Szlaki turystyczne

Znajdziesz tu informacje na temat miejsc, które są ciekawe do odwiedzenia. Prezentacja wizualizacji i zdjęć oraz opisów szlaków pieszych, rowerowych i Nordic Walking.

Ze słownika Polsko-Kaszubskiego:margaryna | margarina (sł. Eugenisz Gołąbek)
poniedziałek, 20 czerwiec 2022 22:53

Kaszubi w Łowiczu

Autor:  Jan Dosz
Oceń ten artykuł
(1 głos)
Kaszubi w Łowiczu Kaszubi w Łowiczu

W dniach 15-17 czerwca delegacja z powiatu kartuskiego w osobach Piotr Fikus – wicestarosta, Eugeniusz Pryczkowski – wiceprzewodniczący rady powiatu, członek zarządu Andrzej Leyk oraz radny Piotr Zengerski uczestniczyli w dniach Powiatu Łowickiego. Związane były z przepięknymi obchodami Bożego Ciała, które wpisane zostały na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego Unesco.


Obchody istotne robią duże wrażenie. Uroczystości rozpoczynają się w katedrze łowickiej. Od 1992 miasto to jest bowiem siedzibą biskupa. Nawiązuje przez to do wielkiej historii tego miejsca, które było ongiś siedzibą prymasów Polski i Liwy. W podziemiach katedry spoczywa ich aż dwunastu. W trakcie procesji ulicami miasta monstrancję niosą kapłani. Odwiecznym zwyczajem jest asysta wiernych przy kapłanach. Zaszczyt ten spotkał także przedstawiciele powiatu kartuskiego, którzy asystowali na jednym z odcinków.
Kartuska delegacja, a także goście z zaprzyjaźnionych powiatów Tatrzańskiego i Świdnickiego, wzięli także udział w spotkaniach z powiatowymi władzami oraz przedstawicielami różnych grup społecznych.
- Takie spotkania pozwalają dają możliwość wymiany doświadczeń. Przynoszą sporo myśli, także propozycje wspólnych działań – podkreślał wicestarosta Piotr Fikus.
Na pewno takie inspiracje mogą przynieść zwiedzanie krypt prymasów. Są one udostępnione zaledwie od kilku lat. Przygotowanie ich do zwiedzania zajęło wiele lat. Na pewno było warto, gdyż jest to atrakcja najwyższej wagi. Do tego ogromny zasób wiedzy historycznej prezentowanej pod ziemią. Równie ciekaw i pouczające było zwiedzanie pałacu Radziwiłów w Nieborowie oraz skansenu w Załkowie, gdzie odbywał się  festyn zespołów ludowych. (jd)

Czytany 492 razy

Skomentuj

Komentarz zostanie opublikowany po zatwierdzeniu przez redakcję.


Proszę rozwiązać proste zadanie (blokada antyspamowa):

Skocz do:

Ostatnio dodane

Polecamy

Zdjęcie z galerii

Ostatnie komentarze

Gościmy

Odwiedza nas 91 gości oraz 0 użytkowników.

Akademia Kaszubska

szwajcaria-kaszubska.pl