Szlaki turystyczne

Znajdziesz tu informacje na temat miejsc, które są ciekawe do odwiedzenia. Prezentacja wizualizacji i zdjęć oraz opisów szlaków pieszych, rowerowych i Nordic Walking.

Ze słownika Polsko-Kaszubskiego:mlecz | mlécz (sł. Eugenisz Gołąbek)
sobota, 15 maj 2021 06:14

5 lat po intronizacji Królowej Kaszub w Kanadzie

Autor: 
Oceń ten artykuł
(3 głosów)
5 lat po intronizacji Królowej Kaszub w Kanadzie 5 lat po intronizacji Królowej Kaszub w Kanadzie

Dokładnie 8 maja minęła 5. rocznica wprowadzenia repliki Matki Boskiej Królowej Kaszub do kościoła w Wilnie na Ontaryjskich Kaszubach.

Figura została poświęcona przez ordynariusza pelplińskiego, ks. bpa Ryszarda Kasyny, który wystosował wówczas specjalne pismo do Kaszubów za wielką wodą, pisząc w nim m.in.:

- Ogromnie się cieszę, że jako Kanadyjscy Kaszubi tak pięknie rozwijacie kult swej Królowej, a dbając o swoją polskość i przywiązanie do tradycji kaszubskiej, pozostajecie Kochani, niestrudzonymi orędownakami prawdziwie chrześcijańskiego rozumienia człowieka, który skądkolwiek by nie przychodził, zawsze jest dzieckiem Bożym.

To wielkie, historyczne, wydarzenie odbyło się z udziałem 18-osobowej delegacji kaszubskiej. Replika figury została przekazana z rąk Eugeniusza Pryczkowskiego na ręce Margaret i Zigmunda Biernaskie. Od tej chwili jest centralnym elementem kultu Królowej Kaszub i najważniejszym symbolem kaszubskiego trwania w Kanadzie.

Pięć lat po tym wydarzeniu uczestnicy tamtej wyprawy spotkali się w Somoninie na mszy rocznicowej odprawionej w intencji jednego z uczestników, zmarłego w ubiegłym roku, Zbigniewa Rycherta. Wspominano także zangażowanych w dziele budowy mostu przyjaźni pomiędzy Kaszubami z dwóch półkul Daniela Czapiewskiego, Jacka Wrońskiego i rzeźbiarza madonn kaszubskich Czesława Birra. Na mszy pod przewodnictwem ks. proboszcza Piotra Kardasa i w asyście fanciszkanina o. Dacjana, oba czytania były po kaszubsku, podobnie jak modlitwa wiernych. Z kolei nad grobami Z. Rycherta i D. Czapiewskiego odśpiewano „Kaszëbską Królewą”.

- Òni baro wiele wnioslë w bùdowanié naszi łączbë, we wzmòcnienié kaszëbiznë. Më mùszimë to prowadzëc dali – podkreślał red. Mariusz Szmidka, który także od lat zaangażowany jest w budowanie tej więzi. W podobnym duchu wypowiadali się Marian Gorlikowski, który najwięcej razy bywał u Kaszubów Kanadyjskich oraz Maciej Czapiewski – kontynuator tej części działań swego brata.

Podczas spotkania odbyła się projekcja filmu „Swiónowskô nasza Matinkò”, w którym zrelacjonowano wydarzenia sprzed pięciu lat. David Shulist – wieloletni lider kanadyjskich Kaszubów, w specjalnie zorganizownaym połączeniu, przekazał serdecnze pozdrowienia i życzenia dalszych udanych inicjatyw. Były gorące wspomnienia, oglądanie fotografii, także wspólne kaszubskie śpiewy, a zwłaszcza snucie odważnych lanów na kolejne działania. Prawdopodobnie już niebawem pojawią się ich owoce.

(ep)

Czytany 1028 razy

Skomentuj

Komentarz zostanie opublikowany po zatwierdzeniu przez redakcję.


Proszę rozwiązać proste zadanie (blokada antyspamowa):

Skocz do:

Ostatnio dodane

Polecamy

Willa na zobczu
( / Baza noclegowa)

Zdjęcie z galerii

Ostatnie komentarze

Gościmy

Odwiedza nas 199 gości oraz 0 użytkowników.

szwajcaria-kaszubska.pl