Szlaki turystyczne

Znajdziesz tu informacje na temat miejsc, które są ciekawe do odwiedzenia. Prezentacja wizualizacji i zdjęć oraz opisów szlaków pieszych, rowerowych i Nordic Walking.

wtorek, 03 kwiecień 2018 03:31

Kolosy 2018 - Homoviator

Autor: 
Oceń ten artykuł
(1 głos)

Ogólnopolskie spotkania podróżników i prezentacje dokonań podróżniczych za rok 2017 odbywały się w Gdyni, w dniach od 9 do 11 marca 2018. Wśród wielu znaczących dokonań podróżniczych znalazła się również wyprawa rowerowa grupy Homoviator, z Fatimy w Portugalii przez sanktuaria Europy, Skandynawię - NordKapp, Rosję do Gdańska o łącznym dystansie 11255 km.

W wyprawie uczestniczyli:

Zbigniew Czajka z Sopotu i Jan Kostuch z Garcza – przejazd całej trasy

Adam Korwel z Kartuz – trasa z Fatimy do Berlina

Elżbieta Kowalewska z Kartuz oraz Anna Kaczorowska i Urszula Kołakowska z Gdańska – trasa z Fatimy do Barcelony,

Tobiasz Żuchewicz z Warszawy – realizował wsparcie techniczne i logistyczne prowadząc samochód na trasie Fatima – Petersburg.

 kol 1 20180403 2039278945

Wszyscy uczestnicy wyprawy byli obecni podczas tegorocznych spotkań w Gdyni.

Wyprawa otrzymała nominację do nagrody Kolosa w kategorii „Wyczyn roku”. Nominacja sama w sobie jest wielkim sukcesem i wyróżnieniem, ponieważ podróżnicy grupy Homoviator znaleźli się w gronie globtroterów, żeglarzy i zdobywców, których osiągnięcia należą do najtrudniejszych i najbardziej spektakularnych. Wszystkie dokonania przedstawiane podczas spotkań budziły wielkie zainteresowanie publiczności. Nagrodę Kolosa w kategorii „Wyczyn roku” otrzymał Aleksander Doba za samotne pokonanie Atlantyku kajakiem, tylko przy użyciu wioseł w 110 dni, płynąc 8000 km po zimnych wodach Atlantyku. Aleksander Doba przeżył 5 sztormów powyżej 8 stopni w skali Beauforta.

kol 2 20180403 1125767062

Nagrody i wyróżnienia w innych kategoriach otrzymali między innymi:

Anna Czerwińska (Super Kolos) – himalaistka, zdobywczyni sześciu ośmiotysięczników za całokształt osiągnięć,

Marek Raganowicz – za samotne wytyczenie dwóch nowych dróg „MatraMandala” i „Secret of Silence” na Ziemi Baffina. Alpinista spędził na pionowych, arktycznych urwiskach 30 dni, wykazując się nieprawdopodobną wytrzymałością na ekstremalne warunki i umiejętnością wyszukiwania nowych logicznych linii

Norbert Pokorski i Marek Połchowski – za eksplorację trudnodostępnych rejonów Grenlandii

Speleoclub Wrocław - za eksplorację jaskiń w górach Picos de Europa. W jej efekcie osiągnięto deniwelację 957 m w jaskini Sistema Cemba Vieya, dzięki czemu stała się ona najgłębszą spośród wszystkich jaskiń eksplorowanych przez polskie wyprawy w tych górach

Michał Kiełbasiński - za samotne zimowe przebiegnięcie liczącego 1600 km szlaku Yukon Trail

Kamila Kielar - za przejście szlaku Pacific Crest Trail

Romuald Koperski- za samotne przepłynięcie Atlantyku łodzią wiosłową.

Wszystkie wyprawy wymagały od podróżników wielkiej wytrwałości, wytrzymałości, odporności na stres, umiejętności zapanowania nad wszelkimi słabościami organizmu, umiejętności pokonywania przeciwności natury, niesprzyjających warunków przyrodniczych i atmosferycznych.

Wyprawa grupy Homoviator, z Fatimy w Portugalii przez sanktuaria Europy, Skandynawię - NordKapp, Rosję do Gdańska odbywała się w dwóch wymiarach – realnej czasoprzestrzeni oraz w wymiarze duchowym. Zbyszek Czajka – uczestnik wyprawy rowerowej, który razem z Jankiem Kostuchem przebył na rowerze cały dystans trasy – 11255 km, tak oto przedstawia na profilu FB cele, które udało się osiągnąć rowerzystom.

