Szlaki turystyczne

Znajdziesz tu informacje na temat miejsc, które są ciekawe do odwiedzenia. Prezentacja wizualizacji i zdjęć oraz opisów szlaków pieszych, rowerowych i Nordic Walking.

Ze słownika Polsko-Kaszubskiego:kajdanki | kłódczi, pãta (sł. Eugenisz Gołąbek)
poniedziałek, 01 lipiec 2019 01:03

O miłości do tatczëznë

Autor:  Jan Dosz
Oceń ten artykuł
(2 głosów)
O miłości do tatczëznë O miłości do tatczëznë

Drugi seans IX Festiwalu Filmów Kaszubskich skupił się – podobnie jak pierwszy - na postaci Jana Trepczyka, wybitnego poety i kompozytora, z inicjatywy Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego patrona roku 2019. Głównym filmem był nowo powstały dokument „Méster Jan”.

- W pewnych chwilach bardzo się wzruszyłam – westchnęła Wanda Lew-Kiedrowska ze Stężycy po obejrzeniu filmu. – Zwłaszcza przejmujące były sceny archiwalne, w których występował sam Trepczyk podczas koronacji Matki Boskiej Sianowskiej na Królową Kaszub - dodała.

Szczęśliwie zachowały się filmowe zdjęcia z tej wielkiej uroczystości. Wówczas powstała słynna pieśń J. Trepczyka „Kaszëbskô Królewô”. Z ogromnym zainteresowaniem film ten obejrzało około stu osób zgromadzonych w nowej i pięknej sali zabytkowego spichlerza w Żukowie, który stanowi już część domu kultury.

- To się tak udanie złożyło, że niemal na rozpoczęcie tego roku otwieraliśmy halę gimnastyczną w Miszewie. Wówczas odbyła się ogólnokaszubska inauguracja Roku Jana Trepczyka, patrona szkoły w Miszewie. Z kolei przed miesiącem otwierany był ten zabytkowy obiekt, w którym możemy oglądać film o nim – podkreślał burmistrz Gminy Żukowo, Wojciech Kankowski. Burmistrz wspomniał też o dbałości, jaką gmina wkłada w pielęgnowanie tożsamości, tego, co stanowi o odwiecznych wartościach mieszkańców tej gminy, a co powinno być ważne dla każdego Polaka.

- Na początku tego wieku nie było to takie proste. Wówczas, gdy burmistrzem był obecny tu Albin Bychowski, zaczęto odważniej mówić o walorach płynących z umiłowania małej tatczëznë, a więc także i naszej dużej ojczyzny. Bo kto kocha najbliższe otoczenie, ten jeszcze bardziej kocha swój cały kraj – kontynuował burmistrz.

W te słowa udanie wpisał się Tadeusz Moryń, przewodniczący Towarzystwa Miłośników Kartuz, który przypomniał, że miał w Kartuzach nauczyciela podkreślającego w minionych czasach, że kaszubski jest językiem.

- Kaszubi mają tłumaczenie Biblii w swoim języku, a Biblia nigdy nie jest pisana gwarą, wykazywał mój nauczyciel – wspominał T. Moryń, którego ojciec wiele lat temu był żukowskim nauczycielem.

Podczas spotkania pokazano także film „Swiónowskô nasza Matinkò” zrealizowany tuż przed złotym jubileuszem koronacji. Ponadto za pośrednictwem materiału filmowego z gdańskiej Panoramy przypomniano postać wybitnego żukowianina Karola Kreffta oraz aktywność młodych Kaszubów, a także pokazano odsłonięcie obelisku dra Floriana Ceynowy, które nastąpiło w Sianowie przed dwoma laty.

Kolejne spotkania filmowe odbędą się już tradycyjnie w restauracji „Mùlk” w Miszewku w kolejne czwartki, 4, 11 i 19 lipca, zawsze o godz. 20.

Jan Dosz

Czytany 781 razy

Skomentuj

Komentarz zostanie opublikowany po zatwierdzeniu przez redakcję.


Proszę rozwiązać proste zadanie (blokada antyspamowa):

Skocz do:

Polecamy

Hotel Szymbark
( / Baza noclegowa)

Zdjęcie z galerii

Ostatnie komentarze

Gościmy

Odwiedza nas 194 gości oraz 0 użytkowników.

szwajcaria-kaszubska.pl