Szlaki turystyczne

Znajdziesz tu informacje na temat miejsc, które są ciekawe do odwiedzenia. Prezentacja wizualizacji i zdjęć oraz opisów szlaków pieszych, rowerowych i Nordic Walking.

Ze słownika Polsko-Kaszubskiego:kwiaciarz | kwiatownik (sł. Eugenisz Gołąbek)
poniedziałek, 27 marzec 2017 14:47

Święto kaszubszczyzny w Tuchomiu

Autor:  Ela Pryczkowska
Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Uczniowie Szkoły Podstawowej w Tuchomiu 21 marca podczas Dnia Kaszubskiego pod nazwą „Kaszëbë są piãkné”zgłębiali tajniki kultury kaszubskiej. Uroczystość zorganizowano po raz pierwszy. Udanie wpisała się w obchody Dnia Jedności Kaszubów. Znajomość tego, co wypracowali przez wieki przodkowie, a także jej obecni mieszkańcy jest bardzo ważne w kształtowaniu świadomości regionalnej dzieci i młodzieży na Kaszubach. Zdobyta wiedza jest zachętą do jej dalszego pogłębiania i szansą na przetrwanie dla dobra następnych pokoleń.

Uczniowie przygotowali okolicznościowe gazetki ścienne na temat „Kaszuby moja Mała Ojczyzna - dziś”. Wzięli też udział w warsztatach dziennikarskich prowadzonych przez redaktora Roberta Grotha, hafciarskich pod bacznym okiem Zuzanny Ptach oraz tworzenia regionalnych ozdób wielkanocnych, w świat których wprowadziła ich Małgorzata Bądkowska z Gdyni. Uczniowie bardzo aktywnie włączyli się w tworzenie materiałów audiowizualnych, w których wystąpili jako aktorzy mówiący po kaszubsku. Może obudzi się w nich talent dziennikarski i pójdą w ślady pana Roberta?

Kolejnym punktem tego święta były szkolne eliminacje konkursu prozy i poezji kaszubskiej „Rodnô mòwa”, w którym wystąpiło aż dwudziestu uczestników.

- Poziom był tak dobry, że trudno było zdecydować komu przyznać pierwsze miejsce – stwierdził Witold Szmidtke przewodniczący jury. - Bardzo się z tego cieszymy, że w szkole w Tuchomiu kaszubszczyzna kwitnie - dodał juror, który jest także przewodniczącym Rady Miejskiej Gminy Żukowo.

Wszyscy uczniowie zostali obdarowani upominkami, natomiast osoby najlepsze otrzymały dyplomy i atrakcyjne nagrody. Wręczał je burmistrz gminy, Wojciech Kankowski. Życzymy powodzenia na eliminacjach gminnych.

W ostatniej części zaprezentowali się uczniowie, którzy na język kaszubski uczęszczają zaledwie dwa lata. Przedstawili wesoły program artystyczny złożony z tańców, zabaw językowych i dowcipów kaszubskich. Całość podsumował gość specjalny spotkania zespół „Spiéwné kwiôtczi” z Banina, który zaprezentował swoje najnowsze utwory. Znajdą się one na kolejnej płycie, która ma się ukazać w tym roku.

W przygotowanie całości zaangażowała się cała społeczność szkolna, co jest dobrym prognostykiem na przyszłe lata. (el)

Czytany 2913 razy

Skomentuj

Komentarz zostanie opublikowany po zatwierdzeniu przez redakcję.


Proszę rozwiązać proste zadanie (blokada antyspamowa):

Skocz do:

Polecamy

Galeria Pępowo
( / Baza noclegowa)

Zdjęcie z galerii

Ostatnie komentarze

Gościmy

Odwiedza nas 297 gości oraz 0 użytkowników.

szwajcaria-kaszubska.pl