„… dla nas, sama nominacja przez Kapitułę Kolosów do tej nagrody to oczywiście ogromne wyróżnienie i duży sukces. Ale tak naprawdę wymiar fizyczny, pokonanie długiego dystansu w stosunkowo krótkim czasie to blade tło, tego co tak naprawdę udało się osiągnąć. Przez tą drogę i miejsca które odwiedziliśmy uświadomiliśmy sobie jak wielkie znaczenie miało Orędzie Fatimskie dla losów Europy i Świata w ostatnim stuleciu.

Objawiając się w Fatimie podczas I wojny światowej, Matka Boża jako jedyne narzędzie i ratunek przed kolejnymi zagrożeniami i światowym chaosem wskazała modlitwę różańcową. Wierzymy, że dzięki temu, że różaniec jest i był obecny w Polsce, w 1918r. Polska odzyskała niepodległość, a w 1920r. miał miejsce - jak się go określa „Cud nad Wisłą” – który zapobiegł ekspansji ideologii komunistycznej na Zachód. Kolejne lata to czasy totalitaryzmu hitlerowskiego i stalinowskiego; podział Europy na wschodnią i zachodnią poprzez Mur Berliński; próba dominacji nad światem przy użyciu przemocy i władzy (Lenin, Hitler, Stalin). Myśleli, że siła stoi nad mądrością, ideologia przed sercem i sumieniem, że człowiek jest panem życia i śmierci. W 1978r. Papieżem zostaje kard. Karol Wojtyła, który używa „innej broni” – różańca. W swej pierwszej pielgrzymce do Ojczyzny wypowiada znamienne słowa „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi, tej ziemi”. W Gdańsku rodzi się ruch „Solidarności”, odradza się nadzieja na wyzwolenie spod komunistycznego jarzma. W 1989r. upada Mur Berliński; w 1991r. imperium komunistyczne dawnego ZSRR rozpada się jak domek z kart.

Żyjemy w wolnym, niezależnym kraju, możemy podróżować po świecie i realizować swoje plany i marzenia. A potem dzielić się tym wszystkim na Gdyńskich Kolosach w cudownej atmosferze ludzi zarażonych piękną pasją odkrywania nieznanych zakątków naszego globu. Ale także tych którzy przez swoje podróże, poznają kulturę i obyczaje innych, nawiązują piękne relacje. Nierzadko też, podczas takich wypraw zaglądają i odkrywają własne wnętrze, tak naprawdę poznając samych siebie.

Dziękowaliśmy już wielokrotnie, ale tego nigdy za wiele. Więc raz jeszcze tym wszystkim, którzy pomagali w przygotowaniach i towarzyszyli nam na pielgrzymkowym szlaku. Tym którzy nas gościli, karmili i doraźnie pomogli w różnych trudnych sytuacjach. Za piękne wpisy i gratulacje na fb. Przede wszystkim jednak tym, którzy modlitwą i duchowym wsparciem towarzyszyli nam na całej trasie. Również tym, którzy przysłuchiwali się naszej prezentacji i mocno zaciskali kciuki żebyśmy powiedzieli wszystko co ważne w bardzo ograniczonym czasie. Powiem szczerze, że przed 4 tysięczną publicznością, było to trudniejsze niż dotarcie do Nordkapp. Ale i tym razem się udało!!! Kapituła Kolosów przyznała nam nominację. Taka nominacja nie może oznaczać niczego innego niż inspiracja i motywacja.”

 

Przedstawiając swoje osiągnięcia podróżnicy musieli pokonać tremę towarzyszącą nieodmiennie publicznym wystąpieniom, ale poradzili sobie znakomicie. Podczas Kolosów podróżników wspierali przyjaciele oraz rodzina.

Posiłkując się otrzymaną inspiracją rowerzyści grupy Homoviator wyznaczają nowe trasy i cele do osiągnięcia. W roku 2018, z okazji stu lat Niepodległej Polski planują rowerową wyprawę wzdłuż polskich granic ze szczególnym uwzględnieniem miejsc ważnych w historii naszego kraju oraz w religii.

Źródła:

https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=431586303937492&id=294629340966523

http://www.kolosy.pl/

Fotografie ilustrują Spotkania Podróżników KOLOSY 2018, atmosferę podczas całej imprezy, zaangażowanie przyjaciół i rodzin.

 

Czytany 1025 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 10 kwiecień 2018 11:22
Administrator

Redakcja

Skomentuj

Komentarz zostanie opublikowany po zatwierdzeniu przez redakcję.


Proszę rozwiązać proste zadanie (blokada antyspamowa):

Skocz do:

Polecamy

Dąb Wybickiego
( / Place zabaw)

Zdjęcie z galerii

Ostatnie komentarze

Gościmy

Odwiedza nas 126 gości oraz 0 użytkowników.

szwajcaria-kaszubska.pl