Szlaki turystyczne

Znajdziesz tu informacje na temat miejsc, które są ciekawe do odwiedzenia. Prezentacja wizualizacji i zdjęć oraz opisów szlaków pieszych, rowerowych i Nordic Walking.

M. Kostuch

M. Kostuch

Uśmiech

    Amatorski Zespół Teatralny "Niepospolite Ruszenie" z Tuchlina przygotował i przedstawił spektakl pt. „Drewniane serce”, oparty na motywach opowieści o chłopcu imieniem Pinokio, autorstwa Carla Collodiego.

Scenariusz i reżyseria  - ks. Jarosław Dunajski, charakteryzacja i scenografia - Joanna Lost - Laskowska.

Przedstawienie, które odbyło się w niedzielny wieczór, 24 listopada w Domu Kultury w Chmielnie zachwyciło zgromadzoną widownię wzruszającą treścią,  wykonaniem, tłem muzycznym i scenografią. Aktorzy zarówno młodzi, jak dorośli zaprezentowali profesjonalny kunszt teatralny i wokalny.

Zachwycające były stroje i charakteryzacja poszczególnych postaci. Gra świateł podczas przedstawienia podkreślała dramatyczne wydarzenia. Aktorów, reżysera, scenografa, osoby odpowiedzialne za przebieg spektaklu nagrodzono gromkimi brawami. Spektakl dostarczył widzom wielu niezapomnianych wrażeń i skłonił do refleksji oraz przemyśleń.

Fotorelacja:

 

https://www.facebook.com/share/dxaA3YaTUhVtv9ib/?mibextid=WC7FNe

 

 

    Jubileusz 40 – lecia Kaszubskiego Zespołu Pieśni i Tańca "Chmielanie" 20 października 2024 r. świętowali członkowie Zespołu, sympatycy, mieszkańcy wraz z Wójtem gminy Chmielno, Michałem Melibrudą oraz proboszczem parafii pw. Piotra i Pawła w Chmielnie, Tomaszem Rakowskim, przedstawiciele samorządu, senatorowie – Anna Górska i Kazimierz Klein, prezes ZGZKP, Jan Wyrowiński, przedstawiciele instytucji kulturalnych, organizacji i stowarzyszeń.

    Kaszubski Zespół Pieśni i Tańca "Chmielanie" rozpoczął swoją drogę artystyczną w 1984 roku. Pomysłodawcami oraz współtwórcami Zespołu byli Danuta Cierocka i Władysław Kostuch, prezes ówczesnego PZGS w Kartuzach, który wspierał przedsięwzięcia kulturalne na terenie powiatu. Pierwszym choreografem zespołu  został Stanisław Rychert, a kierownikiem muzycznym Krystyna Zawiszewska.

Chmielanie uświetnili uroczystość prezentując tańce i utwory muzyczne ze swojego dotychczasowego, jak i nowego repertuaru, wzbudzając aplauz i uznanie zgromadzonych widzów. Występowali członkowie Zespołu ze wszystkich grup wiekowych, o zróżnicowanym stażu. Wszyscy z wielkim zaangażowaniem wykonywali pieśni oraz układy taneczne. Członkowie zespołu występowali w tradycyjnych strojach kaszubskich oraz w nowych strojach, przeznaczonych do utworów o tematyce rybackiej, zakupionych w ramach projektu pn. „Zakup kaszubskich strojów rybackich i zaprezentowanie ich w programie folklorystycznym”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: EtnoPolska. Edycja 2024. Występom towarzyszyły gromkie brawa. Uroczystość zakończył wjazd okolicznościowych tortów, którymi wspólnie raczyli się zarówno tancerze, śpiewacy, jak i publiczność.

Aktualnie Zespół „Chmielanie” to grupa 80 osób w różnym wieku. Kierownikiem zespołu jest Maria Leszczyńska, choreografem Jerzy Soliwoda, kierownikiem muzycznym Witold Treder..Podczas uroczystości wręczone zostały medale „Zasłużony dla Kultury Polskiej” Tadeuszowi Makowskiemu, Małgorzacie Klimowicz, Henrykowi Kostuchowi, Janinie Kowalczyk oraz pamiątkowe statuetki z okazji jubileuszu Marii Leszczyńskiej, Jerzemu Soliwodzie i Witoldowi Trederowi.

