadzili w roku szkolnym 2014/ 15 analizę 7 próbek wody głównego kąpieliska jeziora.
Wielkanoc, to święto obfitujące w różnego rodzaju tradycje, które co rok powtarzamy, celebrujemy. Każdy kraj i region ma swoją wielkanocną tradycję, dla nas Polaków święta kojarzą się z malowaniem i święceniem jajek, świątecznym śniadaniem, pysznymi babkami i śmigusem dyngusem. A jak dawniej i dzisiaj wyglądają święta na Kaszubach, jakie są tu tradycje?
Oto opis przygotowań do Wielkanocy i zwyczajów wielkanocnych zaczerpnięte z przewodnika po Chmielnie autorstwa znanego regionalisty Bernarda Grzędzickiego wydanego w 1980 roku.
Odwiedza nas 122 gości oraz 0 użytkowników.