Szlaki turystyczne

Znajdziesz tu informacje na temat miejsc, które są ciekawe do odwiedzenia. Prezentacja wizualizacji i zdjęć oraz opisów szlaków pieszych, rowerowych i Nordic Walking.

Ze słownika Polsko-Kaszubskiego:gramatycznie | gramaticzno (sł. Eugenisz Gołąbek)
poniedziałek, 22 wrzesień 2014 10:52

Rowerem dla Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki w 30-stą rocznicę męczeńskiej śmierci Kapłana

Autor: 
Oceń ten artykuł
(4 głosów)

19 października 2014r. mija 30 rocznica śmierci Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki. Dla uczczenia pamięci o męczenniku grupa Przyjaciół z Pomorza i jednocześnie zapalonych cyklistów organizuje rowerową pielgrzymkę na uroczystości, które odbędą się we Włocławku i Warszawie.

Wykonują różne zawody, są w różnym wieku, mają różne doświadczenia, ale łączy ich postać Bł. Księdza Jerzego Popiełuszki. Kapelan warszawskiej „Solidarności” swoje przesłanie opierał na słowach Św. Pawła „Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj”. Uczestnikom pielgrzymki to przesłanie jest bardzo bliskie, bowiem Ich podstawowym celem w życiu jest czynienie dobra i stawanie się lepszym. Ale nie tylko.  Pielgrzymowanie to okazja, by spędzić czas na modlitwie z ludźmi, którzy czują i myślą podobnie, którzy także potrzebują, co jakiś czas doładować się duchowo.

Celem pielgrzymów jest przypomnienie postaci Księdza Jerzego, Jego odwagi i determinacji, pokory i pobożności. Pokazanie błogosławionego jako wzoru do naśladowania w kontekście wierności Bogu i ideałom. Ważne jest to zwłaszcza w dobie, gdy mamy tak wszechobecny kryzys wiary i wartości. Swoim pielgrzymowaniem pragną właśnie szerzyć wartości, którymi kierują się w swoim życiu na co dzień. To między innymi wiara, miłość, prawda, czy wrażliwość na drugiego człowieka. Pielgrzymowanie jest tylko dopełnieniem Ich duchowości.

Pątnicy zanim wyruszą na uroczystości w 30-stą rocznicę śmierci Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki pojadą do domu, w którym Kapłan przyszedł na świat  w Suchowoli. Zaplanowane zostało spotkanie z  członkami rodziny Błogosławionego. Pielgrzymi chcą poczuć atmosferę tego miejsca, dowiedzieć się jakim był dzieckiem, bratem, czy jakie miał pasje.

Pielgrzymi wyruszą o świcie 18 października z Bazyliki Świętej Brygidy w Gdańsku, gdzie znajduje się symboliczny grób Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki. Tego dnia mają do pokonania 250 kilometrów, by dotrzeć do Włocławka. Centralne uroczystości bowiem odbędą się tradycyjnie pod Pomnikiem - Krzyżem na Zalewie Włocławskim. Następnego dnia pielgrzymi przejadą  kolejne 160 kilometrów z Włocławka do Warszawy, do grobu Błogosławionego Kapłana, który znajduje się  terenie kościoła parafialnego pw. św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu. Tam będą uczestniczyć we uroczystej  Mszy Świętej. Następnego dnia odwiedzą Muzeum Kapelana Solidarności, które znajduje się w podziemiach kościoła pw. św. Stanisława Kostki.

To nie pierwsza rowerowa pielgrzymka. Wcześniej w podobnym składzie pielgrzymowali do Santiago de Compostela, do grobu św. Brygidy w Szwecji czy na Kanonizację Jana Pawła II do Rzymu.

Relacje z pielgrzymki znajdziecie na stronie www.sanctusjp2.pl

 

RAMOWY SCENARIUSZ

Gdańsk – Włocławek – 250km.                                           Włocławek – Warszawa – 160km.

17 października (piątek) – 18.30 Msza Święta w intencji Pielgrzymów w Bazylice Świętej Brygidy w Gdańsku

18 października (sobota)  - Gdańsk – Włocławek (przez Górsk) 250km.

- 05.45 - Zbiórka

- 06.00 - Błogosławieństwo Relikwiami  Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki

-  06.15 - Honorowy start Pielgrzymów

- 13.00 – 14.00 – Przystanek Pielgrzymów w Górsku pod Krzyżem (w Górsku – 70 km. przed Włocławkiem dołączy grupa osób ze Stowarzyszenia „Rowerowa Brzoza”).

 - 17.00 - Planowany dojazd

 - 18.00  - Msza Święta na tamie we Włocławku

19 października (niedziela)Włocławek – Warszawa 160km.

 - 07.00 Wyjazd Pielgrzymów z Włocławka

- 15.00 Nowy Dwór Mazowiecki – zapraszamy wszystkich chętnych na przejechanie ostatnich 30-stu km. na 30-stą rocznicę śmierci Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki.

- przejazd przez ulice Warszawy

- uroczysty wjazd do Parafii p.w. Św. Stanisława Kostki na uroczystości rocznicowe

- złożenie kwiatów i zapalenie zniczy na grobie Męczennika

- 18.00 Msza Święta przy grobie Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki na terenie kościoła Św. Stanisława Kostki

20 października (poniedziałek)

- 10.00 – Zwiedzanie Muzeum w podziemiach kościoła parafialnego pw. św. Stanisława Kostki w Warszawie.

- 14.00 – Powrót do Gdańska

www.sanctusjp2.plCzytany 3147 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 23 wrzesień 2014 18:39
Aleksander Kostuch

Redaktor Naczelny portalu "Szwajcaria-Kaszubska.pl".

Zapraszam do eksploracji, a potem do współredagowania...

Strona: www.szwajcaria-kaszubska.pl

Skomentuj

Komentarz zostanie opublikowany po zatwierdzeniu przez redakcję.


Proszę rozwiązać proste zadanie (blokada antyspamowa):

Skocz do:

Polecamy

Restauracja Kaszubska
( / Baza kulinarna)

Zdjęcie z galerii

Ostatnie komentarze

Gościmy

Odwiedza nas 154 gości oraz 0 użytkowników.

szwajcaria-kaszubska.pl