   Zespół upowszechnia kulturę kaszubską występując na scenach lokalnych, ogólnopolskich i europejskich. Widowisko, „Kaszubskie Wesele” jest znane, powtarzane cyklicznie i zawsze chętnie oglądane. Zespół Chmielanie występuje podczas wielu imprez okolicznościowych, a w 2023 roku zaprezentował się w wyjątkowym przedstawieniu - Kaszubska Kantata „Remusowa Miłota”, które było ciekawym wydarzeniem artystycznym i spotkało się z wielkim zainteresowaniem.

Serdeczne gratulacje dla Zespołu z okazji Jubileuszu oraz życzenia dalszego rozwoju i sukcesów.

 

czwartek, 25 wrzesień 2014 07:38

Spartathlon

Spartathlon jest to ultramaraton na dystansie 246 km, z Aten do Sparty, rozgrywany od 1983 roku. Limit czasu wynosi 36 godzin. Pierwszy na tej trasie biegł w starożytności podczas wojny grecko – perskiej posłaniec grecki, prosząc Spartę o pomoc wojskową. Od 1983 roku maraton jest rozgrywką sportową.
Zawodnicy biegnąc 246 km, na trasie maratonu wspinają się także na wysokość 1200 m npm.

niedziela, 15 grudzień 2013 03:58

Przesuwany Horyzont

Aż  po Horyzont..

            6 grudnia, tradycyjny Mikołaj minął pod znakiem zawieruchy. Kaszuby nawiedziła wichura, właściwie orkan o nazwie Ksawery. W mojej stajni było przytulnie, jednak wycie wiatru i wydarzenia grudnia tego roku spowodowały, że zacząłem myśleć o „końcu świata”.

21 listopada 2013 na auli I Liceum Ogólnokształcącego w Kartuzach już po raz piąty

 odbędzie się Powiatowy Przegląd Małych Form Teatralnych w Języku Niemieckim „DRAMA”.

   

Zespół Szkół Ogólnokształcących usytuowany przy ulicy Klasztornej w Kartuzach tworzy społeczność - uczniowie i pedagodzy dwóch szkół: I Liceum Ogólnokształcącego oraz Liceum dla Dorosłych.

piątek, 21 czerwiec 2013 01:35

Ogród w Mirachowie

Piękne miejsca na Kaszubach - to dzieło natury lub efekt pracy człowieka.

czwartek, 23 sierpień 2012 12:01

Kaszëbskô malëna

Punkt widzenia z kaszubskich plantacji owocowych - Aż  po Horyzont

Truskawki, fot. M. Kostuch

Sezon truskawkowy już dawno zakończył się.

Kaszëbskô malëna

była widoczna od czerwca do końca lipca w różnych miejscach Kaszub: na straganach, w sklepach, przy drogach.

wtorek, 17 kwiecień 2012 01:09

Miejscowość Sianowo

Sianowo

Miejscowość położona na terenie Kaszubskiego Parku Krajobrazowego, nad Jeziorem Sianowskim,  znana od czasów pogańskich, jako miejsce zamieszkania najpotężniejszych kaszubskich czarownic, oraz odbywających się sabatów czarownic. Od XV wieku – znane miejsce kultu Maryjnego. Jak doszło do tej zmiany, mówi legenda opisana przez Janinę Saszyńską w zbiorze legend kaszubskich pt. „ W krainie słonych wiatrów”.

środa, 07 marzec 2012 03:34

Punkt widzenia - z krainy Gotów

Aż  po Horyzont

Na Kaszubach są miejsca magiczne, nie tylko magią ich uroku, ale też tajemnicą wydarzeń sięgających mroku dawnych dziejów.

Klara koniecznie chciała pozbierać zioła poprawiające urodę i kondycję. Osobiście uważam, że jest piękna i może trochę zbyt muskularna, jak na delikatną dziewczynę, ale uparła się i nie było na to rady.  Ciotka Klary, która trochę zna się na ziołach doradziła jej, żeby wybrała się w miejsce odludne, gdzie jeszcze w czasach starosłowiańskich odbywały się obrzędy ku czci dawnych bóstw. Podobno rośliny z tych miejsc mają szczególną moc. Klara poczytała trochę historycznych książek, trochę poszperała w Internecie, no i tak oto jesteśmy.

W Węsiorach …

Strona 1 z 2

Skocz do:

Zdjęcie z galerii

Ostatnie komentarze

Gościmy

Odwiedza nas 133 gości oraz 0 użytkowników.

Akademia Kaszubska

szwajcaria-kaszubska.pl