Szlaki turystyczne

Znajdziesz tu informacje na temat miejsc, które są ciekawe do odwiedzenia. Prezentacja wizualizacji i zdjęć oraz opisów szlaków pieszych, rowerowych i Nordic Walking.

wtorek, 16 sierpień 2016 00:00

Książka o Królowej Kaszub

Autor: 
Oceń ten artykuł
(1 głos)
Książka o Królowej Kaszub Książka o Królowej Kaszub Eugeniusz Pryczkowski

Ukazała się obszerna - zawierająca niemal pół tysiąca stron - praca doktorska zatytułowana "Swiónowskô nasza Matinkò. Dzieje parafii i sanktuarium oraz cuda Królowej Kaszub". Jej autorem jest Eugeniusz Pryczkowski. Dzieło przedstawia prawie siedemsetletnią pisaną historię tego miejsca. Sporo uwagi skupia na przebiegu koronacji i współczesnym ruchu pątniczym. Jak zauważył jeden z recenzentów pracy obronionej na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, prof. Andrzej Groth: Rozprawa została oparta na solidnej kwerendzie w krajowych archiwach i bibliotekach i ponad 150 relacjach ustnych. Poruszone zostały w pracy ważne problemy związane z utworzeniem i funkcjonowaniem parafii i sanktuarium, jego roli w rozwoju regionalizmu kaszubskiego i tożsamości Kaszubów.

Praca składa się z sześciu rozdziałów, aneksu zawierającego między innymi około 30 świadectw cudownych uzdrowień, wstępu i zakończenia. Bibliografia ujmuje ponad 400 pozycji. Zebrano informacje od ponad 150 informatorów. Do książki piękne Słowo napisał ordynariusz diecezji pelplińskiej biskup Ryszard Kasyna, którego pierwsze zdania brzmią następująco: Trzymają Państwo w ręku książkę, która opisuje dzieje parafii w Sianowie jako centrum kultu maryjnego na Kaszubach. To przede wszystkim praca naukowa z dobrze udokumentowanym odniesieniem do źródeł i dzięki temu będąca nieocenioną skarbnicą wiedzy na temat parafii i sanktuarium w Sianowie. Ukazuje ona również niezwykły wpływ tego miejsca na pobożność ludzi wierzących, a przez nią na różne dziedziny życia społecznego, kulturalnego i duchowego mieszkańców Kaszub.

Naukowość publikacji nie przesłanie jednak niezwykłego ducha, którym jest ona przepełniona. Z pewnością fakt, że Autorem jest syn sianowskiej ziemi, sprawia, że za danymi statystycznymi i faktami, widzimy konkretnych ludzi modlących się do Pani Sianowskiej oraz u Niej szukających pociechy [...].

Czytany 1284 razy

Skomentuj

Komentarz zostanie opublikowany po zatwierdzeniu przez redakcję.


Proszę rozwiązać proste zadanie (blokada antyspamowa):

Skocz do:

Polecamy

Agroturystyka Kaszuby
( / Baza noclegowa)

Zdjęcie z galerii

Ostatnie komentarze

Gościmy

Odwiedza nas 179 gości oraz 0 użytkowników.

szwajcaria-kaszubska.pl