Szlaki turystyczne

Znajdziesz tu informacje na temat miejsc, które są ciekawe do odwiedzenia. Prezentacja wizualizacji i zdjęć oraz opisów szlaków pieszych, rowerowych i Nordic Walking.

Ze słownika Polsko-Kaszubskiego:jadać | jadac, jôdkac (sł. Eugenisz Gołąbek)
niedziela, 16 czerwiec 2019 16:40

O Kaszubach w świecie nauki

Autor:  Jan Dosz
Oceń ten artykuł
(3 głosów)
O Kaszubach w świecie nauki O Kaszubach w świecie nauki

Purdue University Northwest w Stanach Zjednoczonych jest głównym organizatorem corocznych wielkich konferencji naukowych pod hasłem World Congress on Polish Studies (Światowy Kongres Studiów Polskich). W ubiegłym roku szósty kongres odbył się w Londynie. Siódmy kongres przebiegł w ostatni weekend (14-16 czerwca) w Gdańsku.

Na gdański kongres przybyło około 80 naukowców z całego świata zajmujących się naukowo dziejami i współczesności Polski. W ostatnich latach regularnie pojawiają się też tematy związane z Kaszubami. W promowanym w Gdańsku książkowym biuletynie pokongresowym sprzed dwóch lat (nr 66) ukazał się artykuł Anne M. Gurnack, Aleksandry Kurowskiej-Susdorf i Janiny Kurowskiej The Saga of the Jones Island’s Kaszube Fischermen Returs Home to Poland in 2017 o losach rybaków kaszubskich, którzy zamieszkali w 1870 roku na wyspie Jones w USA. W tym samym numerze jest obszerny artykuł, którego autorem jest Kaszuba z Kanady Joshua C. Blank, autor książki „Creating Kashubia” (2016). Autor opisał w nim zwyczaje związane z konsupcją trunków u Kaszubów w Kanadzie.

Z kolei w numerze z ubiegłorocznego sympozjum ukazał się artykuł Eugeniusza Pryczkowskiego zatytułowany Symptoms of the Discrimination of the Kashubians since the 19th Century to Date o przejawach dyskryminacji Kaszubów. Ten temat ma być kontynuowany w przyszłych latach, gdyż wywołał spore zainteresowanie organizatorów. Tymczasem w Gdańsku E. Pryczkowski, występujący pod szyldem Rady Języka Kaszubskiego, wygłosił referat Diaspora kaszubska w Kanadzie. Oprócz tego były dwa kolejne referaty o Kaszubach: Marcina Odelskiego z Wrocławia Znaczenie Ścinania kani na Kaszubach. Przeszłość i teraźniejszość oraz Aleksandry Kurowskiej-Susdorf o pedagogicznych aspektach aktualnych podróży Kaszubów Kanadyjskich na Kaszuby w Polsce.

Coroczne kongresy są znaczącą promocją wiedzy o Polsce w świecie. Wszystkie materiały publikowane są w języku angielskim. Docierają przez to do wielu ważnych ośrodków akademickich świata. Dzięki autorom z Kaszub również popularyzowana jest w nich wiedza o naszym języku, kulturze, dziejach, a także diasporze.

(jd)

Czytany 721 razy

Skomentuj

Komentarz zostanie opublikowany po zatwierdzeniu przez redakcję.


Proszę rozwiązać proste zadanie (blokada antyspamowa):

Skocz do:

Polecamy

noimage
( / Baza noclegowa)

Zdjęcie z galerii

Ostatnie komentarze

Gościmy

Odwiedza nas 109 gości oraz 0 użytkowników.

szwajcaria-kaszubska.pl