Szlaki turystyczne

Znajdziesz tu informacje na temat miejsc, które są ciekawe do odwiedzenia. Prezentacja wizualizacji i zdjęć oraz opisów szlaków pieszych, rowerowych i Nordic Walking.

Ze słownika Polsko-Kaszubskiego:etymologiczny | etmòlogiczny (sł. Eugenisz Gołąbek)
środa, 21 grudzień 2016 01:12

Finał XVI Szlachetnej Paczki za nami!

Autor:  Piotr Chistowski
Oceń ten artykuł
(2 głosów)
Finał XVI Szlachetnej Paczki Finał XVI Szlachetnej Paczki

Weekend cudów za nami. W rejonie Kartuzy udało się dotrzeć do 46 rodzin, a wolontariusze spotkali się z blisko setką rodzin, czy też osób samotnych z terenu czterech gmin: Chmielno, Kartuzy, Przodkowo oraz Żukowo. 10 i 11 grudnia darczyńcy przywieźli paczki, które dały pozytywny impuls do zmian.

 

Centrum, a więc magazynem Szlachetnej Paczki w rejonie Kartuzy było Kartuskie Centrum Kultury. Darczyńcą mógł zostać każdy. Do magazynu przyjeżdżali przedstawiciele szkół z całego powiatu kartuskiego, osoby prywatne, firmy, przedstawiciele instytucji i urzędów, studenci…

Paczki, dzięki wsparciu P.A. Gryf zostały szybko i bezpiecznie zostały dowiezione do rodzin, czy też osób samotnych, a tam… niesamowite przeżycia! Radość, śmiech, łzy szczęścia. Zarówno dla osób potrzebujących, darczyńców, jak i wolontariuszy był to weekend, który na zawsze pozostanie w ich pamięci.

Dobre funkcjonowanie magazynu to niebywale wielka praca wolontariuszy i przyjaciół projektu. Co ważne do pomocy włączyli się także uczniowie jednej z klas gimnazjalnych Zespołu Szkół w Przyjaźni. Dzielnie pomagali w magazynie, jak tylko mogli.

- Dlaczego warto pomagać? Nie rozumiem dlaczego by nie pomagać. Codziennie rano każdy z nas wstaje z łóżka w jakimś celu. Niesamowite jest uczucie, kiedy Twoje wstanie z łóżka to tak naprawdę radość wielu osób, bo to Ty możesz odmienić ich życie, możesz im pomóc chociaż w małym stopniu. To jest po prostu miłość. Bez miłości to wszystko nie ma sensu, a więc… pomagajmy! - mówi Piotr Chistowski, lider rejonu Kartuzy.

W powiecie kartuskim działa również rejon Sierakowice (Sierakowice, Somonino, Stężyca, Sulęczyno), który dotarł do ponad 50 potrzebujących rodzin.

Patronatem Szlachetną Paczkę w rejonie Kartuzy objęli Posłowie: Małgorzata Zwiercan, Janusz Śniadek, Grzegorz Furgo i Stanisław Lamczyk, a także włodarze powiatu i gmin: Starosta Kartuski Janina Kwiecień, Burmistrz Kartuz Mieczysław Grzegorz Gołuński, Burmistrz Żukowa Wojciech Kankowski, Wójt Gminy Przodkowo Andrzej Wyrzykowski oraz Wójt Gminy Chmielno Jerzy Grzegorzewski.

ZNAMY JUŻ WYNIKI OGÓLNOPOLSKIE

Przygotowania do Finału trwały przez cały rok. Pracę 11 tys. 105 wolontariuszy organizowało 645 lokalnych liderów. Między 9 a 11 grudnia w blisko 700 miejscach w całej Polsce darczyńcy dostarczyli do magazynów przygotowane przez siebie paczki. Następnie wolontariusze udali się z prezentami do ubogich rodzin.

18 960 – liczba rodzin, które otrzymały pomoc

47 422 569 zł – łączna wartość przekazanej pomocy w paczkach

750 970 – liczba połączonych osób

2 501 zł – średnia wartość paczek dla jednej rodziny

35 – średnio tyle osób przygotowywało pomoc dla jednej rodziny

Pomoc w Polsce nie była jednorodna. Np. w Sieradzu prezenty dla jednej rodziny robiły średnio 162 osoby, a rekordowym darczyńcą została nauczycielka z Warszawy, która przygotowała pomoc dla 19 rodzin!

W tych rejonach, gdzie było więcej potrzebujących niż darczyńców, z pomocą spieszyły inne miasta.  W Warszawie, Krakowie, Gdańsku, Poznaniu, Gliwicach, Tychach, Katowicach i Wrocławiu powstały tzw. magazyny zastępcze. To z nich w sobotę w całą Polskę wyjechało 29 tirów, by dowieźć prezenty do innych rejonów Polski, m.in. na Warmię, Podlasie oraz do województw świętokrzyskiego i lubelskiego.

 

PACZKA A 500+

Wolontariusze w tym roku musieli zmienić metodologię poszukiwania potrzebujących ze względu na Program 500+. Do projektu zostało włączonych prawie dwa razy mniej rodzin wielodzietnych niż w roku poprzednim. ‒ Dzięki temu mogliśmy szerzej docierać np. do osób starszych i samotnych. Wprowadziliśmy także nową kategorię: „Start w samodzielność” i od tego roku docieramy ze wsparciem np. do absolwentów domu dziecka, czy domu samotnej matki ‒ mówi ks. Jacek WIOSNA Stryczek.

WCIĄŻ MOŻNA POMÓC

Na dołączenie do SZLACHETNEJ PACZKI nie jest za późno. Wciąż można wesprzeć nas finansowo lub ufundować Indeks dla dziecka z AKADEMII PRZYSZŁOŚCI.

Info i Fot. Szlachetna Paczka – Kartuzy

Czytany 2372 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 22 grudzień 2016 12:03

Skomentuj

Komentarz zostanie opublikowany po zatwierdzeniu przez redakcję.


Proszę rozwiązać proste zadanie (blokada antyspamowa):

Skocz do:

Polecamy

U Chłopa
( / Baza noclegowa)

Zdjęcie z galerii

Ostatnie komentarze

Gościmy

Odwiedza nas 74 gości oraz 0 użytkowników.

szwajcaria-kaszubska.pl