Szlaki turystyczne

Znajdziesz tu informacje na temat miejsc, które są ciekawe do odwiedzenia. Prezentacja wizualizacji i zdjęć oraz opisów szlaków pieszych, rowerowych i Nordic Walking.

poniedziałek, 15 styczeń 2018 23:16

Rzecz o sianowskiej Drodze Krzyżowej

Autor:  Jan Dosz
Oceń ten artykuł
(2 głosów)
Drogi Krzyżowe Kaszub i Kociewia Drogi Krzyżowe Kaszub i Kociewia

Schyłek 2017 roku przyniósł nam cenną publikację książkową autorstwa Edmunda Zielińskiego, znakomitego artystę, wieloletniego prezesa Gdańskiego Oddziału Stowarzyszenia Twórców Ludowych. Jej tytuł to "Drogi Krzyżowe Kaszub i Kociewia Sianowo + Hopowo + Bytonia".

Publikacja jest zapisem powstania i działań wokół trzech miejsc pasyjnych, które wrosły w pejzaż religijny Kaszub i Kociewia. Zdecydowanie najbardziej znane z nich to Sianowo ze słynnym sanktuarium Królowej Kaszub. Opis powstania Drogi Krzyżowej zajmuje niemal połowę książki. Z tych trzech miejsc ta Droga powstała najwcześniej, bo na początku XX wieku. Autor publikacji zaprojektował płaskorzeźby, a wykonali je znani rzeźbiarze Kaszub i Kociewia. Idea była taka, by byli to ci sami artyści, którzy współtworzyli ołtarz papieski w Sopocie. Myśl ta w pełni się udała.

We wstępie syn autora książki wyjaśnia cel jej powstania, pisząc: Stanowi bowiem z jednej strony sprawozdanie kronikarza prac, a z drugiej - zapis obserwacji i refleksji ich współwykonawcy, a z jeszcze innej - wyraz głębokiej wiary Autora i moderatora. To wiara religijna i twórcza zarazem - wiara, która w dziele budowania kaszubskich i kociewskich Dróg pomagała pielęgnować rodzące się pomysły, przezwyciężać trudności w ich propagowaniu, splatać ludzkie serca i dłonie w pracy dla wspólnego dobra. I to jest wiara, której owocem jest również niniejsza książka. Niech więc i ona znajdzie swoje miejsce w sercach i domach czytelników. I niech przypomina o znaku krzyża.

Jak cenne są tego rodzaju opisy odczuwamy co chwilę, zwłaszcza gdy odchodzą świadkowie i współtwórcy dzieł. W przypadku sianowskiej Drogi Krzyżowej jako pierwszy zmarł Henryk Dejk z Borkowa - twórca pierwszej płaskorzeźby, zaś tuż po ukazaniu się książki (trzymał ją w rękach) odszedł Jerzy Walkusz z Hopowa. Wcześniej zmarli Jerzy Kamiński z Barłożna i Henryk Lepak z Bytowa.

Już sama lektura powstawania dzieła zdradza jak ważne i znaczące było to przedsięwzięcie i jak dużo osób było w nie zaangażowanych. Trzeba było wykazać się dużym zmysłem dyplomatycznym, by pogodzić wszystkie środowiska, zwłaszcza, że Kuria w Pelplinie miała nieco inne wyobrażenie o charakterze dzieła. Ostatecznie udało się stworzyć Drogę na miarę tego miejsca. Zajęło to z górą trzy lata. Jej uroczyste otwarcie nastąpiło 5 marca 2004 r. wraz z inauguracją celebracji Kaszubskich Dróg Krzyżowych. W tym roku odbędzie się ona już po raz XV jubileuszowy w dniu 16 marca o godz. 17. (jd)

Czytany 1322 razy

Skomentuj

Komentarz zostanie opublikowany po zatwierdzeniu przez redakcję.


Proszę rozwiązać proste zadanie (blokada antyspamowa):

Skocz do:

Polecamy

Zdjęcie z galerii

Ostatnie komentarze

Gościmy

Odwiedza nas 892 gości oraz 0 użytkowników.

szwajcaria-kaszubska.pl