Szlaki turystyczne

Znajdziesz tu informacje na temat miejsc, które są ciekawe do odwiedzenia. Prezentacja wizualizacji i zdjęć oraz opisów szlaków pieszych, rowerowych i Nordic Walking.

Ze słownika Polsko-Kaszubskiego:macierzyństwo | macerziństwò (sł. Eugenisz Gołąbek)
czwartek, 19 marzec 2020 09:52

Leśnymi Dróżkami Trójmiejskiego PK

Autor: 
Oceń ten artykuł
(1 głos)

Leśnymi Dróżkami Trójmiejskiego PK.

Średnio trudna rowerowa wyprawa prowadzi z Gdyni do słynnej Oliwy przez pofałdowane lasy Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego.

Po drodze spotykamy ciekawe rezerwaty przyrody i cudowne źródełko.

Gdynia

Wyprawę rozpoczynamy na dworcu PKP Gdynia Główna Osobowa. Jedziemy ulicą Wolności na zachód. Ulica Wolności po kilku kilometrach przechodzi w ulicę Elbląską. Na granicy lasu pojawiają się znaki ścieżki rowerowej, która wiedzie pagórkowatym terenem w głąb Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego.

Trójmiejski Park Krajobrazowy (zat. w 1979 r„ pow. ok. 203,1 km2) pokryty jest w 90% lasami, głównie borami sosnowymi, a także lasami bukowymi i dębowymi. Szczególnie skomplikowana jest rzeźba terenu w zachodniej, graniczącej z Trójmiastem części parku, gdzie krawędź morenowej wysoczyzny porozcinana jest siecią erozyjnych dolinek.

Różnice wysokości dochodzą tu do 80 m, a nachylenie stoków do 40°. Ścieżka rowerowa prowadzi nas przez las do drogi Demptowo-Witomino. Skręcamy w nią w lewo, tędy także wiedzie ścieżka rowerowa. Na krótkim odcinku widzimy żółte znaki szlaku pieszego. Dojeżdżamy do Witamina, otoczonej lasami mieszkaniowej dzielnicy Gdyni.

Witomino

Skręcamy z ulicy Sosnowej w lewo w główną ulicę Chwarznieńską, a chwilę później w prawo w Hodowlaną. Przy skwerze skręcamy w prawo w Wielkokacką, by po chwili znów skręcić w prawo w stronę lasu za znakami ścieżki rowerowej

Rezerwat Kacze Łęgi (zat. w 1983 r., pow. 9 ha) obejmuje fragment wiązowo-jesionowego tęgu rosnącego u ujścia Potoku Żródta Marii do meandrującej rzeczki Kaczej. Rośnie tu objęty ścisłą ochroną bluszcz pospolity, jest to też ostoja płazów. i pieszego szlaku czarnego. Przejeżdżamy pod torami linii Gdynia-Kościerzyna i od razu skręcamy w prawo. Jesteśmy na terenie leśnego rezerwatu. Ponownie przejeżdżamy pod torami, ścieżka rowerowa nakłada się tu na czerwony pieszy Szlak Wejherowski. Po chwili skręcamy z niego w lewo w leśną drogę, która prowadzi nas wzdłuż torów. Wjeżdżamy do gdyńskiej dzielnicy Karwiny ulicą Nałkowskiej i skręcamy w prawo w ścieżkę rowerową wzdłuż dwupasmowej ulicy Chwaszczyńskiej.

Karwiny

Mijamy przed stacją benzynową piękną kapliczkę (z każdej strony figurka innego świętego). Przed rozwidleniem dróg przechodzimy na przejściu na drugą stronę dwupasmówki i skręcamy w lewo w prowadzącą obrzeżami Wielkiego Kacka pod górę ulicę Górniczą. Wiedzie nas ona obok budowanego kościoła do żółtego mostku nad Obwodnicą Trójmiejską. Przejechawszy mostkiem skręcamy w lewo w ulicę Źródło Marii, którą docieramy do kapliczki z cudownym źródełkiem. Potok Źródło Marii, przepływający przez Wielki Kack i Karwiny, ma swój początek w obudowanym i ozdobionym kwiatami źródle na zboczu, ponad którym postawiono na kamiennym kopcu niewielką niebieską figurkę Maryi. Po krótkim odpoczynku jedziemy na południe pieszym żółtym Szlakiem Trójmiejskim. Prowadzi on pod Obwodnicą Trójmiejską, a następnie pod torami do leśniczówki Gołębiewo.

Gołębiewo

Kilkaset metrów za leśniczówką szlak skręca w lewo i prowadzi przez las na południe. Przy dużym centrum handlowym Osowa przekraczamy ruchliwą ulicę Spacerową. Żółty szlak wiedzie na przemian na południe i na wschód przez las nieopodal należącej do Gdańska osady Owczarnia, zmuszając nas czasem do ostrych podjazdów i zjazdów. Docieramy do leśnego rezerwatu w Dolinie Świeżej Wody.

Żródliska w Dolinie Ewy

Rezerwat Żródliska w Dolinie Ewy (zat. w 1983 r„ pow. 12 ha) obejmuje fragment erozyjnej doliny na krawędzi wysoczyzny z lęgami, ziotoroślami i szuwarami. Występuje tu wiele chronionych gatunków roślin, także górskich i podgórskich. Przy rezerwacie porzucamy żółte znaki i jedziemy na wschód ulicą Kościerską, która Doliną Ewy prowadzi nas do pełnej turystycznych atrakcji Oliwy. Tu kończymy naszą wyprawę. Do Gdyni możemy wrócić pociągiem.

Oliwa

Czytany 32 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 21 maj 2020 09:15

Skomentuj

Komentarz zostanie opublikowany po zatwierdzeniu przez redakcję.


Proszę rozwiązać proste zadanie (blokada antyspamowa):

Skocz do:

Polecamy

Słoneczne Wzgórze
( / Baza noclegowa)

Zdjęcie z galerii

Ostatnie komentarze

Gościmy

Odwiedza nas 237 gości oraz 0 użytkowników.

szwajcaria-kaszubska.pl