Place zabaw

Miejsca na terenie Szwajcarii Kaszubskiej, gdzie każda pociecha znajdzie coś dla siebie.

Drukuj

Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej - Pałac P

Zobacz wszystkie ogłoszenia od patryk
Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej - Pałac PMuzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej - Pałac PMuzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej - Pałac PMuzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej - Pałac PMuzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej - Pałac PMuzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej - Pałac P

Miejscowość: Wejherowo

Opis

Kiedy w XVIII wieku Ignacy Franciszek Przebendowski przystępował do budowania rodzinnej rezydencji na zachodnim brzegu potoku Cedron, nikt nie spodziewał się że obiekt odegra tak ważną rolę w kulturze północnych Kaszub.

Pierwszy rozbiór Polski oraz kłopoty finansowe nie pozwoliły na dokończenie przedsięwzięcia. Majątek został sprzedany, a nowym właścicielem stał się szkocki kupiec, Aleksander Gibson. Również i on nie nacieszył się zbyt długo posiadaniem tak pięknej rezydencji, kilka lat po zakupie odsprzedał posiadłość swojemu siostrzeńcowi, Aleksandrowi von Keyserlingkowi, który rozebrał pałac i zbudował zupełnie nowy. Na początku XIX wieku powstała okazała budowla na planie prostokąta, z klasycystycznym portykiem od strony południowej oraz pięknym ogrodem. W kolejnych latach właściciel dobudował skrzydła budynku oraz zmienił styl pałacu na neogotycki, jaki prezentuje on po dziś dzień.

Skocz do:

Polecamy

Zdjęcie z galerii

Ostatnie komentarze

Gościmy

Odwiedza nas 133 gości oraz 0 użytkowników.

szwajcaria-kaszubska.pl