Szlaki turystyczne

Znajdziesz tu informacje na temat miejsc, które są ciekawe do odwiedzenia. Prezentacja wizualizacji i zdjęć oraz opisów szlaków pieszych, rowerowych i Nordic Walking.

Ze słownika Polsko-Kaszubskiego:koszula | kòszla (sł. Eugenisz Gołąbek)
wtorek, 30 sierpień 2016 00:00

Najbardziej udany festyn dożynkowy

Autor:  Jan Dosz
Oceń ten artykuł
(3 głosów)
XI Kaszëbsczi Festin w Baninie XI Kaszëbsczi Festin w Baninie

Ubiegłoroczne deszczowe doświadczenie oraz chłodne wakacje nieco studziły zapały organizatorów przed XI Kaszëbsczim Festinã w Baninie. Tymczasem wymarzona aura ostatniego weekendu zdecydowała o przepięknym, przebiegu imprezy.

Wszystko zaczęło się od dziękczynnej mszy dożynkowej w języku kaszubskim, do której oprawy włączyło się sołectwo w Miszewie na czele z Bogumiłą Wandtke. Ona również wraz z Wandą Bisewską wniosła wieniec na estradę tuż przez rozpoczęciem festynu, którego dokonali nowa prezes Zrzeszenia kaszubsko-Pomorskiego Elżbieta Pryczkowska wraz z przewodniczącym Rady Miejskiej w Żukowie Witoldem Szmidtke i proboszczem ks. drem Danielem Knapińskim.

- Jestem bardzo zadowolony z tak dobrej współpracy. W Baninie jest bardzo dużo nowych mieszkańców. Przy mądrej wspólnej działalności można zrobić wiele dobrego, co widać doskonale na tym placu - podkreślał proboszcz parafii.

Na dożynkowej scenie królowała kaszubszczyzna i to zarówno w wydaniu tradycyjnym, jak i współczesnym. Licznie zebranej widowni szczególnie podobały się piosenki w wykonaniu zespołu "Młodzëzna", także "Spiéwné kwiôtczi" oraz sióstr Rybakowskich z Chmielna, które zaprezentowały przeboje światowe, przede wszystkim utwory zespołu Abba. Nurt tradycyjny reprezentowały "Przodkowianie" oraz kapela "Bufet" z Kartuz. Wieczorem zagrała kapela Amigo. Ponadto grupa "Amatizernoga" zaprezentowała spektakl teatralny. Był to jednocześnie zwiastun powstającego młodzieżowego klubu kaszubskiego "Cassubia", który już wkrótce ma rozpocząć działalność na wzór przedwojennej "Cassubii" założonej w Warszawie przez wybitnego działacza kaszubskiego z Żukowa i pierwszego powojennego starostę kartuskiego Karola Kreffa.

Na placu festynowym było mnóstwo atrakcji, począwszy od ciast i chleba ze smalcem, a kończąc na karuzeli i zjeżdżalni. Były także stoiska z makijażem, malowaniem, jeszcze inne promowały zdrowy styl życia. Odbyły się także rozgrywki piłkarskiego. Zwyciężyła młodzież z Banina przez Pępowem i Miszewem.

Festyn kaszubski w Baninie zorganizowany był już po raz jedenasty. Zgodnie stwierdzano, że był najbardziej udany z wszystkich dotychczasowych.. Wykazał przede wszystkim pozytywny przykład wspólnego działania opartego o kulturowość kaszubskiego regionu. Na szczególne słowa uznania zasługują wszyscy członkowie Zarządu ZKP w Baninie, którzy poświęcając swój czas włożyli wiele trudu w sprawną organizację imprezy. Finansowo imprezę wsparł Urząd Gminy w Żukowie.

Jan Dosz

Czytany 1860 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 18 czerwiec 2018 19:16

Skomentuj

Komentarz zostanie opublikowany po zatwierdzeniu przez redakcję.


Proszę rozwiązać proste zadanie (blokada antyspamowa):

Skocz do:

Polecamy

Słoneczne Wzgórze
( / Baza noclegowa)

Zdjęcie z galerii

Ostatnie komentarze

Gościmy

Odwiedza nas 156 gości oraz 0 użytkowników.

szwajcaria-kaszubska.pl