Szlaki turystyczne

Znajdziesz tu informacje na temat miejsc, które są ciekawe do odwiedzenia. Prezentacja wizualizacji i zdjęć oraz opisów szlaków pieszych, rowerowych i Nordic Walking.

Ze słownika Polsko-Kaszubskiego:ignorancja | niedoùczélstwò, niedoùctwò, jignorancjô (sł. Eugenisz Gołąbek)
czwartek, 19 marzec 2020 10:04

Na zachód od gdańska

Autor: 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Rowerowa wycieczka prowadzi z Oliwy, przez lasy Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego do zabytkowego Żukowa. Wracając do Gdańska okrążamy malownicze Jezioro Otomińskie.

Oliwa

Wyruszamy z placu Dworcowego przy stacji PKP Gdańsk-Oliwa i jedziemy na zachód do ruchliwej Alei Grunwaldzkiej. Przekraczamy ją na światłach koło pętli tramwajowej i jedziemy dalej na zachód jednokierunkową ulicą Obrońców Westerpalatte, która przechodzi w Liczmańskiego. Na jej końcu skręcamy w prawo w Świerkową, a zaraz potem w lewo w Kwietną. Prowadzi nas ona do zabytkowej kuźni wodnej. Kuźnia Wodna w Oliwie prezentuje unikatowe w skali europejskiej urządzenia do obróbki stali napędzane silą wody. Dwa drewniane budynki, rozdzielone potokiem, kryją piece i koła wodne, napędzające młoty kuźni. Za zalewem stoi piętrowy dwór z XVIII w., dziś mieszczący hotel. Jedziemy dalej na południe Doliną Radości. Docieramy do szlabanu, jedziemy jednak dalej, by za ostrym zakrętem na rozwidleniu asfaltowych dróg wybrać prawy wariant, a po kilkudziesięciu metrach skręcić w prawo w bitą drogę leśną. Kilkaset metrów dalej znajduje się tabliczka informująca o głazie narzutowym, do którego prowadzi ścieżka pod górę. Diabelski Kamień to rozłupany na dwie części granitowy głaz narzutowy, pozostawiony przez lądolód. Większa część ma ponad 12 m obwodu.

Wracamy do rozwidlenia dróg asfaltowych i tym razem wybieramy wariant lewy. Jedziemy na południe czarnym szlakiem pieszym do centrum handlowego w Matami. Przedostajemy się szlakiem przez węzeł drogowy na Obwodnicy Trójmiasta i trafiamy do zabytkowego kościoła.

Matarnia

Matarnia zawdzięcza swoją nazwę pierwotnemu patronowi cysterskiego kościoła św. Maternowi. Dziś jest to jeden z najstarszych gdańskich kościołów św. Walentego o kamiennych murach i pięknym barokowym wystroju wnętrza. Jadąc spod kościoła na zachód docieramy do ulicy Budowlanych, skręcamy w nią w lewo, a potem w prawo w Nowatorów. Po prawej widzimy Port Lotniczy Gdańsk. Docieramy do głównej ulicy Słowackiego, skręcamy w lewo i zaraz za rzeczką Strzelenka znów w lewo w Kolejową, ułożoną z betonowych płyt. Za mostem nad torami docieramy do Lipowej, która prowadzi nas na południowy zachód do Pępowa. Jadąc dalej na południowy zachód dojeżdżamy do Żukowa.

Żukowo

Żukowo leży nad Radunią. Najważniejszym zabytkiem jest zespól poklasztorny norbertanek z XIII—XIV w. z bardzo cennym wyposażeniem, muzeum parafialne, dawny kościół parafialny św. Jana, dwa młyny wodne, wodospad na Słupince oraz żelazny most kolejowy z 1926 r. 

Otomino

Jedziemy ulicą Pod Otomino przez wieś Otomino do znajdującej się 3 km dalej 3 miejscowości Przyjaźń.

Przyjaźń

Przyjaźń to wieś z małym gotyckim kościołem, izbą regionalną w szkole i głazem narzutowym o obwodzie 16 m leżącym na wschód od zabudowań.

Niestępowo

Niebieskim szlakiem pieszym jedziemy na wschód przez Niestępowo, z kościółkiem na wysepce rozwidlenia Raduni. Przez Sulmin dojeżdżamy do Jeziora Otomińskiego. Na górce skręcamy w prawo, by czerwonym szlakiem rowerowym po Pętli Otomińskiej objechać jezioro od południa.

Jezioro Otomińskie ma urozmaiconą linię brzegową (grodzisko na półwyspie). Na jego północnym brzegu znajuje się plaża. Od zachodu otoczone jest wzgórzami morenowymi porośniętymi lasem bukowo-sosnowym. Warto zobaczyć rosnące nad jeziorem dęby, które zostały uznane za pomniki przyrody. Obok Jeziora Otomińskiego przebiega ścieżka edukacyjna, ścieżka konna, szlak rowerowy oraz kilka szlaków pieszych. 

Otomin

Docieramy do Otomina, z którego zmierzamy na zachód ulicą Konną. Mijamy ośrodek jeździecki i ulicą Jabłoniową przejeżdżamy pod Obwodnicą Trójmiasta. Dojeżdżamy do centrum Gdańska.

Czytany 32 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 21 maj 2020 09:17

Skomentuj

Komentarz zostanie opublikowany po zatwierdzeniu przez redakcję.


Proszę rozwiązać proste zadanie (blokada antyspamowa):

Skocz do:

Polecamy

Zdjęcie z galerii

Ostatnie komentarze

Gościmy

Odwiedza nas 330 gości oraz 0 użytkowników.

szwajcaria-kaszubska.pl