Szlaki turystyczne

Znajdziesz tu informacje na temat miejsc, które są ciekawe do odwiedzenia. Prezentacja wizualizacji i zdjęć oraz opisów szlaków pieszych, rowerowych i Nordic Walking.

Ze słownika Polsko-Kaszubskiego:mądry | mądri (sł. Eugenisz Gołąbek)
piątek, 23 listopad 2018 00:27

HOMOVIATOR – wyprawa przez USA c.d.

Autor: 
Oceń ten artykuł
(3 głosów)
Droga 66 Droga 66 Homoviator

Zbyszek Czajka i Janek Kostuch przemierzają Stany Zjednoczone.

Szczegóły wyprawy oraz fotografie i filmy można prześledzić w serwisie FaceBook pod adresem:

 https://pl-pl.facebook.com/pages/category/Community/Homoviator-294629340966523/

Wyprawa Janka i Zbyszka przez USA przypada w okresie bardzo ważnym dla Polski i wszystkich Polaków na świecie: 40 rocznica wyboru Papieża Polaka, 11 listopada - 100 rocznica odzyskania niepodległości przez naród Polski.

Przemierzając Stany Zjednoczone Janek i Zbyszek wszędzie dotychczas spotykali się z sympatią i zainteresowaniem. Liczni Przedstawiciele Polonii Amerykańskiej chętnie spotykali się z nimi, zapraszali, informowali o organizowanych uroczystościach, w których mogli uczestniczyć, a także oferowali swą pomoc i opiekę, z której korzystali.

Szczególną gościnność i opiekę zapewnili im dziennikarka, Katarzyna Dorosz i jej małżonek. Katarzyna przeprowadziła wywiady z udziałem Zbyszka i Janka 30 października i 11 listopada jako transmisje na żywo, udostępnione na profilu Homoviator, na FaceBook’u. Mąż Katarzyny, który jest lekarzem zajął się ich kondycją i zdrowiem. Po przebadaniu stwierdził, że kondycję mają dobrą, mogą kontynuować swą podróż, a Janek biec w maratonie.

10 listopada rowerzyści dotarli do Las Vegas. Zwiedzili to wyjątkowe miejsce pełne imprez rozrywkowych, ale też ważnych wydarzeń kulturalnych. W Las Vegas Polonia Amerykańska z wielkim rozmachem świętowała setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Janek i Zbyszek zostali zaproszeni na uroczystą akademię z tej okazji. Było to patriotyczne, bardzo wzruszające wydarzenie, obfitujące we wspomnienia o polskich przodkach, polskie pieśni i recytacje. Wspominano Kazimierza Pułaskiego, Tadeusza Kościuszkę, Józefa Piłsudskiego, powstańców, żołnierzy walczących podczas II wojny światowej.

11 listopada Janek wziął udział w maratonie, a Katarzyna w biegach na 5 km i na 10 km. Obydwoje dotarli do mety. Katarzyna zdobyła dwa medale. Janek zajął II miejsce w swojej kategorii wiekowej. Otrzymał medal i dyplom.

Po maratonie, przez 2 dni Janek miał trudności z jazdą rowerową. Trzeba było wspomóc się samochodem. Dzięki temu udało się rowerzystom zwiedzić okolice Las Vegas oraz nieco przyspieszyć na dalszej trasie w kierunku Dallas, gdzie planowali dotrzeć na Święto Dziękczynienia - 22 listopada. Jest to data rocznicy zamachu na prezydenta J.F. Kennedy’ego.

trasa 3 20181122 1605911264

trasa 2 20181122 1058577717

                                              na podst. google.maps

Trasa z Las Vegas do Dallas i przewyższenia w stopach

 

Szczególnym miejscem na trasie rowerowej wyprawy jest miejscowość Santa Fe - Święta Wiara, położona na wysokości 2100 m n.p.m., gdzie w kaplicy znajdują się spiralne schody, liczące 33 stopnie, wykonane jak głosi legenda przez samego Świętego Józefa, który był cieślą.

Rowerową wyprawą zainteresował się polski podróżnik, Dawid Andres, który przemierza Stany Zjednoczone, a także inne kraje ciężarówką, dokumentując swoje trasy filmami, które można oglądać na TVN Turbo. Dawid bardzo ciekawie opowiedział o swoich wyprawach i dalszych planach.

W miejscowości Lubbock, gdzie Janek i Zbyszek uczestniczyli we mszy św. w kościele, spotkali profesora Dawida Marzaka, Polaka, autora licznych publikacji o tematyce historycznej, socjologicznej, pedagogicznej, religijnej, w tym książki pt. „Fatima – czasy końca”. Profesor Marzak zaprosił Zbyszka i Janka do swojego domu, w którym zgromadził liczne pamiątki związane z historią Polski, walką o niepodległość oraz polskimi bohaterami.

Trasy rowerowe podczas tej wyprawy są bardzo zróżnicowane geograficznie i klimatycznie, od tropiku poprzez chłodne, a niekiedy zaskakująco zimne rejony, szczególnie w górach. Większość tras prowadzi przez tereny górzyste i pustynne. Amerykańskie ścieżki rowerowe są zróżnicowane jakościowo – od bardzo komfortowych na wschodnim i na zachodnim wybrzeżu oraz w Kalifornii, po szutrowe lub niebezpieczne w Oregonie, Nowym Meksyku i Teksasie. Gorszej jakości drogi są przyczyną częstych awarii dętek i opon. Sklepów i serwisów rowerowych jest niestety zdecydowanie mniej niż w Europie. Rowerzyści jednak ufają Opatrzności Bożej, nie zrażają się awariami i jadą dalej.

 

Fotografie dokumentują niektóre miejsca i wydarzenia na trasie:

 

Galeria

Czytany 1867 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 16 lipiec 2019 20:54
Administrator

Redakcja

Skomentuj

Komentarz zostanie opublikowany po zatwierdzeniu przez redakcję.


Proszę rozwiązać proste zadanie (blokada antyspamowa):

Skocz do:

Polecamy

Footgolf Przywidz
( / Place zabaw)

Zdjęcie z galerii

Ostatnie komentarze

Gościmy

Odwiedza nas 181 gości oraz 0 użytkowników.

szwajcaria-kaszubska.pl