Szlaki turystyczne

Znajdziesz tu informacje na temat miejsc, które są ciekawe do odwiedzenia. Prezentacja wizualizacji i zdjęć oraz opisów szlaków pieszych, rowerowych i Nordic Walking.

Ze słownika Polsko-Kaszubskiego:jadać | jadac, jôdkac (sł. Eugenisz Gołąbek)
piątek, 26 styczeń 2024 21:35

Troje autorów z jednego partu

Autor: 
Oceń ten artykuł
(1 głos)
Troje autorów z jednego partu Troje autorów z jednego partu

Aż trzech autorów związanych z Oddziałem Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Baninie promowało swoje najnowsze książki na spotkaniu opłatkowym na Sali Kultury. Książki ukazały się w minionym roku. Jest to sytuacja absolutnie wyjątkowa w życiu całej organizacji, ale zapewne także całego regionu, a może i kraju.

Niewątpliwym objawieniem jest twórczość prozatorska Darii Kaszubowskiej. Jej powieści stają się coraz popularne. Znakomicie rozsławiają Kaszuby na arenie Polski.

- Napisałam je już wcześniej. Wreszcie zdecydowałam się na ich wydanie. Obecnie wydawnictwa czekają już na kolejne części. Chcę pokazać, że Kaszuby to wspaniała nacja, piękna historia i język – podkreślała młoda i niezwykle utalentowana pisarka z Rębu w gminie Przodkowo.

Podobne idee towarzyszą Gracjanowi Fopke, autorowi monografii swej wsi „Dolmiérz. Zarys wybranych dziejów wsi Donimierz”. Autor jest historykiem. Ma zaledwie 28 lat.

- Chciałbym bardzo obudzić w młodych miłość do kaszubszczyzny. Stąd w książce, oprócz historii wsi, są także wspomnienia najstarszych mieszkańców w języku kaszubskim – podkreślał młody historyk i dziennikarz.

Całość domykała prezentacja czwartej już części wojennych wspomnień Kaszubów doktora Eugeniusza Pryczkowskiego zatytułowanych „Piekło na zemi”. Ta rzecz również spisana została po kaszubsku, a także w polskim tłumaczeniu. Cykl cieszy się rosnącym dużą popularnością.

Wszystkie promowane dzieła wzbudzają bardzo duże zainteresowanie. Pewnie już wkrótce ci autorzy będą promowali kolejne książki. Zapowiedzi już padły na spotkaniu. (jd)

Galeria

{gallery}3458{/gallery}
Czytany 464 razy Ostatnio zmieniany sobota, 27 styczeń 2024 12:22

Skomentuj

Komentarz zostanie opublikowany po zatwierdzeniu przez redakcję.


Proszę rozwiązać proste zadanie (blokada antyspamowa):

Skocz do:

Polecamy

Wichrowe Wzgórze
( / Baza noclegowa)

Zdjęcie z galerii

Ostatnie komentarze

Akademia Kaszubska

szwajcaria-kaszubska.pl