Szlaki turystyczne

Znajdziesz tu informacje na temat miejsc, które są ciekawe do odwiedzenia. Prezentacja wizualizacji i zdjęć oraz opisów szlaków pieszych, rowerowych i Nordic Walking.

Ze słownika Polsko-Kaszubskiego:melancholia | smùtk, smãtwa (sł. Eugenisz Gołąbek)
czwartek, 28 luty 2013 00:00

Kamienne Kręgi czyli o magicznym miejscu nad Jeziorem Długim Wyróżniony

Autor: 
Oceń ten artykuł
(4 głosów)

Kamienne Kręgi  czyli o magicznym miejscu nad Jeziorem Długim

Każdy chyba słyszał o tajemniczych kamiennych kręgach i kurhanach rozsianych tu i ówdzie na kaszubskiej ziemi. To pozostałości po plemionach Gotów wędrujących tędy w początkach naszej ery. Jednym z takich tajemniczych miejsc jest cmentarzysko gockie nad Jeziorem Długim w okolicy wsi Węsiory.

Kręgi kamienne, fot. Maria Litwin

 

 

Kręgi kamienne, fot. Maria Litwin

 

Goci przywędrowali  tu ze Szwecji już w I w. naszej ery. Wraz z tutejszą ludnością tworzyli tzw. kulturę wielbarską.  Usypane z kamieni  kurhany są miejscami pochówku, natomiast kamienne kręgi, niektóre ze stellami pośrodku, były prawdopodobnie miejscami narad starszyzny  plemiennej. Wokół cmentarzyska narosło wiele opowieści o magicznej mocy kręgów,  emanującej z nich energii i  nadprzyrodzonych zjawiskach związanych  z UFO. Zdania są jednak podzielone – na niektórych owa energia działa pozytywnie, inni odczuwają negatywne skutki przebywania w tajemniczym kręgu. Są też głosy, że przebywanie w takim kręgu łagodzi skutki nadmiernego używania napojów wyskokowych czyli popularnego kaca. Osobiście żadnych skutków nie odczułam, natomiast w pełni podzielam opinię większości, że jest to miejsce magiczne. Jednak to nie kurhany i kręgi kamienne nadają temu miejscu magii…

Kręgi kamienne, fot. Maria Litwin

 

Kręgi kamienne, fot. Maria Litwin

 

W ubiegłym roku spędziłam kilka dni w Węsiorach. Z dala od cywilizacji, bez telewizora, komputera, z wyłączonym telefonem. Były to dni słodkiego lenistwa z rodziną,  spotkania z naturą, wyprawy do gospodarzy po świeżutko udojone mleko, jeszcze ciepłe. A przede wszystkim spotkania z magią, ale nie tą pochodzącą z kamiennych kręgów. Magia – to piękno i urok krajobrazu. Cudowny zapach sosnowego lasu i blaski słońca przeglądającego się w tafli jeziora. Szum wiatru igrającego wśród nadbrzeżnych trzcin, zachody słońca nad jeziorem i rozgwieżdżone niebo… To jest właśnie magia - magia Szwajcarii Kaszubskiej.

Kręgi kamienne, fot. Maria Litwin

Czytany 17347 razy Ostatnio zmieniany piątek, 01 marzec 2013 13:51
Maria Litwin

Sopocianka od urodzenia, miłośniczka wędrówek  po kaszubskiej ziemi.

Skomentuj

Komentarz zostanie opublikowany po zatwierdzeniu przez redakcję.


Proszę rozwiązać proste zadanie (blokada antyspamowa):

Najnowsze od Maria Litwin

Skocz do:

Polecamy

Zdjęcie z galerii

Ostatnie komentarze

Gościmy

Odwiedza nas 227 gości oraz 0 użytkowników.

szwajcaria-kaszubska.pl