Szlaki turystyczne

Znajdziesz tu informacje na temat miejsc, które są ciekawe do odwiedzenia. Prezentacja wizualizacji i zdjęć oraz opisów szlaków pieszych, rowerowych i Nordic Walking.

Ze słownika Polsko-Kaszubskiego:danie | danié (sł. Eugenisz Gołąbek)
niedziela, 16 czerwiec 2019 16:44

Wysokie kaszubskie wyróżnienie

Autor:  Jan Dosz
Oceń ten artykuł
(1 głos)
Wysokie kaszubskie wyróżnienie - Srebrna Tabakiera Abrahama Wysokie kaszubskie wyróżnienie - Srebrna Tabakiera Abrahama

Srebrna Tabakiera Abrahama jest jednym z najwyższych wyróżnień przyznawanych przez Kaszubów za działalność na niwie naszej kultury, nauki, sztuki i historii. W tym roku laureatami zostali dr Eugeniusz Pryczkowski, ks. prał. Daniel Nowak i Mirosława Piepka.

- Ja czuję się niezwykle zaszczycony przede wszystkim dlatego, że to jest pierwsze wyróżnienie, które otrzymuję od swoich rodaków, Kaszubów – podkreślał scenarzysta „Kamerdynera” Mirosław Piepka, który urodził się i wychował w Starzynie na Ziemi Puckiej.

Ten film łączy wszystkich laureatów. E. Pryczkowski był w nim konsultantem językowym, natomiast ks. D. Nowak jest od wielu lat kustoszem Sanktuarium Piaśnickiego w Wejherowie, a mord piaśnicki był przecież niezwykle ważnym fragmentem filmu.

- Jestem bardzo wdzięczny, że przyjmuję ten medal właśnie w Gdyni, z której było tak wiele ofiar. W mojej służbie zawsze podkreślam te wartości, za które oni walczyli, za które oddali swe życie. One powinny nam zawsze przyświecać – mówi ks. D. Nowak urodzony także w Starzynie.

Wszyscy laureaci są bardzo zaangażowanymi Kaszubami. Słusznie podkreślano, że łączy ich bardzo dużo na niwie działalności kulturalnej i duchowej. Również pięknym spoiwem jest postać patrona nagrody, Antoniego Abrahama, także z nordy Kaszub, wielkiego bojownika o wolność Kaszub.

- On urodził się w 69. roku. Ja również, tyle że sto lat później. Jest to dla mnie wielki honor, ze właśnie w tym roku jego 150. rocznicy urodzin, a mojej pięćdziesiątej, otrzymuję ten medal. Niezwykłym zrządzeniem jest też to, że nosi on numer 69. Jest to ponadto rok trzydziesty mojej pracy artystycznej – wspominał E. Pryczkowski.

Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą w zabytkowym kościele św. Michała na gdyńskim Oksywiu. Po niej było złożenie kwiatów na grobie A. Abrahama, natomiast wręczenie medali nastąpiło w szkole przy ul. Płk. Dąbka. Sala pękała w szwach. Byli włodarze Gdyni, parlamentarzyści, wielu samorządowców, zespół „Gdynia” wykonujący piękne kaszubskie pieśni, a zwłaszcza liczni członkowie Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Gdyuni – gfłównego organizatora wydarzenia na czele z prezesem Andrzejem Buslerem i prezesem Forum Kultury Kaszubsko-Pomorskiej Jerzym Miotkiem. Kilku z obecnych otrzymało od nich nowe legitymacje członkowskie, w tym młode mażeństwo Karolina i Karol Zinkowie.

Jan Dosz

Czytany 722 razy

Skomentuj

Komentarz zostanie opublikowany po zatwierdzeniu przez redakcję.


Proszę rozwiązać proste zadanie (blokada antyspamowa):

Skocz do:

Polecamy

Jejmościna & Spa
( / Baza noclegowa)

Zdjęcie z galerii

Ostatnie komentarze

Gościmy

Odwiedza nas 249 gości oraz 0 użytkowników.

szwajcaria-kaszubska.pl