Szlaki turystyczne

Znajdziesz tu informacje na temat miejsc, które są ciekawe do odwiedzenia. Prezentacja wizualizacji i zdjęć oraz opisów szlaków pieszych, rowerowych i Nordic Walking.

Ze słownika Polsko-Kaszubskiego:dosypywać | dosëpiwac (sł. Eugenisz Gołąbek)
piątek, 08 luty 2019 05:15

Rada Oddziałów Środkowych o Méstrze Janie

Autor: 
Oceń ten artykuł
(1 głos)
Rada Oddziałów Środkowych o Méstrze Janie Rada Oddziałów Środkowych o Méstrze Janie

6 lutego – po uroczystej inauguracji Roku Jana Trepczyka - spotkała się w Miszewie Rada Oddziałów Środowych Zrzeszneia Kaszubsko-Pomorskiego. Grupuje ona przedstawicieli (liderów) oddziałów z powiatu kartuskiego, powiatu gdańskiego oraz Trójmiasta. Posiedzenia odbywają się regularnie raz lub dwa razy w roku.


- Chciałbym, żeby od tego czasu udawało się spotykać nam dwukrotnie, właśnie w czasie zimowym oraz na przełomie wiosny i lata – podkreślał przewodniczący Rady i prowadzący spotkanie dr Eugeniusz Pryczkowski.
Posiedzenie w Miszewie zdominowały tematy związane z patronem roku, Janem Trepczykiem, jednocześnie patronem szkoły, w którym się zebranie odbywało. Rada podjęła kilka bardzo ważnych ustaleń. Jej intencją jest, by w bieżącym roku darem dla sanktuariumm sianowskiego (podczas odpustu) była tablica z tekstem najsłynniejszej pieśni kościelnej „Kaszëbskô Królewô” J. Trepczyka. Ta pieśń powstała właśnie na koronację Królowej Kaszub. Obok pieśni ma być wizerunek Méstra Jana, który dziękował także biskupom za ten uroczysty akt.
Kolejnym ważnym punktem obchodów jest idea budowy obelisku pamięci Trepczyka i Aleksandra Labudy w ich rodzinnej Stryszej Budzie. Odsłonięcie ma nastąpić na początku września, w 30-tą rocznicę śmierci Trepczyka. Powstanie też film dokumentalny o Trepczyku, który ma otworzyć IX Festiwal Filmów Kaszubskich w gminie Żukowo.
Sporo dyskusji wzbudziła sprawa Kaszubskiej Drogi Krzyżowej w Sianowie. W tym roku odbędzie się już po raz 16, w dniu 5 kwietnia. Poruszono kwestie organizacyjne. Łukasz Richert z biura ZG ZKP proponował, by ciężar organizacyjny i finansowy podejmowały oddziały na zmianę, co nie zyskało aprobaty. Ostatecznie ustalono, by wspólnie szukać większych możliwości, np. Róża Rzeszewicz z Przodkowa zdeklarowała, że postara się na ten rok zorganizować zespół śpiewaczy.
Działalność Rady przynosi coraz realne owoce. Podejmowane inicjatywy, wykraczające poza możliwości poszczególnych partów, wspólnie są ustalane i skutecznie realizowane. Zwłaszcza bieżący rok powinien cechować się wielością takich działań, gdyż jego patron pochodzi z powiatu kartuskiego, był znakomitym poetą i kompozytorem, jest także patronem jedynej jak dotąd szkoły podstawowej w Miszewie, w której przed wojną był kierownikiem. Może także uda się uhonorować  go w samych Kartuzach, gdzie rozpoczynał swoją nauczycielką i dziennikarską drogę. (jd)

Czytany 921 razy Ostatnio zmieniany piątek, 08 luty 2019 05:24

Skomentuj

Komentarz zostanie opublikowany po zatwierdzeniu przez redakcję.


Proszę rozwiązać proste zadanie (blokada antyspamowa):

Skocz do:

Polecamy

Zdjęcie z galerii

Ostatnie komentarze

Gościmy

Odwiedza nas 270 gości oraz 0 użytkowników.

szwajcaria-kaszubska.pl