Szlaki turystyczne

Znajdziesz tu informacje na temat miejsc, które są ciekawe do odwiedzenia. Prezentacja wizualizacji i zdjęć oraz opisów szlaków pieszych, rowerowych i Nordic Walking.

wtorek, 27 marzec 2018 00:00

Nowe pomysły "Garecznicy"

Autor:  Jan Dosz
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Nowe pomysły "Garecznicy" Nowe pomysły "Garecznicy"

Już pod przewodnictwem nowego prezesa klubu "Garecznica" z Chmielna Łukasza Myszka zorganizowano spotkanie połączone z projekcją filmu dokumentalnego "Król Kaszubów". Odpowiednim ku temu lokum była sala kinowa w Gminnym Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji w Chmielnie.

To kameralne miejsce sprzyja także dyskusji. Młodzi byli szczególnie zainteresowali postacią bohatera filmu Karola Kreffta, który urodził się w Zaworach. Był prawnikiem, poliglotą, poetą i wybitnym działaczem kaszubskim. Między innymi zakładał Oddział Zrzeszenia Kaszubskiego w Chmielnie.

- Świetnie byłoby gdyby ruch młodych Kaszubów na nowo ożywił się w Chmielnie. Tu naprawdę potrzeba wielu działań dla Kaszub - podkreślała Agata Gosz, sekretarz "Garecznicy". Natomiast wiceprezes Piotr Chistowski dopowiedział, że jest już pomysł na kolejne wydarzenie. Będzie to turniej dawnej gry kaszubskiej o nazwie "buczka". Ma odbyć się w Miechucinie.

Do kolejnych działań, między innymi do wzięcia udział w konkursie "Kaszëbsczé karaoke", zachęcali obecni na projekcji prezes ZKP w Baninie Elżbieta Pryczkowska oraz Robert Groth - lider młodzieżowego klubu "Cassubia".

Każde wspólne działanie rodzi nowe pomysły! I to był główny wniosek środowego wieczoru. To jest też zbieżne z ideą działania Karola Kreffta, któremu przyszło działać w bardzo trudnym czasie. Mimo to starał się go nie zmarnować. Wówczas jednak kaszubszczyzna była dyskryminowana.

- Niestety, przejawy tej dyskryminacji są jeszcze dziś obecne. Zwłaszcza pokolenie obecnych rodziców wciąż tkwi w przeświadczeniu, że to coś gorszego, bo tak wpojono im to w szkołach. Pewnie w jakimś stopniu ten kompleks jest obecny w młodym pokoleniu - mówił prelegent i autor filmu dr Eugeniusz Pryczkowski.

Na szczęście młodzi z Chmielna nie zgodzili się z tą tezą. Oznacza to, że w tym terenie już do historii przeszły czasy, kiedy kaszubszczyznę dyskredytowano. To daje nadzieję na intensywne działanie klubu, zwłaszcza w zakresie poprawy znajomości języka kaszubskiego. W tym przypadku zgodzono się, że miniony czas uczynił prawdziwe spustoszenie w tej materii.

(JD).

Czytany 396 razy

Skomentuj

Komentarz zostanie opublikowany po zatwierdzeniu przez redakcję.


Proszę rozwiązać proste zadanie (blokada antyspamowa):

Skocz do:

Polecamy

Dom pod Gruszą
( / Baza noclegowa)

Zdjęcie z galerii

Ostatnie komentarze

Gościmy

Odwiedza nas 181 gości oraz 0 użytkowników.

szwajcaria-kaszubska.pl